Sinepju pulvera daudzveidīgā daba

Vienmēr esmu apbrīnojusi cilvēkus par to, cik lēni viņi atgriežas pie dabīgām saimniekošanas metodēm. Šķiet, teju neiespējami izsvēpēt no virtuves sintētiskos trauku mazgāšanas līdzekļus, kaut skaidri pierādīts, ka tos nav iespējams pilnvērtīgi noskalot, tāpēc kaitīgās vielas nonāk ne tikai kanalizācijā, bet tās vientiesīgi arī apēdam. Palēnām, bet aizvien biežāk cilvēki pieņem domu, ka traukus varētu mazgāt arī ar sinepju pulveri. Es to daru jau pāris gadu, un, ja mājās ir daudz sinepju pulvera, gribas to izmēģināt gan šur, gan tur un izmantot vēl un vēl.

Trauku mazgāšana

Sinepes ne tikai lieliski piesaista taukus un absorbē smakas, bet arī dezin cē, tāpēc sinepju pulveris nekad nesāks pelēt, tajā neieviesīsies kaitīgas baktērijas. Tātad – tas ne tikai nomazgā traukus, bet attīra un dezin cē arī kanalizācijas caurules. Un saudzē roku ādu. Ja tu dzīvo mājoklī bez centralizētās kanalizācijas, ceru, tevi iepriecinās apziņa, ka notekūdeņi, kas palēnām iesūcas pagalma zemē, nav piesārņoti. Vienīgā neērtība – ja traukā ar sinepju pulveri nonāk ūdens, sinepes sacietē, tāpēc nevajag pulverī likt slapju sūkli. Visērtāk pulveri paņemt ar tējkaroti un uzkaisīt traukiem vai sūklim.

Matu ataudzēšana

Pagājis gads, kopš nolēmu mēģināt ataudzēt biezākus matus, un fotogrā ja redakcijas slejā apliecina – mati ir atauguši samērā biezi! Pagatavot matu masku ir vienkārši: tējkaroti sinepju pulvera samaisa ar olas dzeltenumu, pieliek nedaudz matiem piemērotas eļļas un ar remdena ūdens piešprici panāk viegli smērējamu konsistenci. Tad masku aši iesmērē tuvu matu saknēm, uzliek galvā polietilēna maisiņu un vilnas cepuri. Es šo masku lietoju pirts laikā. Brīdinu – sinepes kož! Tas ir jāizcieš, jo notiek matu sīpoliņu modināšana. Kā tu tiksi pie biezākiem matiem, ja tie turpinās augt tikpat reti kā līdz šim? Kad galīgi nespēj izturēt – skalo smēri laukā, bet vismaz 15 minūtes izturēt vajadzētu. Ja ne – nākamreiz ber mazāk sinepju pulvera. Pēc laika sāksi justies kā ezītis – augs mazi, asi matiņi. Tāpēc vēlos iedrošināt – pārejas vecums nav nekāda nolemtība. Ja būsi drosmīga un kaut ko darīsi lietas labā, plikpaurība tev nedraudēs. Un nav lielas vajadzības katru nedēļu svilināt galvas ādu ar aso smēri, ar reizi pāris mēnešos būs gana. Ikdienā galvas asinsriti vajag uzmundrināt ar vienkāršāku metodi – katru rītu, kaut vai sēžot uz poda, izķemmē matus ar dabīgu saru ķemmi 100 reižu dažādos virzienos! Galvas asinsriti veicina arī fermentētas ugunspuķu tējas regulāra dzeršana.

Sinepju ēšana

Sengrieķu lozofs un matemātiķis Pitagors ir teicis, ka neviens cits līdzeklis tā nestiprina atmiņu kā sinepes. Nezinu, kā ar to atmiņu, bet sinepes vajag smērēt uz treknas gaļas, lai mazāk tauku nonāk uz gurniem. Protams, nav problēmu gatavas sinepes nopirkt veikalā, bet iesaku tās pagatavot pašam. Recepšu ir daudz, galvenais, kas jāatceras – sinepes zaudē savas ārstnieciskās spējas jau +50°C temperatūrā, tāpēc verdošu ūdeni neizmanto. Stipras sinepes sanāks, ja pulveri jauksi tikai ar ūdeni, maigākas – ja sinepju pulverim pievienosi miltus.

Sinepju pulveri un miltus lēnām samaisa ar aukstu ūdeni biezā putriņā un ļauj ievilkties pāris stundu. Tad maisa klāt cukuru vai medu, etiķi vai baltvīnu, dažādas garšvielas – sarkanos vai melnos piparus, baziliku, piparmētru, ingvera pulveri. Brendija, degvīna vai alus piešprice arī nav nekāds grēks, bet gan ceļojums seno garšu pasaulē. Žēl, bet visi sinepju prieki ir liegti cilvēkiem, kuriem šis augs izraisa alerģiju.

Sinepju audzēšana

Sinepes ir viengadīgs, vēsumizturīgs kāpostu dzimtas augs, un tās ar lielu sparu augs arī tavā dārzā: nomāks nezāles, dezin cēs augsni, nepatiks augu slimībām, toties iepriecinās bites. Rudenī varēsi ievākt sēklas diedzēšanai ziemā un sēšanai nākamajā pavasarī, lakstus kompostēt, bet saknes būs labs zaļmēslojums.

Kur iegādāties?

Ja esi nolēmis plaši izmantot sinepju pulveri saimniecībā, iesaku to pirkt lielā iepakojumā, nevis pārdesmit gramu paciņās, jo tā tu vairāk samaksā par papīru, ne sinepēm. Latviešu ģimenes uzņēmums «Cineppe» kastīti, kurā ir 400 gramu Ukrainā audzētu sinepju pulvera, piedāvā par 1,50 eiro, viņiem izveidots pro ls portālā «Draugiem.lv», kur varēsi iepazīties gan ar veikalu sarakstu, gan individuālās piegādes nosacījumiem; e-pasts: info @ cineppe.lv

Pilnu rakstu kopā ar attēliem skatiet pdf formātā VV 02/2015

Atbildēt