Septiņi padomi ūdens taupītājiem

Septiņi padomi ūdens taupītājiem

  1. Sabojāts ūdens krāns diennaktī spēj izpilināt pat 100 l ūdens. Ja nepārtraukti šalc tualetes pods, kanalizācijā aiztek līdz 1000 l ūdens diennaktī. Salabo šīs ierīces!
  2. Baudi dušu (20 l), nevis mērcējies vannā (100 l). Dušas laikā stāvi bļodā – šo ūdeni vēlāk vari izmantot tualetes poda satura aizskalošanai. Vēl vairāk ūdens vari ietaupīt, peroties pirtī un noskalojoties dīķī.
  3. Kamēr ziepējies vai tīri zobus, aizgriez ūdens krānu.
  4. Mazgā traukus vienā bļodā, noskalo otrā (10 l), nevis tekoša ūdens strūklā (līdz 60 l). Traukūdeni izlej kompostkaudzē. Ar skalojamo ūdeni aplej puķes.
  5. Ja netīrās veļas nav daudz, mazgā to ar rokām (40 l), nevis veļas mašīnā (100-200 l). Skalojamo ūdeni izmanto grīdas mazgāšanai vai tualetē.
  6. Vai zināji, ka tualetes podā tu aiztecini gandrīz pusi (35-45%) no visa dienā lietotā ūdens? Ja tualetes podam nav skalojamās kastes ar divām ūdens noteci dozējošām pogām, iemācies čuras aizskalot ar šļakatiņu (1 l), nevis šļācienu (10 l). Separācijas tualetē ūdens vispār nav nepieciešams: kakas sakrīt atsevišķā traukā – tā saturu regulāri kompostē; čuras satek rezervuārā – tās pēcāk izmanto koku un krūmu mēslošanai.
  7. Katra izmantotā ūdens lāse kļūst par notekūdeņiem, kas pēcāk jāattīra. Neattīrīti notekūdeņi piesārņo gruntsūdeņus un tuvējās ūdenstilpes. Tāpēc izmanto tikai videi draudzīgus veļas pulverus un sadzīves ķīmiju. Ja lietosi t.s. mikrošķiedras lupatiņas, sadzīves ķīmija nebūs jālieto vispār.

Publicēts 2005.gada septembrī.

Atbildēt