Zaļā zona. Sarunas. 27. sērija. Intervija ar Cūkmenu.

Raidījumu finansiāli atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds. EHR Zaļā zona par svarīgāko dabai un cilvēkam.

 

Kaspars Eglītis: Esiet sveicināti, cienījamie klausītāji. Mans vārds ir Kaspars Eglītis. Jūs klausāties EHR,raidījumu Zaļā zona. Viņš par sevi saka: Es esmu Cūkmens. Cūcīgākais no visiem meniem. Es ar to jau sen vairs nelepojos. Gluži otrādi – es mēģinu ļaudis pasargāt no likteņa, kāds piemeklēja mani. Un šis ir mans vēstījums: NEMĒSLO MEŽĀ! Leģenda vēsta, ka Cūkmens reiz bija cilvēks, taču kādā dienā izmeta atkritumus mežā un pārtapa par cūku. Tad saprata, ka mēslot ir kaitīgi ne tikai pašam, bet arī mežam un dzīvniekiem, un kļuva par tīru mežu aizstāvi. Šoreiz Zaļajā Zonā par labajiem un sliktajiem darbiem, ko cilvēks var sadarīt mežā, izstāstīs Cūkmens. Sveiki! Kuros mežos dzīvo Cūkmens?

Cūkmens: Sveicināti. Diemžēl, tā ir taisnība. Es piemēsloju Latvijas valsts mežus un joki ir mazi. Mani aizsūtīja pārmācīt uz nometni, jo gribēju piemēslot pilnīgi visu. Tur man iemācīja savākt aiz sevis. Es visai Latvijai stāstu, ka nedrīkst mēslot. Lai es kļūtu atkal par cilvēku, man jāpanāk, lai neviens nemet atkritumus mežā.

K.E.: Latvijas valsts meži pēc platības ir ļoti lieli.

Cūkmens: Latvija ir 4. lielākā valsts, pēc mežu platības. Puse, no Latvijas valsts ir meži.

K.E.: Ar ko nodarbojas Latvijas valsts meži?

Cūkmens: Latvijas valsts meži dod vislielāko finansējumu. Mežs ir raža, kā jebkurš cits augs. Mežu iesēj, izaudzē un kopj. Kad mežs ir izaudzis, to izmanto un ražo dažādas lietas. Ir kailcirtes un izcirtumi. Izcirtumā stāda jaunus kociņus: priedes, egles, bērzus. Lai izaudzētu jaunus kokus, tie ir jāstāda izcirtumos. Sēklas var iegūt no čiekuriem. Čiekurus audzē speciālās selekcijas priedēs. Latvijas valsts mežiem ir daudzas kokaudzētavas. Ir čiekuru kalte, kur čiekurus silda un dzesē. Ne visas sēklas ir derīgas. Derīgās sēklas iestāda stādaudzētavās, kūdrā. Speciālisti skatās, kā dīkst priedītes. Apmēram gadu jaunās priedītes aug stādaudzētavās, pēc tam tās stāda laukā. Ja priedes izdzīvo, tās iestāda izcirtumos. Ir 2 veidi, kā notiek priežu stādīšana:  tās ar stobru ieliek zemē. Ja priedes sakne ir lielāka, priedes stāda zemē ar lāpstu. Lai priedēm būtu vairāk saules gaismas, speciālisti ar trimeriem nopļauj nezāles. Pēc tam notiek retināšana. To dara 1 reizi, ik pēc 10 – 13 gadiem. Tā ir jaunaudze. Katram priedes kociņam vajag sauli. Pēc 30 gadiem retina vēlreiz, pēc tam priedes aug patstāvīgi.

K.E.: Sanāk garš cikls.

Cūkmens: Jā, tieši tāpēc viena nozāģētā koka vietā, Latvijas valsts meži iestāda 2 – 3 jaunus kokus.

K.E.: Kas Cūkmenam šobrīd ir aktuāls?

