Izvēlies veselīgus autiņus!

Līdz šim jūsu mazuļa āda bijusi maiga un samtaina, bet kādu rītu pamostoties jūs konstatējat, ka tā ir krietni apsārtusi! Šai mirklī ir lieki mocīties pašpārmetumos par nepareizu mazuļa kopšanu. Alerģiska reakcija pret vienreizējās lietošanas autiņbiksītēm var gadīties katram. Nenoliedzami, ka ir daudz ērtāk minūtes laikā novilkt jau izlietotās autiņbiksītes, ar mitro salveti noslaucīt mazuļa dupsi un uzvilkt tīras autiņbiksītes. Bet ko darīt gadījumā, ja jūsu bērnam neder vienreizējās lietošanas autiņbiksītes? Ja jūs pērkat ik reizi cita ražotāja produkciju, bet mazuļa āda tik un tā ir apsārtusi?

Autiņi, kas «elpo»

Tomēr labā ziņa ir tā, ka nu jau vairākus gadus Latvijā nopērkamas vairākkārt lietojamas autiņbiksītes, kas ražotas no kokvilnas, tādējādi līdz minimumam samazinot alerģiskas reakcijas iespēju. Kokvilna ir dabiska šķiedra, kas «elpo» pati un ļauj «elpot» arī mazuļa ādai, palīdzot uzturēt pareizu un nemainīgu ķermeņa temperatūru. Kokvilnai piemīt arī dabīga absorbētspēja, tādēļ mazuļa maigajai ādai nenāksies saskarties ar ķimikālijām vai gēliem, kas mākslīgi paaugstina autiņa uzsūkšanas spēju. Ja raizējaties par to, vai audums nenoberzīs mazuļa dupsi vai kājiņas, bažām nav pamata. Kokvilna ir ļoti mīksta, tādēļ bērniņš vienmēr jutīsies absolūti ērti, neizjūtot ne vismazāko diskomfortu.

Taču tas vēl nav viss. Kokvilnas autiņus var lietot atkārtoti, tādēļ tie ir ievērojami ekonomiskāki par vienreizlietojamiem autiņiem. Tiklīdz tie kļūst netīri, izmazgājiet tos veļasmašīnā, izžāvējiet un lietojiet atkal! Lietojot kokvilnas autiņus, gadā varēsit ietaupīt pamatīgu summu. Bet, ja tos pašus autiņus lietos arī jūsu nākamais mazulis, ietaupījums būs vēl lielāks!

Par autiņu maiņu atgādinās mazulis

Ar ko atšķiras kokvilnas autiņi no vienreizējās lietošanas autiņbiksītēm? Sintētiskajos autiņos mazulis pačurā, urīns nokļūst autiņbiksīšu dziļākajos slāņos, un jums šķiet, ka autiņbiksītes var nemainīt vēl kādu laiku. Arī bērns pats nejūt nekādas neērtības un ar savu uzvedību nebrīdina jūs, ka autiņš tomēr jāmaina. Taču patiesībā urīns autiņbiksītēs no ķermeņa siltuma sasilst, āda «neelpo», jo sintētiskais audums traucē gaisa cirkulācijai. Bet šādā vidē, kur ir mitrums un siltums, notiek baktēriju un sēnīšu aktīva vairošanās. Var iekaist ne tikai bērna āda, bet arī rasties urīnceļu infekcijas vai ādas sēnīšu slimības. Lietojot kokvilnas autiņus, tas, ka bērns ir pačurājis, nav liela bēda. Kokvilna netraucē gaisa cirkulācijai, gaiss brīvi piekļūst mazuļa dibenam, to atvēsinot, temperatūra nepaaugstinās.

Tas svarīgi arī tādēļ, ka vienreizlietojamās autiņbiksītes saistītas ar vēl kādu problēmu. Kā liecina vairāku organizāciju veiktie medicīniskie pētījumi, vienreizlietojamo autiņbiksīšu lietošana bērnībā tiešā veidā var ietekmēt vīriešu spermas kvalitātes samazināšanos jaunībā. Autiņbiksītēs, kur temperatūra ir stip-ri paaugstināta, zēna oliņas pārkarst, kas rezultātā negatīvi ietekmē dzimumdziedzerus un dzīvu spermatozoīdu izstrādi. Savukārt meitenēm tas jau zīdaiņa vecumā var izraisīt maksts mikrofloras izmaiņas un sēnīšu infekcijas.

Atšķirībā no sintētiskajiem autiņiem, auduma autiņi jāmaina pēc katras bērna čurāšanas, aptuveni ik 2-4 stundas. Pat tad, ja nebūsit pamanījuši paši, bērns jums to atgādinās ar savu uzvedību, jo jutīs mitruma izraisītu diskomfortu.

