Matu krāsas, kas izraisa vēzi

Izrādās, ka vairāk nekā 60% sieviešu un 5-10% vīriešu krāso matus vismaz 6-8 reizes gadā. Tas, ka cilvēki vairs neuzdrošinās parādīties sabiedrībā ar dabīgas krāsas matiem, ražotājiem nodrošina milzu peļņu. Uz matu krāsu kastītēm lieliem burtiem rakstīts ne tikai tas, ka krāsa satur augu eļļas un ekstraktus, bet arī, ka šī krāsa iecels tevi zvaigznes statusā, TV reklāmas liek saprast – ja gribi, lai kāds vīrietis paceļ uz tevi acu vākus, noteikti jākrāso mati. Bet, papētot rūpīgāk, uz krāsas paciņas tu atradīsi sīksīkus burtiņus – brīdinājumu par iespējamām alerģiskām reakcijām. Visbiežāk gan nevienai no mums neciešama alerģija no matu krāsošanas nerodas, pieciešam kodīgo smaku un niezošo galvas ādu, bet neviens mums nepasaka, ka regulāra matu krāsošana izraisa ļaundabīgos audzējus un CNS bojājumus.

Mūsdienu matu krāsošanas ēra sākās pirms aptuveni 120 gadiem, kad sāka izmantot aromātisko amīnu un fenolu oksidējošās reakcijas. Vispirms šo metodi izmantoja tikai tekstilrūpniecībā audumu krāsošanai. 1883. gadā franču ķīmiķis Monē patentēja līdzīgu metodi arī matu krāsošanai. Kopš tā brīža matu krāsošanas procedūra stabili ienāca mūsdienu cilvēka dzīvē un izveidoja veselas industrijas sākumu. Pašlaik ilgnoturīgās matu krāsas veido ap 70% no kopējā matu krāsu tirgus. Tagad veikali ir pārpilni ar ilgnoturīgajām krāsām, kur pirms matu krāsošanas jāsajauc krēmveida krāsa un attīstošā emulsija. Krāsa oksidējas un dod iecerēto toni. Parasti rūpīgi izlasām vien krāsas lietošanas pamācību, brīdinājumus par sastāva bīstamību mierīgi laižot gar ausīm. Kādi tad ir piesardzības noteikumi, lai kaut formāli aizsargātu labticīgo patērētāju un izvairītos no tiesas procesiem, ja nu kāda sieviete iedomātos ražotājus sūdzēt tiesā?

Uz matu krāsas iepakojuma, ko tirgo ES valstīs, noteikti jābūt brīdinājumiem, ka tā var izraisīt alerģiskas reakcijas, nedrīkst krāsot uzacis un skropstas un ka tā satur vielas, kuru uzrādīšanu valsts valodā pieprasa ES.

ASV pieprasa, lai uz ķīmiskajām matu krāsām būtu brīdinājums, ka krāsa satur sastāvdaļas, kas, uzsūcoties caur ādu, var izraisīt vēzi.

Tas, ka matu krāsas satur alerģiskas vielas, ir zināms ikvienam, taču reti kura sieviete 48 stundas pirms matu krāsošanas mazā trauciņā iejauc nelielu krāsas devu un izmēģina – niezēs vai ne. Un ja nu krāsa nederēs? Ārā tak’ nemetīs, turklāt tas ir padārgs prieks. Bet, piemēram, Dāņu Patērētāju padomē pāris gadu laikā ir vērsušies aptuveni 300 patērētāju, kuriem pēc matu krāsošanas radās veselības problēmas: uztūkumi, brūces, iekaisums, matu izkrišana, anafilaktiskais šoks. Visbiežāk sūdzības ir bijušas par «L’Oreal» un «Schwarz-kopf» produkciju. Tomēr matu krāsu ražotāji spītīgi turas pretī, savu vainu neatzīst un tikai dažos smagākajos gadījumos atpērkas ar pāris tūkstošu latu kompensāciju

