Nāvējošie šampūni

Ziemassvētki ir tuvu un no iepirkšanās drudža nav pasargāts neviens. Tomēr dāvinātprieks ir nodarbe, kas rada pozitīvas emocijas, tādēļ varbūt ir vērts tam ļauties un iepriecināt savus mīļos. Veikalos tiešām ir visai plašs dažādu preču klāsts. Piemēram, kosmētika un skaistumkopšanas līdzekļi. Tie atceļojuši pie mums vai no visas pasaules, arī televīzijas reklāmas neļauj aizmirst, kas jāpērk noteikti un tūlīt un kas – pilnīgi obligāti! Un, ieejot Drogās vai kosmētikas veikalos, mūs applūdina maigi uzmācīga smarža, gar acīm zib gaumīgi kosmētisko preču iepakojami un, kas gan sievieti iepriecinātu vēl labāk kā jauks smaržu flakons vai šampūna dzintaraini zeltaina pudele, pie tam, ja reklāmās tā tiek apveltīta ar tādiem epitetiem kā «dabisks», «ārstniecisks», «dzīvinošs». Vai tas tiešām tā? Vai smaržīga šampūna vietā savai tuvākajai draudzenei, mammai vai meitai neesam nopirkuši naftas pārstrādes produktu skaistā iesaiņojumā?

Vai jebkad esat apsvēruši iespēju izmazgāt savus matus bremžu šķīdumā? Vai arī to, ka maksa par matu spīdumu var būt – vēzis? Zem gudra mārketinga un agresīviem reklāmas sludinājumiem slēpjas Lielbritānijā trešā populārākā šampūna ķimikāliju saraksts, kas ir visai tālu no veselīga un ļoti tīra.

Procter&Gamble (P&G) piedēvē Herbal Essences šampūnu sērijas veiksmi ar patērētāju pieaugošo vēlmi iegādāties produktus, kas ir «dabiski». Bet kamēr P&G lielās, ka Herbal Essences satur «dabiskus, īstus ārstniecības augus un ūdeni, kas nāk no tīra kalnu avota», patiesībā šampūnu sastāvs ietver bīstamas sintētiskās un uz naftas ķīmiskās produktu bāzes veidotas sastāvdaļas.

10 no 12 minētajām sastāvdaļām saistītas ar vismaz vienu no šādām veselības problēmām: vēzi, veģetatīvās sistēmas traucējumiem, iedzimtu slimību uzliesmojumiem, centrālās nervu sistēmas problēmām, orgānu un audu bojājumiem, ādas un matu bojājumiem un alerģiskām reakcijām.

Tā kā lielākā daļa šampūnu satur vienu vai vairākas no šīm sastāvdaļām, neaizmirstiet izlasīt to, kas sīksīkiem burtiņiem uzrakstīts uz pudeles etiķetes. Bet, lai jūs labāk izprastu, ko tas nozīmē, lasiet tālāk.

Matu kopšanas tirgus

Globālais matu kopšanas tirgus novērtēts ar 35 miljardiem ASV dolāru. P&G saražo un izplata vairāk kā 250 produktu vismaz 5 miljardiem patērētāju 130 valstīs. Tā pārdošanas apjoms 2002.gadā bija 40,2 miljardi ASV dolāru, no tiem skaistumkopšanas līdzekļi pārdoti par 8,08 miljardiem ASV dolāru. Herbal Essences šampūns tirgū pēc pārdošanas apjomiem pagājušajā gadā bija ierindots otrajā vietā ASV tirgū, un trešajā vietā Lielbritānijas tirgū.
COCAMIDOPROPYL BETAINE – kokamīd-propil-betaīns

Nolūks: paaugstināt šampūna putošanos un biezumu.

Veselības sekas: dermatīts, matu sausums un galvas ādas iekaisumi
SODIUM CHLORIDE – NĀTRIJA HLORĪDS (SĀLS)

Nolūks: Paaugstināt viskozitāti un padarīt produkta izskatu biezāku un bagātīgāku.
METHYL/PROPYL PARABEN – METIL,PROPIL-PARABĒNS

Nolūks: Parabēni ir naftas produkti, kurus izmanto gandrīz visos kosmētiskos līdzekļos, jo tiem piemīt spēja nogalināt plaša spektra mikroorganismus, tā aizsargājot kosmētiskos līdzekļus no bojāšanās.

Veselības sekas:

• Veģetatīvās sistēmas graušana: parabēni var imitēt estrogēnu darbību, traucēt seksuālo attīstību un reprodukciju;

• ļoti bieži alerģiskas reakcijas.
DIAZOLIDINYL UREA – diazolidinil urīnviela

Nolūks: Antibakteriāls preparāts.

Sekas:

• Atbrīvo formaldehīdu (skatīt DMDM Hydantoin zemāk);

• acu un ādas kairinātājs.
BENZOIC ACID – BENZOSKĀBE

Nolūks: konservants un šķīdinātājs.

Sekas:

• Satur kancerogēnos fermentu gredzenus un toluolu, kurus arī uzskata par hormonu noārdītājiem un iedzimtu defektu izraisītājiem;

• kairina elpošanas traktu;

• acu un ādas kairinātājs.
KRĀSVIELAS CI 17200, CI 15510, CI 60730, CI 42053

Nolūks: Piešķirt šampūniem tādu krāsu kā augiem, no kuriem tie it kā iegūti.

Lietošanas un vselības sekas: Tās ir tikai četras no simtiem sintētisko un naftas ķīmisko produktu krāsvielām, kuru sertifikācija ir nezināma un pretrunīga. Lielākā daļa krāsvielu, kuras izmanto kosmētikā, gaida testēšanu un to nekaitīgums nav ne izpētīts, ne pierādīts.
DMDM HYDANTOIN – DMDM hidantoīns

Nolūks: Antibakteriāls.

