Kas patiesībā ir «Fairy»?

64% mājsaimniecību Anglijā nav trauku mazgājamās mašīnas, tāpēc ļoti iespējams, ka arī tur uz izlietnes malas stāv trauku mazgāšanas līdzekļa «Fairy» pudele, solot palīdzību trauku mazgāšanas darbā.

Norādītās sastāvdaļas
15-30% anjona virsmaktīvās vielas, 5-15% nejonogēnas virsmaktīvās vielas, smaržvielas, geraniols, limonēns.

Tā kā trauku mazgāšana ir darbs, kas vienkārši jāpadara, lielākā daļa cilvēku nekad pat neaizdomājas par to, ko tad satur trauku mazgāšanas līdzeklis. Tomēr šis produkts var dot savu artavu kopējā toksisko vielu nastā, kas nonāk tavā ķermenī, kā arī būtiski negatīvi ietekmēt vidi.

Anglijas iedzīvotāji ik gadu tērē aptuveni 310 miljonus mārciņu par trauku mazgājamajiem līdzekļiem (Amerikā šis skaitlis ir 1,53 miljardi dolāru), un «Fairy Liquid» ir vadošais zīmols Anglijā. Vairāk nekā 13 miljoni mājsaimniecību Lielbritānijā gada laikā iegādājas aptuveni 150 miljonus «Fairy Liquid» pudeļu.

«Fairy» ir saglabājis savu vietu tirgū ar gudru mārketinga politiku, kurā izmanto slavenību solījumus par skaisto pasauli, ja lietosit šo produktu. Bez tam slavens ir arī maigi zaļā «Fairy Liquid» sauklis, kurš apgalvo, ka šā zīmola produktu jūs lietosit par 50% ilgāk nekā citu zīmolu produktus. Un klāt visam «Fairy» lepni lieto Anglijas Ādas fonda (labdarības organizācija ādas slimību pētīšanai) atzinīgu novērtējumu. Tomēr svarīgi zināt, ka Anglijas Ādas fonds ir labdarības organizācija, kuru finansiāli uztur «Procter&Gamble» kopā ar daudziem citiem ražotājiem.

Tātad – kas patiešām ir šajā trauku mazgāšanas līdzekļa pudelē? Īsto patiesību neviens ārpus «Procter&Gamble» laboratorijām nezina. Norādīto sastāvdaļu saraksts ir nožēlojami neadekvāts, un šā raksta autoriem «P&G» norādīja meklēt to, ko viņi meklē, internetā. Pēc ilgiem meklējumiem autori patiešām atrada mazliet – bet ne visu – informācijas par sastāvdaļām, kas tad ir «Fairy Liquid» sastāvā.

 • Ūdens
 • Nātrija lauretsulfāts (sodium laureth sulphate)
 • Denaturētais spirts (alcohol denat)
 • Lauramīna oksīds (lauramine oxide)
 • C9-11 pareth-8
 • Nātrija hlorīds
 • 1,3-Cyclohexanedimethanamine
 • PPG (polypropylene glycols)
 • Dimethyl aminoethyl methecrylate/hydroxyproply acrylate copolymer cirate
 • Smaržvielas
 • Geraniols
 • Limonēns
 • Krāsviela

Šis saraksts atbilst paša «P&G» oriģinālā «Fairy Liquid» «drošības datu lapai». Patiesībā «Fairy» gadījums ļoti labi raksturo situāciju dažādo mazgāšanas līdzekļu jomā kopumā, proti, lai gan šo mājsaimniecībā lietoto produktu ietekme uz cilvēka veselību un vidi ir neizmērojami liela, informācija par to sastāvu ir niecīga un pat maz pieprasīta.

Anjonu un nejonogēnās virsmaktīvās vielas var izraisīt ādas, acu un gļotādas iekaisumu un kairinājumu. Zināms, ka vairākas mazgājošās vielas un smaržvielas ir alergēni un jutību palielinošas vielas, kuras iedarbojas vēl vairāk tieši karstā ūdenī, tādēļ, mazgājot traukus ar plikām rokām, ādai tiek atņemtas dabiskās atjaunošanās spējas. Trauku mazgāšanas līdzekļa izmantošana karstā ūdenī rada vēl kādu būtisku draudu veselībai – ķīmiskus izgarojumus. Karstā ūdenī ķīmiskās vielas iztvaiko, un cilvēks tās ieelpo ar tvaikiem. Bez tam dažas «Fairy» sastāvdaļas, piemēram, 1,3-Cyclohexanedimenthanamine, izgarojot var izraisīt nopietnus acu un elpceļu iekaisumus.

Saskaņā ar «Greenpeace» datiem, «Fairy» var saturēt arī endokrīnajai sistēmai kaitīgo mākslīgo muskusu jeb sintētisku aromātvielu, kas ir potenciāli kancerogēna un reproduktīvo sistēmu graujošs toksīns. Un atkal – mēs droši to nezinām, jo «Procter&Gamble» uz vienkāršo jautājumu, vai trauku mazgājamajā līdzeklī šī viela ir vai nav, neatbild. Ja šīs informācijas nav, tad ir piemērojams piesardzības princips – jāpieņem, ka produkts šīs vielas satur.

Rokas, kuras mazgā traukus

… joprojām ir vairākumā, bet tikai pagaidām. Trauku mazgāšana ar rokām aizvien biežāk tiek uzskatīta par arhaisku un pat kalpu darbu, un tas nozīmē, ka trauku mazgājamo mašīnu ēra vairs nav aiz kalniem. Šķiet, ka angļi gan vēl joprojām nebaidās mērcēt rokas un atpaliek no kaimiņiem Eiropā, kur aptuveni pusē mājsaimniecību ir trauku mazgājamā mašīna (Lielbritānijā – 36%).

