Mīkstinātājs DEHP kaitē vīriešu auglībai

Laikā, kad politiķi diskutē par to, kā piespiest sievietes dzemdēt, lai uzlabotu demogrāfiskos rādītājus valstī, ir problēma, kurai vajadzētu pievērst daudz lielāku uzmanību, proti, mazinās vīriešu auglība! Izrādās, teju četriem no 10 jaunu vīriešu ir slikta spermas kvalitāte, un daļa no viņiem tāpēc nekad nevarēs kļūt par tēviem. Mediķi uztraucas, ka mūsdienās daudziem zēniem ir iedzimtas dzimumorgānu anomālijas, piemēram, sēklinieku nenoslīdēšana, urīnkanāla attīstības traucējumi1. Par vienu no galvenajiem cēloņiem pētnieki min piesārņojumu ar ķīmiskajām vielām – tās maitā hormonālo sistēmu, kas atbildīgas arī par dzimumorgānu attīstību. Šīs vielas atrodamas ne tikai piesārņotajā Ķīnā, bet arī mūsu pārtikā, apģērbā un priekšmetos mums apkārt.

Dietilheksilftalāts jeb DEHP

Par to, ka šī viela var kaitēt cilvēka auglībai un hormonālajai sistēmai, aizdomas radās jau pirms pāris desmitiem gadu, bet tikai tagad Eiropas Savienībā stāsies spēkā nopietni ierobežojumi tās izmantošanai dažādās precēs. Kur šo vielu var «satikt»? Visur: pārtikā, rūpniecības precēs, interjera priekšmetos, celtniecības materiālos. Biedrības «Baltijas Vides forums» pētnieki, veicot analīzes lielveikalā nopērkamajās precēs Lietuvā, secināja, ka vairāk nekā ceturtā daļa testēto preču – rotaļlietas, apavi, interjera priekšmeti – satur dažādus ftalātus, un visbiežāk tas bija DEHP2. Lietošanas gaitā šī viela izgaro, nonāk iekštelpu gaisā, pēcāk nosēžas putekļos. Mums saskaroties ar priekšmetiem, kas šo vielu satur, vai putekļiem, tā nokļūst uz mūsu ādas. Pārbaudot mājas putekļus dažādu cilvēku dzīvesvietās, «Baltijas Vides foruma» pētnieki DEHP klātbūtni atklāja visai bieži.

Lielākā bēda, ka tieši ar putekļiem krietni lielu piesārņojuma devu uzņem mazi bērni, jo rosās tuvāk zemei un viņiem tīk visu nogaršot – tātad visas vielas, kas uzkrājas putekļos, nonāk jūsu bērnos. Turklāt bērni ir krietni uzņēmīgāki pret tām.

Bet no kurienes šī viela ir radusies putekļos?

DEHP (dietilheksilftalāts)

DEHP mīkstina plastmasu un pārklājumus, padarot tos elastīgus un novēršot plaisāšanu, turklāt DEHP ir lēts! To īpaši plaši izmanto kā piedevu PVC (polivinilhlorīds) plastmasā un arī citur. Nereti DEHP daudzums plastmasā sasniedz pat 40%. Uz plastmasas nav rakstīts, ka tās sastāvā ir DEHP. Laika gaitā tas izdalās no priekšmetiem un uzkrājas putekļos vai no plastmasas traukiem pāriet pārtikas produktos. Ražošanas procesu laikā tas nonāk arī vidē, tāpēc ir atrodams virszemes ūdeņos, augsnē, kā arī notekūdeņos no atkritumu izgāztuvēm. Vidē tas ir visai stabils.

Jau sen ir aizdomas, ka DEHP var maitāt vīriešu auglību un kaitēt bērnam mātes miesās. Pavisam nesen amerikāņu zinātnieku grupa Dr. Svana vadībā izpētījusi, ka šī viela, ja ar to saskaras māte grūtniecības laikā, kaitē zēna dzimumorgānu attīstībai, un tas var negatīvi ietekmēt viņa auglību nākotnē. Eiropas Ķimikāliju aģentūra iekļāvusi DEHP īpaši kaitīgu vielu sarakstā, un tā izmantošana turpmāk tiks stingri ierobežota. Svarīgi: šai vielai ir arī drošākas alternatīvas!

