Rubrika: zaļā bibliotēka (pavasaris)

Apdomīgiem gardēžiem


«Zaļā brīvība» projektā «Ar cieņu par pārtiku» kopā ar vairākiem ārzemju sadarbības partneriem ir izdevusi dažādus materiālus par pārtikas atkritumu samazināšanu.

Brošūrā «Maza, noderīga grāmatiņa par pārtikas atkritumiem un to, kā no tiem izvairīties» teikts, ka mazāk izniekotas pārtikas nozīmē gan finansiālu ietaupījumu, gan lielāku labumu videi, gan vairāk laimīgu cilvēku. Tā māca, kā pareizi un gudri plānot ēdienreizes, iepirkties, uzglabāt pārtiku un izmantot uzturā vai kompostēt ēdiena pārpalikumus. Lai vieglāk saprast, teksts papildināts ar zīmējumiem.

Skaisti punktētajā «Apdomīga gardēža piezīmju grāmatā» ir ne tikai vieta pierakstiem (varbūt receptēm?), bet lasāmi arī dažādi fakti par to, kāpēc pārtikas izniekošana ir liela problēma, un ieteikumi, kā samazināt nopirktās, bet neapēstās un atkritumos izsviestās pārtikas apjomu. Lūk, viens no tiem: neglabājiet kartupeļus kopā ar sīpoliem, jo sīpoli izdala gāzi, kas veicina kartupeļu asnošanos. Ir izdots arī sienas kalendārs.

Izdevumus var atrast tīmekļvietnē www.zalabriviba.lv, sadaļas «Par Zaļo brīvību» apakšsadaļā «Projekti» vai saņemt drukātā veidā, pieprasījumu sūtot uz e-pasta adresi inga@zalabriviba.lv.

 

Ko saka koki

«Jāņa Rozes apgāds» izdevis «Vides Vēstu» lasītājam jau pazīstamā Pētera Vollēbena – grāmatas «Koku slepenā dzīve» autora – grāmatu «Vai dzirdi, kā koki runā? Izzinoša pastaiga mežā». Tā ir bērniem domāta, bagātīgi ilustrēta grāmata, kas mudina doties mežā un iepazīt tuvāk tā iemītnieku noslēpumus, ieradumus un izdzīvošanas paņēmienus. Ko koku bērni mācās skolā? No kā kokiem ir bail? Kāds ir koku internets? Par ko dzied putni? No kā mežā jāpiesargās? Vollēbens mīl kokus un mežu, tāpēc viņam izdodas savu aizrautību nodot arī lasītājam, atklāt tā acīm līdz šim apslēptos brīnumus un radīt godbijību pret kokiem un dabu. Tā ir īpaša velte, ko iegūt ir pelnījis katrs bērns un pieaugušais.

Grāmatu no vācu valodas tulkojusi Inga Karlsberga.

 

Zilā ekonomika 3.0

Apgāds «Zvaigzne ABC» izdevis Guntera Pauli grāmatu «Zilā ekonomika 3.0». Arī šo autoru labi raksturo vārds «aizrautība». Būdams uzņēmējs (savulaik ekoloģisku mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļu uzņēmuma «Ecover» vadītājs), viņš it visur saskata iespējas, par kurām stāsta arī citiem. Pēc Pauli domām, ir laiks pāriet no augstskolās apgūtās uzņēmējdarbības pieejas uz mācīšanos no dabas. Viņš saka: «Esam noguruši no runāšanas un nekā nedarīšanas, es fokusējos uz darbību.»

Grāmata rāda, kā radoši izmantot resursus, vienlaikus risinot ekoloģiskas un klimata pārmaiņu problēmas. No zaļās ekonomikas, kuras vājās vietas Pauli labi pārzina, ir laiks pāriet pie zilās ekonomikas. Tās pamatprincipi ir allaž būt dabas iedvesmotam, pievērsties lokālajiem resursiem un uztvert pārmaiņas kā vienīgo pastāvīgo lielumu. Ir jāatklāj savstarpēji saistītu problēmu sniegtās iespējas, no standartizācijas jāpāriet uz daudzveidīgumu un pārpilnību, jāstiprina kopīpašums, vispirms jāapmierina pamatvajadzības, jānovērtē viss un ikviens, jāpieprasa veselība un laime.

Dabā nav atkritumu, viss pāri palikušais noder kādam citam. Pauli un viņa daudzie sabiedrotie visā pasaulē (Latvijā – Valsts koksnes ķīmijas institūts) pēc šī principa vadās, meklējot veidus, kā asprātīgi un ilgtspējīgi atrisināt gan nodarbinātības, gan vietējās attīstības problēmas, piemēram, ražot papīru no kalnrūpniecības atkritumiem un degvielu no nezālēm, kafijas biezumus izmantot sēņu audzēšanā un vistkopībā, tomātus laistīt ar jūras ūdeni. Grāmatā ir daudz piemēru, bet galvenais, ka tie visi aizrauj un rada vēlmi pašam darboties.

Pauli sarakstījis arī vairākas izglītojošas grāmatas bērniem, un trīs no tām publicētas arī pie mums divvalodu – latviešu un angļu – izdevumos.

 

Ja vēlaties apmeklēt bibliotēku, rakstiet uz e-pasta adresi zeme@latnet.lv vai zvaniet uz tālruņa numuru 25157457, lai varam sarunāt tikšanos! Adrese: Lapu iela 17, Rīga.

«Zaļās bibliotēkas» jaunumus sagatavoja Ieva Zālīte

Atbildēt