Veselības sekas:

• laboratorijas testos ir atklāts, ka tas izraisa plaušu vēzi un DNS (dezoksiribonukleīnskābes) bojājumus;

• Satur 17,7% formaldehīda, kurš ir kairinošs un kancerogēns, un 20% gadījumu izraisa toksisku reakciju.
COCAMIDE MEA

Nolūks: Liek šampūnam veidot putas, kas savādāk nebūtu iespējams.

Veselības sekas:

• Izraisa vēzi laboratorijā testētajiem dzīvniekiem. Cocomide mea satur mono-etanolamīnu, kam reaģējot ar nātrija lauret/lauril-sulfātu, veidotos kancerogēnie nitroamīni.
TETRASODIUM EDTA – EDTA – tetra nātrija sāls

Nolūks: saista netīrumus un veicina attīrīšanu.

Lietošana: iekļauts mazgāšanas līdzekļos, lauksaimniecības ķīmiskajos aerosolos un farmācijas produktos.

Veselības sekas:

• EDTA ne tik viegli bioloģiski sadalās, tādēļ, tikko nonāk vidē, tas šķīdina toksiskos smagos metālus un veicina to iekļaušanos barības ķēdē. Smagie metāli ir toksiski cilvēku veselībai un nelabvēlīgi ietekmē uzvedības, fizioloģiskās un izziņas sistēmas.

• Acu un ādas kairinātājs.
SODIUM LAURETH/LAURYL SULFATE (SLES/SLS) – nātrija lauret/lauril sulfāts

Nolūks: Atdala no matiem taukus un liek šampūnam izplesties un ļoti ātri iekļūt ādā, tas paliek audos, īpaši smadzenēs, sirds un aknu audos uz salīdzinoši ilgu laiku.

Pielietošana:

Atrodams 90% no visiem komerciālajiem šampūniem un daudzos citos veselības un skaistumkopšanas līdzekļos, īpaši ķermeņa krēmos un zobu pastās. SLS ir aizliegti burbuļvannās, jo tam ir nelabvēlīga ietekme uz ādas aizsargslāni un tas izraisa izsitumus un infekcijas. Tas atrodams arī rūpnieciskajos tīrītājos. Laboratoriju klīniskajos izmēģinājumos SLS tiek izmantots kā kairinošs līdzeklis, lai testētu ārstniecisko līdzekļu efektivitāti.

Veselības sekas: caur asinsvadiem SLS/SLES koncentrējas sirdī, aknās, smadzenēs un acīs. Tas paliek audos ilgu laiku un var izraisīt šādas sekas:

• vēzi – SLS/SLES reaģē ar citām ķīmiskām vielām, veidojot vēzi izraisošus nitroamīnus un dioksīnu;

• endokrīnās sistēmas noārdīšanu – SLS/SLES var imitēt hormonu darbību un sagraut ar to saistītos mehānismus, kas kontrolē mūsu ikdienas ķermeņa funkcijas, ir zināms, ka tas imitē estrogēnu darbību un traucē reproduktīvo sistēmu un seksuālo attīstību;

• acu bojājums – acu šūnas īpaši ātri absorbē SLS (absorbē caur matu saknēm, ne tiešu acs kontaktu); tas sabojā to darbību un attīstību – īpaši bērniem;

• matu izkrišana – SLS ir diezgan raupjš kodīgs līdzeklis, kas posta matu folikulas;

• paaugstināta ādas jūtība – SLS sabojā ādas aizsargspēju pret kaitīgām vielām, vairojot alerģiskas reakcijas;

• sausa āda – aizsarglipīdi tiek noplēsti no ādas virsmas pateicoties SLS kodīgumam, un samazinās ādas spēja saglabāt mitrumu.
SMARŽA

Nolūks:

Radīt «dabīgu augu» smaržu, kas ir svarīga Herbal Essences mārketinga pievilcības sastāvdaļa, bet tajā nav atspoguļojuma par tās patiesajām sastāvdaļām.

Lietošana:

Ir uzskaitīts ap 5000 smaržu sastāvdaļu tirgū, 95% no tām veido laboratorijās – daudzas no naftas produktiem. Patiesās sastāvdaļas nav minētas, lai saglabātu slepenību, jo smaržas nevar patentēt.

Veselības sekas:

• sastāvdaļas, kas veidotas uz naftas bāzes var izraisīt vēzi, iedzimtu slimību uzliesmojumus, centrālās nervu sistēmas traucējumus un alerģiskas reakcijas.

• parfīmi ir vadošais alerģisko reakciju izraisītājs kosmētikas lietošanā.
PROPYLENE GLYCOL – propilēnglikols

Nolūks: saglabāt šampūnā mitrumu un padarīt to «zīdainu».

Lietošana: propilēnglikols ir naftas ķīmiskais produkts, kas tiek izmantots kā galvenā sastāvdaļa bremžu šķidrumā un antifrīzā, kā arī veselības un skaistuma produktos, tādos kā bērnu krēmi un skropstu tušas.

Veselības sekas:

Lai gan ASV Pārtikas un Zāļu Administrācija (FDA) ir klasificējusi propilēnglikolu par «drošu», tas atzīts kā neirotoksisks un pierādīts, ka tas izraisa dermatītu, aknu anomālijas un nieru bojājumus pētījumos ar dzīvniekiem. Tas kavē šūnu augšanu un var būt kairinošs ādai.

Judžīns Reidijs
«The Ecologist», oktobris, 2003
http://www.theecologist.org

Atbildēt