Labu materiālu otrais mūžs

Stikls

Stikls ir mūžīgs materiāls, un ideāli, ja, ražojot jaunas pudeles, stikla masai var pievienot trešdaļu lausku. Savulaik Latvijā bija stipras stikla pūšanas tradīcijas, tagad par to palikušas vien atmiņas Līvānu stikla muzejā. Tomēr mūsu mākslinieki pamanās dot pudelēm otro mūžu stikla pārvērtību punktā «Buteljons» Miera ielā 10, Rīgā.

 

Papīrs

Līgatnes papīrfabrikā makulatūrā nodotais biroja papīrs iegūst otro dzīvi un atkal kļūst vai nu par biroja papīru – taču tagad tas ir fīgi pelēcīgs ar sīkām draziņām –, vai grumbuļainu akvareļu papīru, vai ogļu melnu zīmēšanas papīru, savukārt no pārējās krāsaini apdrukātās makulatūras top dzeltenīgs ietinamais papīrs un kartons.

www.makulatura.lv

Ļoti skaistas lietas – klades, blociņus, CD vāciņus, dažādus prezentāciju materiālus – no otrreiz pārstrādāta papīra ražo uzņēmums «Purpurs – dizaina papīrlietas». Elegants roku darbs.

www.purpurs.com

Līgatnes papīrfabrikā ražoto papīru ar izdomu un gaumīgi izmanto uzņēmums «NicePlace», piedāvājot dažādas apsveikumu kartītes, aploksnes, blociņus… Skaidri redzams, ka uzņēmuma vadītājs Valts Ernštreits – lībiešu valodas un kultūras izzinātājs un sargātājs – apzinās savas saknes.

www.niceplace.lv

 

Nevajadzīgās drēbes

Latvijas Zaļais punkts sadarbībā ar Ziedot.lv un biedrību «Svētā Jāņa Palīdzība» jau vairākus gadus uztur «Palīdzības sienu», kas tagad atrodas tirdzniecības centra «Spice» B ieejas labajā pusē. Te viens gaņģis atvēlēts apģērbiem, otrs – apaviem.

www.svjp.lv

Daudzu gadu pieredze sociālajā uzņēmējdarbībā ir veikaliem «Otrā elpa», kas cilvēku ziedotās nevajadzīgās drēbes, grāmatas un mājlietas ne tikai tirgo, bet arī novirza labdarībai un atdod par izejmateriālu meistariem, kuri savukārt no tām gatavo mājas apavus, zeķu zvērus, lupatdeķus un citas interesantas lietas. Ietirgotā nauda tiek izmantota dažādu sociālu projektu atbalstam.

www.otraelpa.lv

Pievērsiet uzmanību sociālās uzņēmējdarbības atbalstītājām Solvitai Kostjukovai un Zanei Bojārei, kuras nodibinājušas rmu «Lude» un iedvesmo pensijas vecuma cilvēkus aust brīnumskaistus lupatu deķus pēc mākslinieku krāsu skicēm.

www.lude.lv

Visvairāk drēbju no pārstrādātiem materiāliem esmu redzējusi veikalos «H&M», kas ir vienīgā man zināmā vieta Latvijā, kur var nodot audumus pārstrādei, tāpēc tagad manās mājās ir ne tikai kaste aprakstītiem papīriem un izlietotam iepakojumam, bet arī lupatu maiss, kur metu dažādus atgriezumus un drēbes, kas vairs nekādi nav izmantojamas.

Raksta turpinājumu lasiet pdf formātā VV 02/2014

Anitra Tooma

Atbildēt