Skapja dzidrināšana

Tas, ka modes industrija ir viens no piesārņojošākajiem rūpaliem, ir skaidrs jau sen, taču nav nemaz tik viegli pieņemt domu, ka no rītdienas manā skapī būs 24 apģērba gabali un trīs pāri apavu! Kaut daudzi cilvēki ļoti pieķeras savām ērtajām drēbēm un valkā tās, cik vien iespējams ilgi, ir pieņemts katru dienu sabiedrībā parādīties citā kostīmā. Pucēšanās – tas ir viens no dzīves priekiem, bet kā to darīt, nevairojot piesārņojumu? Izveido tā saukto kapsulas garderobi! Ierakstot «Google» pārlūkā vai «Pinterest» un «YouTube» meklētājā atslēgas frāzi capsule wardrobe, atradīsi lērumu padomu un iedvesmas filmiņu, lai pamazām pierastu pie domas, ka tavā skapī varētu būt vieni džinsi, T krekls, džemperis un žakete un daži pāri apavu. Katram ir savs dzīves stils – piemēram, man nav, kurp iet ar kleitu un augstpapēžu kurpēm, tev nevajadzēs dabā ejamo kārtu un brienamkurpes.

 

Septiņi zero waste padomi pilnvērtīgam apģērba dzīves ciklam:

1. Valkā tikai dabīgu materiālu drēbes. Mazgājot sintētiskās drānas, ūdeņos nonāk mikroplastmasas daļiņas. Arī putekļu kamolos, kas jātīra no mājas ik nedēļu, liela daļa sīko daļiņu būs mākslīgas izcelsmes, ja neuzmanīsies un ielaidīsi mājās sintētiku.

2. Apģērbu un apavus pērc lietoto preču veikalos. Vienmēr izlasi, kāds ir auduma sastāvs.

3. Ja apģērbs vai apavi tomēr neiedzīvojas tavā garderobē, piedāvā tos draugiem vai aiznes uz labdarības veikalu, dodot lietām vēl vienu iespēju satikt savu īsto saimnieku.

4. Ja nespēj atvadīties no lietām, saliec tās čemodānā vai kastē, lai netraucē. Kad gribas ko jaunu, vispirms pārskati krājumus. Man ir kaste ar slaidajām un resnajām drēbēm, kā arī čemodāns, kur rudenī salieku vasaras drēbes, bet pavasarī – ziemas kārtu.

5. Darini no novalkātā apģērba un audumiem citas lietas – piemēram, aizkari lieliski noder iepirkumu maisiņu šūšanai, no kašmira kamzoļa sanāk cepure un šalle, no mēteļa vari pašūt krēsla padibeni vai izmantot par materiālu lupatu paklājam. No biksēm sanāk priekšauts. No pletkrekla – spilvendrāna. Visus kokvilnas T kreklus vajag satamborēt paklājiņos. No gaišajiem T krekliem sanāk labi virtuves dvielīši. Dūnas no jakām vari salikt spilvenos. Jā, man ir dažas kastes ar materiāliem, kas krājas kādam rokdarbam.

6. Kad nolem vecās drēbes izmest, vispirms nogriez furnitūru, tostarp pogas, kā arī rāvējslēdzējus, jo tas viss var noderēt.

7. Kad kokvilnas vai linu dvieļi un gultas veļa tā izdilusi, ka neder vairs nekam, izmanto šos audumus mulčai permakultūras dārzā, lai gausinātu nezāļu augšanas sparu un saglabātu mitrumu. Pa virsu saliec zāli, un neviens pat neiedomāsies, kas tur apakšā. Pēc pāris mēnešiem nekā arī nebūs!

 

Anitra Tooma

One Reply to “Skapja dzidrināšana”

  1. Šim viedoklim var piekrist mūsdienās visiem ir parāk daudz drēbju ,bet šī problēma ir vairak aktuāla sievietēm. Man kā vīrietim ir divi pāri bikšu un trīs džeperi un pāris t-krekli un es parasti nēsāju tās drēbes kamēr tās saplist. Parasti vecās drēbes tiek izmantotas kā lupatas vai kā kautkādas citas sadzīvē izmantojamas lietas. Vecām drēbēm ir visādi pielietojumi tikai jāgrib tos atrast, jo vienmēr vieglāk ir izmest arā.

Atbildēt