”Laimes stari” – videi draudzīgs brīvdienu namiņš netālu no lielās jūras

Kad iecerēts ceļojums labi tālu no mājām, lielu laimes sajūtu sniedz apziņa, ka vakarā varēsi izgulēties ērtā gultā, lai no rīta ar jauniem spēkiem varētu izzināt Dienvidkurzemi. ”Izbrauc cauri Liepājai Klaipēdas virzienā, tad sāksies Nīcas novads, griez pa labi tur, kur norāde ”Jūrmalciems” un brauc pāris kilometrus līdz ”Laimes stariem”, telefonā stāsta Andris Maisiņš. Jau krēslo, kad piebraucam pie neliela, gaišpelēka namiņa ar niedru jumtu. Bērni sajūsmināti, ka viņu gultiņas bēniņos virs mūsu istabiņas un plūcas, kurš gulēs pie loga. Es priecīga konstatēju, ka virtuvē viss nolikts pa rokai un ir iespēja šķirot atkritumus. Otrā rītā Andris ved mūs nelielā ekskursijā pa pagalmu un te ir viss: gan bioloģiski vērtīga pļaviņa, gan skaisti apstādījumi, gan susuru viesnīca un visādi dabas brīnumi, kas atnesti no meža un liedaga. Hmm, sākumā likās – esam apmetušies parastā brīvdienu namiņā, kādu Kurzemē netrūkst, bet – izrādās, šis ir savdabīgs vides izziņas centrs.

Viesu nama saimniece Dace Maisiņa atceras: ”Brīvdienu māju “Laimes Stari” ideja radās, skatoties uz iesākto pirtiņu, nolēmām to pārvērst nelielā brīvdienu mājā. Jau darbus uzsākot zinājām, ka pirtiņas celtniecībā iespēju robežās tiks izmantoti eko materiāli. Tā kā mans tēvs Andris ir niedru jumtu meistars, viņš namiņus apjuma ar tām. 2017.gadā tika pabeigts brīvdienu māju “Laimes Stari” Melnais namiņš un līdztekus tam izvērtējām iespēju piedalīties vietējās attīstības ieceres grupas Leader atbalsta programmā, lai gūtu atbalstu otrā, Pelēkā namiņa, būvniecībai, to pabeidzām 2018.gadā. Abi namiņi ir pielāgoti arī cilvēku ar īpašām vajadzībām vēlmēm.

Namiņu niedru jumtus ļoti iecienījuši svēteļi, lai novērotu vardes pļaviņā. Daudzviet, kur varējām, izmantojām atjaunotas mēbeles, jo mums patīk zero waste jeb bezatlikumu dzīves stils. Mūsu mērķis bija radīt nepiespiestu, mierpilnu atpūtas oāzi viesiem, lai viņi varētu netraucēti te dzīvot un izbaudīt brīvdienas.”

Andris kā gādīgs saimnieks visu pieskata: “Abu mājiņu ideja ir kā vienots komplekss, tomēr tās abas iekārtojuma ziņā ir atšķirīgas. Melnajā namiņā ir sauna. Īpašu mājīguma sajūtu rada ar malku iekurināta krāsniņa drēgnākā vakarā. Tās kurināšana atļauj ietaupīt energoresursus. Svarīga nianse bija atkritumu šķirošana. Pie abiem namiņiem ir izveidotas nelielas, lazdu maikstēm apvītas konteineru novietnes ar norādēm par konkrēto atkritumu veidu, kas tajā jāliek. Tas palīdz mums optimizēt tīrīšanu pēc viesu aizbraukšanas, un arī parāda, ka mēs rūpējamies par vides procesiem.”

Lai viesi uzzinātu kaut ko vairāk par vietējo vēsturi, dabu vai cilvēkiem, saimnieki piedāvā ekskursijas. Tās vada dabas gids Andris, kurš ir populārs vietējās vēstures pārzinātājs, līdz pensijai strādāja DAP. Tālu nav jāiet, pirmās sarunas par dabu jau raisās dabīgajā pļaviņā, kas patīk ne tikai viesiem, bet arī bitēm un pat zaķiem, kas jau vairākus gadus pēc kārtas te izaudzina zaķēnus. Augu un kukaiņu dažādība, kā arī dabīgais mežs pievilina daudz dažādu putnu sugas – parasto un zaļo žubīti, parasto un melno erickiņu, mušķērāju, cielavas, bezdelīgas, lauku baložus, parastās un zilzīlītes. Visi šie putniņi labprāt te arī ligzdo. Īpašs notikums ir vērot pupuķus, kas smilšainajā augsnē ar garo knābi meklē zemes vēžus pupinot rītos un vakaros. Krēslā ir lielas iespējas pamanīt arī sikspārņus, stirnas un lapsas. Grāvī kluss un pacietīgs vērotājs var lūkot bebru ģimenes rosību. Ir reizes, kad var noraudzīties, kā pāri laukam pārsoļo aļņu govs.

Protams, ne jau visi ilgojas tikai klusiņām vērot dabu. Maisiņu ģimenei ir gadu desmitiem krāta tūrisma organizatoru pieredze – skaidrs, ka daudzi vēlas piedzīvojumus: laivu braucieni pa Bārtas upi un sērfošana jūras viļņos ar jūras smailītēm neatstāj vienaldzīgu nevienu. Drīzumā tiks nopirkti velosipēdi nomai, jo ir reālas cerības, ka tiks izveidots gājēju-velosipēdu celiņš no Liepājas līdz Nīcai.

Pie lielās jūras ļoti jauki ir arī rudenī, citur ir jau vēss, bet te joprojām silts un var mierīgi ogot un sēņot Bernātu un Papes dabas parkos. Makšķerēšanas vietu klāsts ir tik liels, ka grūti pat izvēlēties: Bārtas upe, Liepājas ezers vai jūra.
Kaut ceļojuma plāns bija ļoti pieblīvēts, no rīta ilgi nespējām šķirties no “Laimes staru” saimniekiem. Liekas, ap šķūnīti vien gājām kādu pusstundu: bija jāapbrīno sikspārņu viesnīca, bebru veidotas skulptūras, jāmācās atšķirt govs un taura galvaskauss un niedru pļaujamais agregāts. Ja vēlies atpūsties ērti un zinot, ka ievēroti visi videi un dabai draudzīga tūrisma pamatprincipi – izvēlies “Laimes starus” Nīcas novadā!

Rezervē vietiņu laikus zvanot 29 265 619

Anitra Tooma

SIA “Nīcava” ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.- 2020.gadam pasākuma “Atbalsts LEADER vietējai attīstībai sabiedrības virzīta attīstības stratēģija” apakšpasākuma “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” līdzfinansēto projektu Nr. 17-02-AL13-A019.2103-000026 ir uzbūvējusi brīvdienu māju “Laimes Stari” un īstenojusi projektu “Brīvdienu mājas būvniecība, automašīnas piekabe četru laivu transportēsanai un slēgta tipa divvietīgu kajaku iegāde”.

One Reply to “”Laimes stari” – videi draudzīgs brīvdienu namiņš netālu no lielās jūras”

Atbildēt