Divvientulībā ar zivju dzenīti

Viktora Ivanova bildētos zivju dzenīšus viņa kontā tādās vietnēs kā «Twitter.com» un «Facebook.com» nevar nepamanīt. Kadri no lapsu un zaļo vārnu dzīves ir apskaužami. Kad satiekamies, Viktors uzreiz pamana kaimiņu dzīvokļa skārda skursteni – izrādās, to gatavojuši viņa skārdnieku kantora «Rivoks» vīri. Viktors ir 49 gadus vecs vīrietis ar zirgastē saņemtiem matiem, uzaudzis Rīgas centrā, tagad dzīvo Vecdaugavā. Tur atliek vien iziet pagalmā – un ir, ko bildēt. Pirms gadiem četriem pieciem Viktors sāka pie mājas fotografēt putnus, bet tikai retajam zināja sugas nosaukumu. Bildes lika portālā «Fotki.lv », un Aleksejs Kuročkins palīdzēja noteikt sugas. Nu jau Viktors pats atšķir sugas, bet savu listi vēl nav sācis veidot. Talantīgo fotogrāfu pamanīja arī Julita Kluša un uzaicināja viņu iesaistīties mājaslapas «Dziedava.lv » veidošanā – tur vairāku putnu un zvēru sugu bilžu autors ir Viktors Ivanovs.

Dabas fotogrāfa karjeru Viktors sāka ar putniem piemājas barotavā, tad raudzījās jau tālāk un plašāk. Skārdnieka darbs nav nekāda pārdomu pilna vaļošanās – jāstrādā no rīta līdz vakaram, tāpēc fotografēšanai Viktors izmanto agros rītus. Ceļas pirms saullēkta, ekipējumā ir fotoaparāts ar garo objektīvu, trijkāju statīvs un pusminūtē atvāžama slēpņa telts. Ja plānots bildēt Lucavsalā, jāatceras uzvilkt garos gumijas zābakus, jo pāris stundu laikā upes līmenis nereti mainās par 30 cm. Viktors, līdzīgi kā «Vides Vēstu» iepriekšējā numura vāka autors Vilnis Skuja, ļoti slavē gaismas jutīgo Canon 6D, jo šis aparāts dod iespēju arī knapas gaismas apstākļos iegūt labas bildes.

Viktors stāsta, ka viņiem ar sievu ļoti patīk ceļot, esot izbraukājuši visu Latviju, bieži dodas uz dažādām Igaunijas vietām, jo abus fascinē akmeņainā jūrmala un stāvie dolomītu krasti, salas. Viktors brīnās, cik reti Latvijas skaistākajās dabas vietās satiek savus tautiešus, tomēr novērojis, ka pēdējos 2–3 gados krievi biežāk sākuši nodoties dabas tūrismam.

Viktors slavē portālu «Dabasdati.lv» – tur var ātri saņemt atbildi, kādas sugas dzīvnieks nofotografēts, var pašpikot, kur uzturas dažādu sugu putni. Tā viņš uzmeklējis zaļās vārnas Garkalnē. Vislielākās cerības nobildēt bārdzīlītes esot Mangaļsalas, Kaņiera vai Bolderājas niedrēs, vistu vanags dzīvo netālu no skārdnieku darbnīcas Grīziņkalnā, savukārt LU Botāniskais dārzs ir mazo dziedātājputnu paradīze… Jā, arī Rīgā putnu fotogrāfam darba netrūkst!

Pilnu rakstu kopā ar Viktora fotogrāfijām skatiet pdf formātā VV 01/2016

Atbildēt