Lielākā daļa automātiskajām trauku mazgājamajām mašīnām paredzēto līdzekļu ir vai nu kairinoši, vai kodīgi – atkarībā no to sastāva, koncentrācijas un formas. Tos ražo uz naftas bāzes un no spēcīgiem sārmiem. Tādēļ, nonākot kontaktā ar izšķīdušu mazgāšanas līdzekli, āda var ne tikai iekaist, bet pat gūt apdegumu. Bez tam daudzi mazgāšanas līdzekļi satur fosfātus, kas piesārņo ūdenstilpes.

Daži mazgāšanas līdzekļi, ko izmanto trauku mazgājamajās mašīnās, var saturēt sauso hloru, kurš aktivizējas, sajaucoties ar ūdeni. Tas nozīmē, ka, atverot trauku mazgājamo mašīnu, jūs kopā ar tvaikiem ieelpojat hlora izgarojumus. Tie var izraisīt acu iekaisumu un apgrūtinātu elpošanu, jo īpaši tiem, kuriem ir kādas elpošanas sistēmas problēmas.

Patiesībā nav tādas lietas kā videi draudzīgs mazgāšanas līdzeklis. Mazgāšanas līdzekļi vienmēr būs slogs cilvēka un planētas veselībai vienā vai otrā veidā. Tādēļ vislabākais mūsu lēmums ir pirkt šos mājsaimniecības produktus no tāda ražotāja, kurš cenšas iet tālāk par esošajiem likumdošanas nosacījumiem, piemēram, izmanto mazgāšanas vielas uz augu bāzes, neizmanto krāsvielas un smaržvielas, produkti vidē sadalās dažu dienu, nevis nedēļu laikā utt.

Viela Mērķis Kaitīgā ietekme
Nātrija lauretsulfāts
(sodium laureth sulphate)
Virsmas aktīva viela
(putu veidotājs)
Var izraisīt ādas sausumu, acu iekaisumu. Laureth savienojumi var būt piesārņoti ar kancerogēnu savienojumu 1,4 dioxane.
Denaturētais spirts
(alcohol denat)
Šķīdinātājs Pats par sevi salīdzinoši nekaitīgs savienojums, tomēr kopā ar citiem savienojumiem var pastiprināt to negatīvo ietekmi uz ādu.
Lauramīna oksīds
(lauramine oxide)
Mazgāšanas līdzeklis, attaukojošs līdzeklis, nejonu virsmaktīvā viela Var izraisīt ādas, acu un gļotādas iekaisumu.
C9-11 pareth-8 Mazgāšanas līdzeklis, emulgators Var izraisīt ādas sausumu, acu iekaisumu. Palielina ādas caurlaidību. Var būt piesārņots ar kancerogēnu savienojumu 1,4 dioxane.
1,3-Cyclohexane-dimethanamine Šķīdinātājs, pH regulētājs Var izraisīt acu un ādas apdegumus. Lēni sadalās vidē. Toksisks zivīm.
Dimethyl aminoethyl methecrylate / hydroxyproply acrylate copolymer citrate Polimērs, tauku atdalītājs No naftas sintezēts produkts.
Smaržviela (parfum) Piešķir smažu Alergēns; var izraisīt astmatisku reakciju un ādas iekaisumu. Var ietekmēt centrālo nervu sistēmu (izraisīt galvas sāpes, garastāvokļa maiņu, depresiju, atmiņas traucējumus), kā arī hormonālo sistēmu.
Geraniols (geraniol) Sintētiska smaržviela, ziedu aromāts Kairina ādu un acis.
Limonēns (limonene) Sintētiska smaržviela, citrusa aromāts Ādas un acu iekaisumi. Veicina astmatiskas reakcijas. Izraisa audzējus, reproduktīvās sistēmas traucējumus, palēninātu augšanu dzīvniekiem. Bieži izmantots pesticīds blusu kontroles produktos. Toksisks dzīvniekiem.
Krāsviela (colourant) Piešķir krāsu Daudzas sintētiskās krāsvielas ir kancerogēnas.

«Vides Vēstis» iesaka šādus cilvēkam un videi mazāk kaitīgus mazgāšanas līdzekļus:

«ALMAWIN EKO» (veikala «Ekopreces» piedāvājumu klāstā)

«ECOVER» («Biotēka», «Dabas bērns», «Zaļais veikaliņš»)

«KLAR EKO» («Dabas bērns», «Ekopreces»)

«SONETT» («Ekopreces», «Weleda», «Zaļais veikaliņš»)

«SODASAN» («Biotēka», «Zaļais veikaliņš»)

«ULRICH» («Dabas bērns»)

Lielākā daļa tiešās tirdzniecības produktu («Amway», «GNLD», «Nature’s of Scandinavia», «Norwex» u.c.) arī ir videi draudzīgāki par konvencionālajiem, tomēr par sastāvu katram jāpārliecinās pašam.

P. S. Katrs «Fairy» produkts pēc sastāva ir nedaudz atšķirīgs, un šajā rakstā analizētais mazgāšanas līdzeklis Latvijā netiek izplatīts. Tomēr lielākā daļa sastāvdaļu visos produktos ir līdzīga. Precīzāku informāciju par Latvijā un citās valstīs nopērkamo «Procter&Gamble» produktu sastāvdaļām jūs varat iegūt http://www.scienceinthebox.com

Publicēts 2009.gada aprīlī.

Atbildēt