Polivinilhlorīda iepakojums

Polivinilhlorīda jeb PVC iepakojums ir slikta izvēle, jo savā dzīves ciklā tas rada ļoti lielu vides piesārņojumu. Izrādās – tas kaitē ne vien videi, bet arī cilvēkam, jo tam pievieno dažādas piedevas, un visai bieži tas ir DEHP. Tāpēc, ja nopērc kādu preci PVC iepakojumā (bieza, caurspīdīga, elastīga plastmasa), tiec no tā vaļā un neļauj bērniem spēlēties! Pat rotaļlietas var būt iepakotas PVC kastītē!

Mākslīgais grīdas linolejs

Grīdas, ko sedz samērā lētais un tik ērti ieklājamais mākslīgais linolejs, ir viegli kopjamas, taču, visticamāk, tās satur PVC, un visai droši, ka tur var būt arī DEHP. Ja salīdzina ar pāris iepakojuma maisiņiem, grīdas laukums ir krietni lielāks, tātad – arī piesārņojums būs lielāks, turklāt mēs to nemitīgi berzējam ar kājām.

Mākslīgās tapetes

Sintētiskās tapetes var saturēt polivinilhlorīdu, un tas nozīmē, ka tur var būt arī DEHP. Tieši tāpat kā ar grīdām, tapetes dzīvoklī aizņem lielu virsmu, tāpēc var būt nozīmīgs un ilglaicīgs DEHP piesārņojuma avots.

Medicīnas aprīkojums

Daudzas lietas slimnīcās izgatavotas no polivinilhlorīda un diemžēl nonāk saskarē arī ar maziem bērniem, piemēram, PVC caurulītes, kuras izmanto sistēmās, katetros u. c. Lielākā daļa bērnu slimnīcā uzturas īsu laiku, bet nekad neļaujiet viņiem spēlēties ar slimnīcas iekārtu sastāvdaļām. Manā bērnībā bija populāri no PVC caurulītēm darināt mantiņas un atslēgu piekariņus.

Rotaļlietas

Lai gan ir aizliegts DEHP pievienot plastmasai, no kā gatavotas rotaļlietas maziem bērniem un priekšmeti, ko bērns var iebāzt mutē, ne visi ražotāji to ievēro. Biedrība «Baltijas Vides forums» atklāja, ka kādā lellē DEHP bija pat trešā daļa no tās masas! Pirms neilga laika uzvirmoja skandāls par ftalātiem, tostarp DEHP, tik populāro krāsaino rokassprādžu Loom-Bands gumijās un piekariņos.

Plastmasas galdauti

Tie ir tik ērti, vai ne? Paēd, noslauki – un galdauts tīrs, gluži kā jauns! Tomēr tas var saturēt DEHP, un vai tev to vajag?

Tekstilmateriāli ar aplikācijām

Maziem bērniem ļoti patīk uzraksti uz T-krekliem un džemperīšiem, un vecāki nereti no ārzemēm ved bērniem skaistus krekliņus ar uzlīmēm. Bet – arī aplikāciju krāsa tekstilmateriālos var saturēt DEHP. Biedrība «Baltijas Vides forums» to atklāja pat bērnu krēslam izmantotā audumā!

Pārtika

Vācijā veiktā pētījumā atklāts, ka ļoti daudz DEHP cilvēki uzņem ar pārtiku3, kur tas iekļūst no PVC iepakojuma, kā arī pārtikas apstrādes procesā, saskaroties ar DEHP saturošiem priekšmetiem, turklāt tas šķīst taukos. Iespējams, tas nokļūst govs pienā un gaļā arī no vides piesārņojuma. Izmanto vairāk svaigas pārtikas un izvairies no pārtikas un ūdens PVC iepakojumā.

Kurpju zoles un citas mantas

Visiem patīk elastīgas kurpju zoles, tāpēc tās gatavo no plastmasas, kurai pievieno DEHP. Vēl DEHP izmanto matračos, izolācijas materiālos, mākslīgajā ādā, somās – tātad visur kur.

Kad aizliegs DEHP?

