Nāvīga puķīte jaunajai māmiņai

Dažreiz pārņem dīvaina sajūta, aplūkojot it kā dabīgos, bet jaušami iebalzamētos importa ziedus… Tie nav ēdami, tādēļ neierobežotā daudzumā apstrādāti ar dažādām ķimikālijām. Bet floristes ir neizpratnē – darbs tik skaists, taču veselība pasliktinās. Turklāt bērnu organisms pret indīgo ķīmisko pesticīdu iedarbību ir vēl jūtīgāks. Nav nekaitīgu ķīmisku pesticīdu. Ķīmiskie pesticīdi ir nāvīgi iedarbīgi pret augu slimībām un kaitēkļiem, to darbīgās vielas sastāvā iekļautas, lai kaitētu ražai nevēlamiem augiem un dzīvniekiem, tās var tikpat kaitīgi iedarboties uz cilvēkiem, sevišķi bērniem un visu dzīvo dabā.

Nav viegli samierināties ar faktiem, ka lauki vairs nav nekāda dabiska miera osta, īpaši tad, ja netālu no mīļās vecmāmiņas mājas saimnieko ārzemju lielsaimnieks, kas Latvijā zemi iepircis tikai tādēļ, ka tā ir tikpat lēta, cik vietējais darbaspēks, un Eiropas savienības ierobežojumi pie mums vēl nav nostiprinājušies, tādēļ lauki tiek pamatīgi migloti un mēsloti. Tik pamatīgi, ka brāzmains pavasara lietus, to visu ieskalojis upē, noindē zivis vairāku kilometru attālumā no postošā tīruma. Un tad jābrīdina: lauku bērni ir apdraudēti ne tikai savu vecāku saimniecībā, bet arī no kaimiņu ķīmisko pesticīdu lietošanas, ja apstrādājamās zemes ir tuvāk par 200–500 m vēja pusē.

Atsakies ravēt miglotu lauku

Lai novērstu bērnu saindēšanos ar ķīmiskiem pesticīdiem, jāatceras, ka lielsaimniecību laikos ķīmisko pesticīdu lietošanas iecirkņos nedrīkstēja strādāt jaunieši līdz 18 gadiem, bet skolēni nedrīkstēja kaplēt, ravēt dārzeņus, cukurbietes un citas kultūras, kas bija apstrādātas ar ķīmiskajiem pesticīdiem. Arī grūtnieces un zīdaiņu mātes nedrīkst strādāt ar pesticīdiem. Sevišķi jāuzmanās, sējot kodinātas sēklas, apkopjot miglotas puķes. Ja sievietes nevar izvairīties no kaitīgiem darbiem, tad pirms to veikšanas jāpieprasa no darba devēja individuālie aizsardzības līdzekļi – brilles, respirators, cimdi, kombinezons u.c. Siltumnīcās, kurās lietoti pesticīdi, nedrīkst strādāt skolēni, jaunie naturālisti, mazpulki un praktikanti līdz 18 gadu vecumam.

Siltumnīcās ir palielināts mitrums, tajās nav gaisa kustības un ir paaugstināta temperatūra, kas pasliktina darba apstākļus. Šādās darba vietās pēc pesticīdu darbīgās vielas noārdīšanās laika beigām varētu atļaut strādāt tikai pilnīgi veseliem pieaugušiem cilvēkiem pēc 55 gadu sasniegšanas.

Pie ziedu pušķu gatavošanas, ja puķes miglotas ar ķīmiskiem pesticīdiem, nevajadzētu piedalīties sievietēm līdz 45 gadu vecumam, lai nebojātu savu un bērnu (arī nedzimušo) veselību. Saudzējot jauno sieviešu veselību, mēs novērsīsim jaundzimušo kroplības, profilaktiski samazināsim invalīdu skaitu jaundzimušo vidū.

Bioloģiskie augu aizsardzības līdzekļi

Nav tā, ka jums nav izvēles. Bērni, pusaudži, jaunie naturālisti, mazpulcēni un jaunās sievietes var neierobežoti strādāt tur, kur lietoti Latvijas Republikā reģistrētie bioloģiskie augu aizsardzības līdzekļi, kas ir nekaitīgi cilvēkiem, dzīvniekiem un videi. Visur, kur jauno naturālistu pulciņos un mazpulku organizētajos pasākumos audzē dārzeņus, augļu kokus un krūmus, var droši lietot bioloģiskos augu aizsardzības līdzekļus, kurus ražo Latvijas zinātnieki SIA «Bioefekts» un «Ciklaneda» laboratorijās. Latvijā nav nekādu problēmu iegādāties kaitēkļu dabiskos ienaidniekus un mikroorganismus, kas ierobežo dažādas puves, miltrasas, kraupi, rūsas un citas slimības. Zemenes, augļu koki un ogulāji ir jāpasargā no puvēm, un ogām un augļu ražai ir jābūt kvalitatīvai, jo cilvēki un it sevišķi jau bērni tos lieto svaigā veidā, arī vecākiem neredzot.