Cūkmens: Šobrīd viss notiek attālināti, digitāli. Katru gadu ir notikušas Meža dienas. Tas ir izglītojošs pasākums, jo Latvijas valsts meži iegulda lielu darbu izglītošanā. Katru gadu šajā pasākumā piesakās klases no visas Latvijas. Klases dodas pie vietējiem mežsargiem. Notiek meža ekspedījas: skolēni iet pa mežu, apmēram 3 stundas. Ir izveidotas speciālas stacijas, kur meža speciālisti izglīto bērnus un stāsta dažādas lietas, piemēram, par koku stādīšanu, jaunaudžu kopšanu, dzīvnieku pēdām. Pašlaik norisinās digitālās Meža dienas. Latvijā ir brīnišķīga vieta Kalsnava. Tur atrodas sēklu kalte, Kalsnavas dendrārijs jeb botāniskais dārzs. Tur sastopami dažādi brīnumi, piemēram, kuplas priedes, kas domātas stādīšanai mājās. Ir arī tievās priedes, kas paredzētas izcirtumiem. Kalsnavā atrodas arī stādu audzētava. Tur iesēj sēkliņas, kas radās sēklu kaltē. Bērni pieslēdzas digitāli un skatās kā norisinās stādu augšanas process.

K.E.: Kad var doties mežā, Jūs māciet bērniem arī dažādas dabas norises?

Cūkmens: Protams. Šobrīd nedrīkst pulcēties un mēs veidojam saturu digitāli, tiešraidē.

K.E.: Zināms, ka daudzi, Covid ietekmē aizvien vairāk dodas dabā. Vai tas ietekmē dabu? Ja jā, tad kādā veidā? Dabā ir savi nosacījumi, cilvēki paliek aizvien vairāk un ir vairāk jāseko līdzi šiem nosacījumiem.

Cūkmens: Latvijas valsts meži aicina doties dabā. Ir vairāk nekā 350 Mamma daba speciāli iekārtotas atpūtas vietas ar soliem, galdiem un ugunskura vietām. Ko Tu uz mežu atnesi līdzi, to aiznes prom. Citādāk visu izmet mežā. Tā nedrīkst darīt.

K.E.: Reizēm miskastes ir ļoti pilnas, dzīvnieki tās sāk izvazāt. Tāpēc atkritumus pareizāk ir neatstāt miskastē, bet gan aiznest prom.

Cūkmens: Nereti, cilvēki no mājām nes miskastes uz mežu. Pirms vairākiem gadiem bija speciāla akcija Nemēslo ceļmalā, kad cilvēki no mājām saveda visu: ledusskapjus, televizorus, logus un durvis. Sapratām, ka tas nav pareizi.

K.E.: Vai tas ir viensētas princips? Brīdī, kad atkritumi ir prom no acīm, tā ir kāda cita problēma?

Cūkmens: Diemžēl, tas ir cilvēku skopums un vienaldzība. Ir tāds teiciens: ne mana cūka, ne mana druva, bet tā ir mana druva un es esmu par to atbildīgs. Viena sieviete no viensētas teica, ka viņas lauku mājās nav neviena atkrituma, viss tiek pārstrādāts. Papīri tiek sadedzināti, plastmasas pudelēs stāda augus, ēdiena atliekas liek kompostā. Slikti ir tie bagātie cilvēki, kuri būvē mājas un atkritumus ved mežā. Mājsaimniecībās atkritumu izvešana ir dārga. Dažās pašvaldības rīkojas gudrāk: ja cilvēks vēlas māju nodot ekspluatācijā, ir jābūt līgumam ar pašvaldību. Tās par atsevišķu samaksu izvedīs atkritumus. Piemēram, Saulkrastu koorperatīvā visus atkritumus met vienuviet.

K.E.: Atkritumi tiek izvesti no dārza un tas uz mani vairs neattiecas. Pēc tam tie cilvēki paši dodas dabas takās un skatās, ka tur ir atkritumi maisi. Viņiem liekas, ka mežs ir piemēslots.

