Putnu zīmētājs Ēriks Tempelfelds

Mūsdienās par galveno dabas iemūžināšanas veidu kļuvusi fotografēšana, tāpēc sociālajos tīklos īpašu apbrīnu jau izpelnījušies Ērika Tempelfelda zīmētie putni. Sazvanoties Ēriks gan taisnojas, ka nav nekāds mākslinieks, ka par putniem sācis interesēties tikai pērn, ka ir sava ceļa sākumā… Jā, tas tiesa, bet mākslinieka talants viņam ir dabas dots – mans znots Edgars, kurš, izrādās, kopā ar Ēriku mācījies pamatskolā, atceras, ka jau tolaik klasesbiedrs nemitīgi zīmējis uz burtnīcu malām. Dievs devis Ērikam brīnišķīgu talantu, bet liktenis veidojies skaudrs – jau agrā bērnībā viņš kļuva par bāreni, uzauga pie audžumātes un tūliņ pēc pamatskolas beigšanas devās apgūt arodu Rīgas Industriālajā politehnikumā, jo, kā jau katram puikam, viņu interesēja automašīnas. Pašlaik Ēriks strādā autoservisā «Mūsa auto» un vada Volkswagen rezerves daļu noliktavu, tādēļ zīmēšanai atliek vien naktis. Zīmēt Ēriks sāka 2011. gadā, kad sabojājās televizors, – lai īsinātu garos vakarus, paņēmis rokās mīkstu zīmuli, baltu papīra lapu, un tā, skatoties fotogrāfijās, tapa pirmie zirgi, ainavas un iemīļoto mūziķu portreti. Vēlāk viņš jau bija savācis veselu pasteļzīmuļu kolekciju un zīmēja sievas Guntas orhidejas un kaķus, kā arī ceļojumos fotografētās ainavas. Pērn mākslinieku preču veikalā «Zīmulis un ota» tika sarīkota viņa pirmā izstāde «Zaļš gurķis».

Aptuveni pirms gada Ēriks sāka fotografēt dzīvniekus, ko ieraudzīja pa auto logu, un juta sevī mostamies dabas fotogrāfu. Atklāja tīmekļa vietni putni.lv, uzzināja, kur atrodas labākās putnu vērošanas vietas. Kolkas ragā intuitīvi garāmejot sasveicinājās ar Edgaru Lediņu, kā juzdams, ka tieši Edgars vēlāk būs viņa pirmais skolotājs un padomdevējs. Tagad Ēriks par sevi smejas, atceroties, ka tad, kad Edgars pirmoreiz viņu aicinājis uz Mērsragu lasīt putnu gredzenus, domājis, ka tos lasa pa zemi.

Ēriks zīmē putnus tikai no paša bildētām fotogrā jām, tāpēc pamazām krājas stāsti un novērojumi. Krājas arī uzzīmētie putni. Zīmējumi parasti top naktīs: viņš ērti apsēžas dīvānā, paņem klēpī koksnes plāksni, piestiprina uz tās īpašu pasteļzīmējumiem domātu papīru, noliek priekšā fotogrā ju, un laiks zaudē ātrumu. Zīmējot atklājas dažādas putna detaļas, ko, uzmetot aci, parasti nemaz neierauga. Pagaidām Ēriks ir uzzīmējis vien 18 sugu putnus un vienas sugas tauriņu, bet, apņēmības pilns uzzīmēt daudz vairāk, pašlaik viņš studē Kollinsa putnu grāmatas, pēta putnu spārnu uzbūvi un grasās sākt zīmēt putnus to dabiskajā lielumā, kā arī kustībā.

Ērika Tempelfelda putnu zīmējumu izstāde martā būs skatāma veikalā «Zīmulis un ota» Rīgā, Skolas ielā 18. Zīmējumus varēs iegādāties, turklāt daļa ienākumu tiks ziedota Ornitoloģijas biedrībai.

Pilnu rakstu kopā ar Ērika darbu attēliem skatiet pdf formātā VV 01/2014

 

Atbildēt