2005. gadā DEHP aizliedza pievienot plastmasai, no kuras gatavo rotaļlietas, bet, tā kā bērni mēdz bāzt mutē arī citas lietas, pēc pāris gadiem to aizliedza precēs, ko bērni varētu sagribēt pakošļāt. Taču DEHP izdalās arī no citiem priekšmetiem, kas atrodas gan bērnu istabā, gan citur. Pirms padsmit gadiem DEHP aizliedza izmantot krāsās un lakās, kā arī citos sadzīves ķīmijas produktos, bet dažos plastmasas izstrādājumos tas var būt vairāk nekā trešā daļa no to masas! Nereti ražotāji pārkāpj aizliegumus, jo DEHP nav nedz redzams, nedz saožams – to var noteikt tikai pēc analīzēm. Dānija centās DEHP aizliegt jau 2012. gadā, bet aizliegums bija jāatliek kā nereāls, jo izrādījās, ka DEHP izmanto daudz plašāk, nekā sākumā domāts. Francija aizliedza DEHP izmantošanu medicīnas iekārtās, ja tās nonāk saskarē ar maziem bērniem.

Pateicoties Eiropas Savienības likumiem attiecībā uz dažādām ķīmiskām vielām, DEHP lietošana dažādās precēs no šā gada februāra jāpārtrauc, savukārt atsevišķos veidos tā izmantošana tiks atļauta tikai ar īpašu licenci, un beidzot mēs it kā varētu uzelpot, bet – tieši šobrīd Eiropas Komisijā lemj, vai piesķirt atļauju atsevišķiem DEHP lietošanas veidiem, tostarp pārtikas iepakojumā, ko atbalsta arī Eiropas Ķimikāliju aģentūra. Nevalstisko organizāciju apvienība «Eiropas Vides birojs» pret to iebilst4. Vides aktīvisti uzskata, ka risks ir pārāk liels, un iecietībā pret DEHP vaino pārmērīgu rūpniecības lobiju. Rūpniecības pārstāvji turpina apgalvot, ka priekšmetos DEHP ir drošs, tikai strādniekiem rūpnīcās, strādājot ar šo vielu, jāievēro piesardzība5. Tikai nez kāpēc DEHP parādās mūsu mājas putekļos, ko norij un ieelpo mūsu bērni, un mātes pienā?

Lai gan zaudēta auglība izklausās gana nepatīkami, tā ir tikai viena no ligām, ko var izraisīt endokrīno sistēmu noārdošās vielas (angl. endocrine disrupting chemicals – EDS), pie kurām pieder arī DEHP. Jaunā pētījumā aplēsts, ka kopumā EDS vielu izmantošana Eiropas Savienībā ik gadu izraisa kaitējumu vairāk nekā 150 miljardu eiro apmērā. Izmaksas saistītas ar tādiem veselības traucējumiem kā neiropsiholoģiskas problēmas (tostarp samazināts intelekts, autisms), pieaugušo aptaukošanās. Un šīs vielas ir pārtikas iepakojumā, pārtikā, plastmasas priekšmetos, rotaļlietās, kosmētikā6.

Ko mēs varam darīt? Izvairīties no produktiem, kuros DEHP sastopams, tāpēc seko līdzi informācijai, kādos produktos tas tiks pieļauts nākotnē. Ja esi nolēmis ko pirkt, vari ražotājam aizrakstīt un pajautāt, vai iecerētais priekšmets satur šo vielu, un ražotāja pienākums ir tev atbildēt. Un vēl – ierobežojumi DEHP izmantošanai attieksies tikai uz Eiropas Savienību, citur ir sava kārtība: ja iepērcies ārpus Eiropas Savienības vai internetā, rēķinies, ka var būt visādi. Tāpēc iesaku politiķiem likt mierā sievietes un vairāk pievērst vērību tam, lai ķīmiskās vielas nemaitātu jauno vīriešu auglību. Turklāt DEHP jau nav vienīgais kaitnieks!

1 Pasaules Veselības organizācijas un Apvieno Nāciju Organizācijas Vides programmas (UNEP) kopsavilkums par endokrīno sistēmu traucējošajām vielām (2012).

2 Kampaņa «Padomā, pirms pērc» (www.padomapirmsperc.lv)

3 Vācijas Federālais riska novērtēšanas instutūts par DEHP, www.bfr.bund.de

4 NVO vēstule Eiropas Komisijai par DEPH un PVC, 26. 01. 2015 (www.chemtrust.org.uk/wp-content/uploads/letter-REACH-Committee-DEHPauthorisation.pdf)

5 DEHP ražotāju mājaslapa (www.dehp-facts.com)

6 Trasande et al. Estimating Burdenand Disease Costs of Exposure to Endocrine-Disrupting Chemicals in the European Union; 2015. (http://press.endocrine.org/doi/pdf/10.1210/jc.2014-4324)

Jana Simanovska;
Pilnu rakstu kopā ar attēliem skatiet pdf formātā VV 02/2015

Atbildēt