Cūkmens: Piemēram, Plakanciemā bija izmestas skolnieku burtnīcas, kas bija vestas no Asariem, Jūrmalā. Citi bija izmetuši telefona rēķinus, uzlikām sodus. Engurē tika izmesta vieglā mašīna, ar visu numura zīmi. Īpašnieks teica, ka tā nav viņa mašīna. Tika uzlikts 400 latus liela soda nauda.

K.E.: Kopumā sabiedrība izglītojas? 17 gadu laikā situācija ir uzlabojusies?

Cūkmens: Iepriekš mēs braucām pa Latviju un organizējām speciālas kampaņas par atkritumu šķirošanu, otrreizēju drēbju izmantošanu un aģitējām par dažādām lietām. Diemžēl, vecu mēslotāju nav iespējams pārmācīt. Esam mēģinājuši pieķert ar policiju, televīziju, slēptajām kamerām, bet atkritumi joprojām tiek izmesti nelegāli. Jau 5.sezonu mana misija ir bērnudārzi. Latvijas valsts meži speciāli ir izstrādājuši mācību programmu Cūkmena detektīvi. Es visā Latvijā mācu bērniem dažādas lietas. Rudenī es izsludinu pieteikšanos. Ir speciāla grāmata, kur bērni uzzina par to, kas ir Cūkmens, ko viņš dara un par ko cīnās. Bērni noskaidro to, kā rodas mežs, kā mežā jāuzvedas, kas jāvelk mugurā, ko var darīt ziemā un kādu labumu dod mežs. Mežs mums dod svaigu gaisu un koksni. Visu ziemu bērni mācās, ir himna Mēs nekļūsim par cūkām. Bērni man raksta vēstules un skatāmies, kurš bērnudārzs piedalās visaktīvāk. Pavasarī es dodos apsveikt bērnus. Šobrīd to daru digitāli. Bērni stāsta ko ir iemācījušies, dzied dziesmas un saņem diplomus par aktīvu līdzdalību meža, netīro noslēpumu atklāšanā. Bērni kļūst par diplomētiem Cūkmena detektīviem. Viņi atceras, ka nedrīkst mēslot un aizrāda gan lieliem, gan maziem.

K.E.: Es dzirdēju, ka pieaugušais ar bērnu bija gājuši un ieraudzījuši pamestu māju un lietas, ko varētu sakārtot. Puika esot teicis, ka vajadzētu sakārtot. Tētis nav gribējis, mēģinājis atrast iemeslu, lai to nedarītu. Bērns izņēmis no kabatas cimdus un sācis kārtot. Šī apziņa notiek agrīnā vecumā un tas ir ļoti labi. 

Cūkmens: Vecāki ir atzinuši, ka bērni ir izmācīti. Bērni aizrāda vecākiem, lai nemet izsmēķus mežā, jo mežs var aizdegties. Tie aizrādīts, lai mamma nemet pa logu ārā saldējuma papīrus, jo Cūkmens var ieraudzīt un pieķert.

K.E.: Cūkmena TOP 3 lietas, dodoties dabā? Galvenie ieteikumi?

Cūkmens: Ko atnesi, to aiznes. Ievētot ugunsdrošību, it sevišķi vasarās, kad nedrīkst kurināt ugunskurus mežos. Ievērot tīrību un kārtību. Nepostīt mežus un neaiztikt skudru pūžņus.

K.E.: Kur var meklēt galveno informāciju par dabu un Cūkmenu?

Cūkmens: Mājaslapās  www.cukmens.lv un www.mammadaba.lv ir pieejama visa informācija. Tur ir iespējams noskatīties dažādus videoklipus. E-pasta adrese ir cukmens@cukmens.lv.

K.E.: Nemēslojam mežā, citādāk pārvērtīsimies par cūkām. Paldies par sarunu. Pie mums ciemos, Zaļajā Zonā bija Cūkmens.

Cūkmens: Latvijas valsts meži brīdina: nemēslo mežā – par cūku pārvērtīsies!

 

Raidījumu finansiāli atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds.

Atbildēt