Nomirt lētāk?

Zemniekiem ir iespēja izvēlēties un augu aizsardzībai lietot nekaitīgos bioloģiskos preparātus agresīvo un toksisko ķīmisko pesticīdu vietā. Atrunāšanās ar cenu starpību ir nevietā, ja vien neesat pārliecināts, ka nomirt ir lētāk… Joprojām nevaru aizmirst traģisko gadījumu pirms dažiem gadiem Džūkstē, kad bērni mielojās ar miglotiem zirņiem kaimiņa vīķu laukā.

Tāpēc ziniet savas tiesības un noteikumus.

  • Minimālais attālums, kādā uz lauka drīkst lietot pesticīdus, no kaimiņu robežas ir 200 m bezvējā vai aizvēja pusē (gaisa kustība 3–4 m/sek.),
  • Arī no augļu dārza vai sakņu dārza malas zemnieku saimniecībā, kur ravē vai novāc ražu bērni vai pusaudži, jāievēro minimālais attālums miglošanai 200 m, jo var būt vēja nonesums.
  • Pēc ķīmisko pesticīdu lietošanas pie lauka redzamā vietā jānovieto brīdinošs uzraksts «Lietoti pesticīdi», «Uzmanību, nepiederošiem neiet uz lauka līdz… ». Brīdinoši uzraksti jāatstāj arī siltumnīcās, bet vislabāk tās aizslēgt līdz nogaidīšanas laika beigām.
  • Ķīmisko pesticīdu darbīgo vielu noārdīšanās laiks ir norādīts katra preparāta lietošanas pamācībā. Tas var būt no 7 līdz 35 diennaktīm un pat ilgāk. Darbīgās vielas noārdīšanās ātrums mainās atkarībā no vides temperatūras svārstībām, gaisa kustības ātruma, sākotnējās koncentrācijas, saules gaismas ietekmes un citiem apstākļiem.

Sevišķi zemnieku un piemājas saimniecībās ieteicu uzmanīties ar trešās reģistrācijas klases ķīmiskajiem augu aizsardzības līdzekļu preparātiem – fungicīdiem, kuru darbīgā viela ir mankocebs (arī Akrobats MC p.s., Aerobats Plus d.g., Ditans d.g., Ditans M 45 p.s., Ridomils Gold MC, Ridomils MC 72 p.s., Tatū 550 s.k.), kas izraisa ļaundabīgos audzējus, un glifosātu saturošiem herbicīdiem (Glifoss š.k., Raundaps Eko š.k., Raundaps Klasik š.k., Rodeo š.k., Taifūns 360 š.k., Uragāns š.k., Reindžers š.k.).

Fungicīds fundazols, kura darbīgā viela ir benomils, ir onkogēns un arī embriotoksisks (pēc Pasaules veselības organizācijas (PVO) informācijas «Vide un veselība» 1993. gada un Zviedrijas Nacionālā ķīmijas inspektorāta pesticīdu pārbaudes nodaļas George Ekstromen 1993. gada 3. septembra datiem).

Insekticīdi Bi 58 e.k. (rogors, fosfamīds) un Decis bojā endokrīno sistēmu, tāpat arī fungicīds ronilāns. Pat firma, kas ronilānu ražo un izplata, neieteic ar to strādāt sievietēm. Šaubos, vai zemenes, kas apstrādātas ar ronilānu, var ēst bērni. Ja ar šiem preparātiem ir apstrādāti zirņi, burkāni, zemenes vai ogulāji un augļu koki, obligāti jāatstāj brīdinošs uzraksts un jābrīdina bērni un pusaudži, kam sevišķi garšo jaunie burkāni, zirņi un citi zaļumi. Aicinu zemniekus izvēlēties nekaitīgu saimniekošanu, saudzēt gan savu jauno paaudzi, gan pircēju, kas labticīgi no jums iegādājas produktus.

Un vēl viela pārdomām: kad lauku radošās sievietes Jaunpiebalgā Zemkopības ministrijas bioloģisko lauksaimniecību aprūpējošajai ierēdnei vaicāja, kā izsargāties no kaimiņa miglojumiem, viņa ieteica: «Stādiet aizsargjoslu!» Kā izrādās, indētājs mierīgi var veikt savus posta darbus, un, ja kāds vēlas izdzīvot, lai piestrādā…

  • Onkogēni, kancerogēni – izraisa ļaundabīgos audzējus.
  • Embriotoksisks – pārtrauc grūtniecību, izraisa augļa bojāeju.
  • Teratogēni preparāti – izraisa jaundzimušo kroplības.

Rita Teivāne, toksikoloģe

Publicēts 2002.gada oktobrī.

Atbildēt