Un vēl – tā kā kokvilnas autiņš ir samērā plats, tas neļauj bērniņam sakļaut kājiņas kopā un darbojas kā stiprinošs faktors gūžas saitītēm, tādejādi veicot profilaksi.

Izvēles iespējas

Latvijā pieejami dažādi auduma autiņi. Atliek tikai izvērtēt visas priekšrocības un izvēlēties! Pārsvarā tie sastāv no divām daļām – biksītēm un iekšā ieliekama autiņa. Atkarībā no ražotāja biksītes var būt gan no kokvilnas un mitrumu necaurlaidīga slāņa maisījuma, gan no frotē auduma; ar saitīšu vai klipšu aizdari; mīkstu kāju un vidukļa elastīgo daļu. Biksītēs ievietojamais autiņš ir gan labi pazīstamā kokvilnas marlīte, gan kokvilnas vai frotē ieliktnīši.

Kopumā biksītes ir ātri, ērti lietojamas un piemērojamas katra mazuļa īpašajai formai, nerada nekādus noberzumus vai citus kairinājumus maigajai ādai. Tieši pretēji – elastīgā vidukļa josla, piemēram, caurejas gadījumā, aiztur šķidruma noplūdi, tādēļ mazulis nebūs nosmērējies teju vai līdz padusēm, kā tas nereti mēdz gadīties, izmantojot sintētiskos autiņus. Atkarībā no ražotāja vajadzības gadījumā ir jāmaina vai nu gan biksītes, gan autiņš, vai arī tikai autiņš, jo to var ērti un viegli izņemt no aizsargbiksītēm.

Var mazgāt veļasmašīnā

Ērti ir arī tas, ka autiņus kopā ar citām bērna drēbītēm iespējams mazgāt veļasmašīnā pat +95°C temperatūrā – tie nespurosies un nesavelsies, un nezaudēs pat daļu no savas kvalitātes. Jāpiebilst, ka pilnīgi pietiks, ja iegādāsities 3-6 autiņbiksītes un 12 maināmos autiņus vai ieliktņus. Šādā gadījumā autiņus varēsit mazgāt katru otro dienu. Tiesa, biksītes gan ik pēc pāris mēnešiem būs jāiegādājas no jauna, jo mazulis no tām gluži vienkārši izaugs. Taču dažādu vecāku un mazuļu vajadzības atšķiras, tādēļ jums varbūt vajadzēs vairāk vai – tieši otrādi – mazāk autiņbiksīšu un autiņu.

Saudzējiet dabu!

Ja rūpējaties arī par vidi, tai draudzīgākas noteikti būs dabisku materiālu autiņbiksītes, kas, nokļūstot dabā, viegli sadalās. Katru gadu Latvijā atkritumos tiek izmesti 93 miljoni vienreizlietojamo autiņu, un tie ir 4 % no kopējā visu mājsaimniecību atkritumu apjoma, kas regulāri papildina atkritumu izgāztuves. Turklāt sintētiskajām vienreizējas lietošanas autiņbiksītēm ir nepieciešami aptuveni 200 gadi, lai tās dabā pilnībā sadalītos.

Daudzkārt lietojamie autiņi izmaksā lētāk

Parēķiniet, cik naudas jāiztērē par vienreizlietojamiem autiņiem līdz laikam, kamēr bērns iemācās iet uz podiņa (aptuveni divi gadi). Pārliecināsieties, ka kokvilnas autiņi izmaksā vismaz uz pusi lētāk!

 

Lai cik labas un kvalitatīvas būtu jūsu mazuļa autiņbiksītes, vairāki svarīgi principi vienalga jāievēro. Tas pasargās jūsu mazuļa ādu no dažādiem iekaisumiem.

1. Autiņbiksītes jāmaina uzreiz, tiklīdz bērns tās piečurājis, nevis pēc vairākām stundām, kad tās jau pārvērtušās ādu kairinošā urīnskābes kompresē. Īpaši šis nosacījums jāievēro vasarā.

2. Katru reizi pēc autiņbiksīšu maiņas mazuļa dibentiņu nomazgājiet un nosusiniet.

3. Vairākas stundas dienā ļaujiet mazulim dzīvoties vispār bez autiņiem.

4. Ja bērna āda uz dibentiņa kļuvusi mazliet iesārta, nemazgājiet to ar ziepēm. Priekšroku dodiet tīram ūdenim, kam pievienota vāja kumelīšu tēja.

5. Pēc iespējas agrāk centieties bērnu pieradināt iešanai uz podiņa.

Laura Siliņa

Publicēts 2009.gada oktobrī.

Atbildēt