Noskaidroti labākie putnu fotogrāfi

«Sārtgalvītis» (Regulus ignicapilla). Foto: Edgars Smislovs (arī uz VV 01/2018 pirmā vāka).

Šogad Latvijas Dabas muzejs jau 17. reizi rīkoja fotokonkursu «Mans putns», kas ir savdabīgas dabas fotogrāfu sacensības, kurās savu veikumu atrāda gan pieredzējuši meistari, gan parādās jauni talanti. Šogad konkursā ar 239 darbiem piedalījās 102 dalībnieki no visas Latvijas – Rīgas, Kuldīgas, Grobiņas, Salaspils, Madonas, Jelgavas, Daugavpils, Saldus un Raganas, Talsu, Gulbenes, Naukšēnu un citiem novadiem.

Īpašs prieks par Māri Kreicbergu! Viņš ir bitenieks no Zvārdes un «Vides Vēstu» iepriekšējā numura vāku autors. Māris konkursā piedalījās pirmo reizi, gūstot pārliecinošu uzvaru pieaugušo grupā, kur vienmēr ir vislielākā konkurence. Parasti jau gulbju fotogrāfijas žūrijas uzmanību nepiesaista, bet šogad neviens nespēja palikt vienaldzīgs pret ziemeļu gulbja portretu rapšu laukā.

Pirmo gadu senioru vecuma grupā ticis Viktors Ivanovs, kurš iemanījies perfekti nobildēt Lucavsalas zivju dzenīšus, tāpēc nav brīnums, ka 1. vieta, – ar tik košiem sabiedrotajiem uz pelēcīgo Latvijas putniņu fona nav grūti izcelties.

Jau ierasts, ka bērnu grupā pārliecinoši uzvar Edgars Smislovs (viņš arī šī numura pirmā vāka autors). Nez, kā talantīgajam puisim veiksies nākamgad, kad viņš cīnīsies jauniešu grupā? Tas gan ir samērā retorisks jautājums, jo Edgars varētu uzvarēt jebkurā dabas foto konkursā bez vecuma iedalījuma. Tā ka ieteikums nākamā gada jauniešu grupas pretendentiem – pa šo laiku cītīgi piestrādājiet pie meistarības!

Žūrijai, vērtējot darbus, sākumā ir viegli, jo potenciālo laureātu iesūtīto darbu kaudzīte krājas lēni. Joprojām lielākais klupšanas akmens ir bilžu asums, gaisma un kompozīcija. Daudziem šķiet, ka konkursa vērta ir jebkura bilde, ja vien kadrā gadījies putns. Visvairāk fotografētie joprojām ir stārķi, gulbji, baloži un meža pīles. Tā kā žūrijā ir labi dabas pazinēji, nekad pie balvas netiks autors, kurš bildējis putnu mazuļus ligzdā, jo skaidrs – cilvēks līdis pēc kadra, nerēķinoties ar to, ka izbiedē putnus un, iespējams, vecāki neatgriezīsies pie mazuļiem, un tie nomirs. Dabas skaistums jāiemūžina pēc iespējas nepamanītiem, lai putnus neizbiedētu.

Kad labākās bildes atlasītas, sākas strīdi, kura būs pirmā, kura otrā un trešā. Žūrija darbus vērtē, nezinot, kas ir foto autors. Atzīšos: vismaz es daudzu rokrakstu spēju atšķirt. Piemēram, Sandrai Eglītei vienmēr izdodas notvert kādu īpašu momentu, tāpēc uz žurnāla ceturtā vāka viņas fotografētais zivju gārnis ar zivi knābī.

Konkursa atbalstītāji: «Canon Biznesa centrs» – «IB Serviss», SIA «Brīvs», AS «Latvijas Valsts meži», Dabas aizsardzības pārvalde, Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs, apgāds «Zvaigzne ABC» un žurnāls «Vides Vēstis».

Anitra Tooma
Visu VV 01/2018 žurnālu pdf formātā skatiet te!

Atbildēt