Moderna skola atkritumu poligonā? Darīts!

Šo bildi varētu likt pat uz datora ekrāna: pa kreisi redzams 15 gadu laikā uzbērtais un nu jau apzaļumotais Vidzemes atkritumu kalns, pa labi – aug nākamais kalns… Tas gan notiek krietni lēnāk, jo iedzīvotāji atkritumus šķiro aizvien atbildīgāk. Lai labāk izprastu mantu dzīves ciklu, blakus poligonam ierīkots dabas un tehnoloģiju parks «Urda».

Aicinu paciemoties Daibē, SIA «ZAAO» dabas un tehnoloģiju parkā «Urda», lai pārliecinātos, ka atkritumu apsaimniekošanas poligons nav nekāds elles priekškambaris, bet gan moderns un tehnoloģijām bagāts objekts. Šoruden te atklāta jauna vides izglītības infrastruktūra jeb trīs K: dabas koncertzāle, āra dabas klase, Latvijas iežu un minerālu kolekcija. Mācīšana un mācīšanās gan bērnudārzu un skolu audzēkņiem, gan studentiem notiek mūsdienīgā un dabā integrētā veidā.

Sestdienā, kad ciemojos Daibē, «Urdā» notika kārtējā Ģimeņu diena. Skudra Urda katrai ģimenei izdalīja lapas ar uzdevumiem un deva vērtīgus padomus aizraujošam piedzīvojumam. Arī mežā satikām skudru – koka skulptūru, kas novietota pie skudru pūžņa.

Dabas takas sākumā novietots bioloģiski daudzveidīgs virzienu rādītājs, kur katrs var precizēt, uz kuru pusi mājas, un pabrīnīties, kā panākts tas, ka uz dižā stumbra saaugušas tik leknas piepes. Dodamies visparastākajā Latvijas mežā, kas pilns dažādu brīnumu. Te ir gan vides izziņas objekti, gan koka skulptūras un skatu platformas, gan mācību namiņš.

Dabas un tehnoloģiju parka «Urda» mācību ēka atklāta šā gada maijā. Sākumā centra darbinieki domājuši, ka strādās vien četras dienas nedēļā un vienu dienu veltīs organizatoriskiem jautājumiem, bet nu izrādās, ka kalendārs pildās ātrāk, nekā saule maina diennaktis, un šajā mācību gadā iecerētie 3,5 tūkstoši apmeklētāju te sanāks ar uzviju.

Ja vēlaties uz «Urdu» atbraukt kopā ar klasi, kursu, bērnudārza grupiņu vai darba kolektīvu un izzināt visu, kas šeit notiek, jāpiesakās ļoti laicīgi. Bet tas būs tā vērts! Teorētiskās zināšanas šeit varēsit papildināt ar praktisku darbošanos dabā. Ne velti mācību ēka iebūvēta mežā. Ikviens skolotājs šeit gūs iedvesmu un saņems padomu, lai varētu laikmetam atbilstoši mācīt dabaszinātnes ne tikai klasē, bet arī ārpus tās. Dabas un tehnoloģiju centram «Urda» veidojas aizvien ciešāka sadarbība ar Rīgas Tehnisko universitāti, Latvijas Universitāti, Latvijas Lauksaimniecības universitāti un Daugavpils Universitāti. «Urda» ir lieliska prakses vieta – te var strādāt laboratorijā, veikt eksperimentus, iepazīt modernākās atkritumu apsaimniekošanas metodes, pētīt purvus, mežus, augus un dzīvniekus.

Ieskats laboratorijā.

Dabas un tehnoloģiju parka «Urda» mācību ēka tiek apsildīta ar poligona gāzes ražoto siltumu, bet saules paneļi nodrošina silto ūdeni. Tajā ir laboratorijas telpa, zāle, plašs foajē, terases. Te ir veselības, pārdomu un izziņas takas, pļava ārstniecības augu iepazīšanai un ievākšanai, purva taka un garšaugu dārzs, kukaiņu māja, atrakciju laukums un šķēršļu josla. Iecerēta arī zemūdens pasaules vērošanas platforma, ūdens turbīna–strūklaka un ar videokameru aprīkots skudru pūznis.

Pieteikties «Urdas» apmeklējumam var tīmekļa vietnē www.urda.lv. Seko līdzi jaunumiem «Urdas» lapā «Facebook»!

Anitras Toomas teksts un foto

Daibes sadzīves atkritumu poligons no putna augstumiem. Pa labi mežmalā ēka, kur atrodas dabas un tehnoloģiju parks «Urda».

Atbildēt