Pašdarināts pētnieka ekipējums

Vēlaties, lai bērni pilnvērtīgi iepazītu dabu un veiktu dažādus vides pētījumus? Nevajag sēdēt telpās, bet pēc iespējas biežāk doties ārā! Jums nav piemērotu instrumentu? Nav liela bēda, jo īstenībā ir vajadzīga tikai izdoma un prasmīgas rokas.

Veicot pētījumus, reizēm nākas kaut ko pierakstīt. Var to darīt nelielā blociņā, bet dažkārt skolēniem jāaizpilda protokoli un darba lapas. Kur tās uzlikt? Galdu līdzi āra pētījumos nepaņemsi, tāpēc jādomā kas cits. Labs risinājums ir paliktnītis – cieta materiāla plāksne, kur var novietot un piestiprināt papīra lapu. Veikalā var nopirkt jau gatavu smalku plastikāta vai dermatīna ražojumu ar visu piespiedēju, dārgākiem modeļiem – arī aizlokāmu vāciņu, bet var tādu pagatavot arī ikviens pats no mājās vai skolā pieejamiem materiāliem. Nepieciešams tikai stingrs kartons vai finieris (tad jālūdz talkā tētis vai amatu mācības skolotājs skolā), gumija vai divi veļas knaģi (labāk koka). Kartonu vai finieri izgriež standarta papīra lapas izmērā (parasti A4), finierim noslīpē malas, piemeklē attiecīga izmēra apaļu gumiju (vai divus knaģus), ar ko piestiprināt papīra lapu. Paliktnītis gatavs!

Arī laikapstākļu pētījumiem pietiek ar dažām vienkāršām lietām – izlietotām PET pudelēm, kurpju kasti, adāmadatām, sērkociņiem, pildspalvas uzgali, korķi, līmlenti un smiltīm. No nosauktajām lietām var pagatavot vēja virziena un vēja ātruma mērītāju, kā parādīts zīmējumā.

Vēl vienkāršāk ir no tukšas PET pudeles pagatavot nokrišņu savācēju: nogriež pudelei galu, apgriež un ieliek kā piltuvi pudelē atpakaļ. Ar šāda trauka palīdzību var izmērīt diennakts nokrišņu daudzumu – sakrājušos lietus ūdeni izlej mērglāzē un rezultātu pieraksta novērojumu burtnīcā.

Sniega segas biezuma noteikšanai nepieciešama tikai gluda plāksne (der jebkurš ūdensizturīgs materiāls – ūdensdrošs finieris, koka vai plastikāta plāksne, stikls utt.) un lineāls. Plāksni noliek izvēlētajā vietā un reizi dienā ar lineālu izmēra uzkritušā sniega segas biezumu. Pēc mērījumu veikšanas plāksni tīri noslauka, noliek atpakaļ vietā un gaida nākamo sniegu.

Ūdens pētījumiem nepieciešamo inventāru varam atrast virtuvē. Sīko ūdens iemītnieku pētīšanai nepieciešams sietiņš, ar ko tos noķert. Gluži labi noderēs plastmasas vai metāla virtuves sietiņš aptuveni 15 cm diametrā, kuru ar izturīgu stiepli piestiprina pie slotas kāta, lai varētu aizsniegt tālākas ūdenstilpes vietas. Vēl vajadzēs nelielus jogurta trauciņus, nedaudz lielāku plastmasas trauku, piemēram, lielu plastmasas saldējuma kārbu, pāris vienreizlietojamo plastmasas karotīšu, pipeti. Noķertos dzīvnieciņus uzmanīgi ielaiž lielajā traukā ar ūdeni, ar plastmasas karotītes un pipetes palīdzību sašķiro pa jogurta trauciņiem un ar lupu ķeras pie to sīkākas izpētes. Palielināmais stikls arī ir vienīgā lieta, ko vajadzētu iegādāties!

Inese Liepiņa

Public;ets 2009.gada novembrī.

g1
Paliktnītis.

g2
Nokrišņu savācējs.

g3
Anemometrs.

g4
Vēja rādītājs.

Atbildēt