Top moderna skola atkritumu poligonā

Pirms gada ZAAO valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais intervijā «Vides Vēstīm» stāstīja par ieceri Daibes poligona teritorijā uzbūvēt modernu izglītības centru un dabas koncertzāli. Maija vidū braucu lūkot pirmos darbus. Jau četrus gadus ZAAO poligonā «Daibe» īsteno licencētu vides izglītības programmu par atkritumu ceļu, otrreizējās pārstrādes iespējām un resursu taupīšanu, kā arī iepazīstina ar poligona darbu un atkritumu apsaimniekošanas sistēmu ne tikai skolēnus, bet arī pieaugušos. 22. maijā Daibes poligonā pulcējās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības un Izglītības ministrijas pārstāvji, UNESCO Latvijas biroja vadība, vietējo pašvaldību vadītāji, vairāku Latvijas augstskolu rektori un lērums skolēnu, jo 22. maijā Pārgaujas novada pašvaldība un SIA «ZAAO» paziņoja, ka uzsāk darbu pie Latvijā pirmā nacionālas nozīmes dabas un tehnoloģiju parka «URDA» veidošanas. Nekas tāds mūsu valstī vēl nav bijis! Jau tagad Daibē ekskursantu autobusi ir ierasta lieta. Cilvēki var savām acīm pārliecināties, ka sadzīves atkritumu poligonā strādā ar modernām tehnoloģijām, no atkritumu gāzes ražo siltumu un elektrību, kā iedzīvotāju šķirotie atkritumi tiek pāršķiroti uz līnijas un tiek attīrīti notekūdeņi. Jau tagad bērni rikšiem laižas pa dabas taku, bet nākotnē dabas un tehnoloģiju parka «URDA» teritorijā atradīsies ne tikai mācību ēka ar modernām laboratorijām, bet arī veselības, pārdomu un izziņas takas, pļava ārstniecības augu iepazīšanai un ievākšanai, purva taka un garšaugu dārzs, kukaiņu māja, atrakciju laukums un šķēršļu josla. Iecerēta arī

22. maijā, Starptautiskajā bioloģiskās daudzveidības dienā, Daibē atklāja Matiasa Jansona dižā akmenī kaltu saules pulksteni, kas apliecina – dabas ritmi ir negrozāmi. Tos nevar pakļaut, ar tiem jārēķinās. Tāpēc ir tik svarīgi izprast, kur paliek lietas, kas mums vairs nav vajadzīgas, kā dot mantām otro dzīvi, kā samazināt bezjēdzīgi lielo patēriņu un – pats svarīgākais – kāpēc tas jādara.

Zemūdens vērošanas platforma, ūdens turbīna – strūklaka un ar videokameru aprīkots skudru pūznis.

«URDA» būs akreditēta mācību iestāde, kur varēs iepazīties ar atkritumu apsaimniekošanas, biogāzes ražošanas, ūdens attīrīšanas, siltumapgādes, vēja ģeneratoru, kompostēšanas un elektrības iegūšanas iekārtām. Pēc gada būs pabeigts projekts «3K» – izveidota unikāla Latvijas iežu un minerālu Kolekcija, āra Klase un dabas Koncertzāle. Lai izveidotu visu, kā iecerēts, kopumā vajadzēs vismaz miljonu eiro. Dabas un tehnoloģiju centrs «URDA» tiks atklāts nākamā gada septembrī un piedāvās Latvijas izglītības iestādēm vēl nebijušu, modernu un vienotu vides izglītības metodiku.

Vidzemes skolēni mācīsies vides zinības

Septembrī un oktobrī biedrība «Daibes ilgtspējas centrs» īstenos košu vides izglītības projektu uz riteņiem – «Mobilā vides izziņas klase». Rudenī vairāk nekā 20 Vidzemes pilsētu un pagastu skolās tiks rīkotas interaktīvas vides mācību stundas. To laikā notiks eksperimenti minilaboratorijā, kuru laikā tiks vizualizētas cilvēka rīcības sekas dabā, kā arī būs iespēja iepazīties ar iedarbināmiem vides tehnoloģiju prototipiem un uzzināt vairāk par aprites ekonomikas principiem. Ikviens varēs piedalīties radošajās darbnīcās, kuru laikā no šķietami nederīgām, salauztām lietām un izlietotā iepakojuma varēs veidot jaunus, ikdienā noderīgus priekšmetus un dizaina elementus. Ar šā projekta starpniecību biedrība «Daibes ilgtspējas centrs» vēlas sniegt ne tikai zināšanas un praktisku pieredzi skolēniem, bet arī atbalstu dabaszinību skolotājiem, kā labāk integrēt vides izglītību obligātajā mācību saturā. Interaktīvo mācību stundu saturu skolotāji pēc nodarbībām varēs saņemt elektroniskā formātā un nodot šīs zināšanas arī tām klasēm, kuras interaktīvajās vides mācību stundās nepiedalījās.

Lai gan mācību klasē vienlaikus iespējams nodarbināt tikai vienu klasi (maksimāli 30 bērnu), visi tām var sekot līdzi sociālajā tīmekļvietnē «Facebook» (www.facebook.com/daibesic) un apmeklēt mācību stundas kā brīvklausītāji.

Vēl biedrība «Daibes ilgtspējas centrs» uzmeklēja jaunos vides līderus Vidzemes vidusskolās, un nākamajā mācību gadā jaunieši mācīsies un slīpēs jauno vides līderu uzstāšanās prasmes, pasākumu plānošanas un organizēšanas iemaņas. Projekta laikā viņi apgūs zināšanas par aprites ekonomikas un vides aizsardzības jautājumiem, bet tā noslēgumā zināšanu līmenis tiks izvērtēts un viszaļāk domājošie jaunieši piedalīsies dažādu biedrības projektu īstenošanā nākamajos gados. «Facebook» uzzini, kādas tēmas tiks izzinātas, un nāc mācīties kopā ar jaunajiem vides līderiem!

Projekti top sadarbībā ar ZAAO, un tos nansiāli
atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds.

Sagatavoja Anitra Tooma
Pilnu rakstu kopā ar attēliem skatiet pdf formātā VV 02/2017

Atbildēt