Vispār jau alerģiskās reakcijas ir sastopamas reti, daudz bīstamāka ir ilgnoturīgo matu krāsu ilgtermiņa ietekme, piemēram, krūts vēzis, olnīcu vēzis, asinsvēzis, limfātiskā leikēmija, reimatiskais artrīts u. c. Turklāt matu krāsu ķīmiskais sastāvs ir tik komplicēts, ka grūti saprast, tieši kuras vielas ir visbīstamākās. Vēl lielāks risks saslimt ir sievietēm, kuras cītīgi krāsojušas matus jau pirms 1980. gada, jo tad matu krāsām bijuši vēl kaitīgāki piejaukumi. Starp citu, viskaitīgākie ir nevis balinošie līdzekļi, bet tieši tumšās krāsas.

Izrādās, ka frizētavās lietotās matu krāsas satur vēl vairāk vielu, par kuru klātbūtni ražotājam jāinformē patērētājs. Es gan neatceros ne-vienu gadījumu, kad friziere būtu kaut mēģinājusi mani informēt par matu krāsas bīstamību. Bet – ko man viņai pārmest? Informācijas ir maz, latviešu valodā – gandrīz nemaz, un droši vien tikai tad, kad frizierei pusmūžā parādīsies astma, alerģija, viņa aizdomāsies, kas par lietu.

Pētnieki uzsver, ka ir svarīgi sākt dialogu ar matu krāsu ražotājiem, jo – lai gan viņi uzsver, ka tieši šie izstrādājumi ir visvairāk testētie un pārbaudītie visā kosmētikas tirgū – matu krāsu saistība ar novirzēm cilvēka veselībā nu ir pilnīgi droši pierādīta. Pēc vairākiem gadījumiem, kad matu krāsošana beigusies letāli vai ar smagām veselības problēmām, ES 2006. gada beigās aizliedza iekļaut matu krāsās 22 īpaši bīstamas sastāvdaļas, taču man neizdevās atrast šo sarakstu cilvēkiem saprotamā valodā. Tomēr pasargāti mēs nevaram justies; izskanējuši neoficiāli brīdinājumi, ka matu krāsas, kur amonjaks aizvietots ar bromīdu, ir vēl bīstamākas, jo bromīds uzkrājas organismā.

Secinājumi

Lielākā daļa ilgnoturīgo matu krāsu satur rizorcīnu, naftolu.

Nav skaidrs, vai vairāk jāuzmanās no amonjaka klātbūtnes matu krāsā vai neizpētītā bromīda.

Pat tad, ja spēsi izlasīt matu krāsas sastāvu, tik un tā neko daudz nesapratīsi.

Daļa profesionālo matu krāsu satur vairāk bīstamo un norādāmo vielu nekā tās, kas paredzētas lietošanai mājās.

Ja arī konstatēsi, ka esi cietusi no matu krāsu kaitīgās ietekmes, pati vien būsi vainīga, jo par visiem piesardzības pasākumiem ražotājs tevi ir brīdinājis valsts valodā.

Būtu jābūt ļoti lielai ciniķei, lai pusi mūža krātu matu krāsu kastītes, čekus un vāktu citus pierādījumus, lai pēc gadiem desmit nebūtu pārsteigta, ka slimo, piemēram, ar urīnpūšļa vēzi. Pagaidām matu krāsu ražotāji no sašutušajiem klientiem ir atpirkušies ar dažiem tūkstošiem eiro kompensāciju.

Plašāk lietoto matu krāsu sastāvdaļu ietekme uz veselību:

Resorcinol – oksidējoša viela. Kairina acis un ādu. Izraisa alerģiju, neauglību, reiboni, nelabumu, sirdsdarbības traucējumus, iekšējās sekrēcijas dziedzeru noārdīšanos, bojā vairogdziedzeri.

1-naphtol – oksidējoša viela, ko iegūst no akmeņoglēm. Kancerogēna. Izraisa krūts, urīnpūšļa un aknu vēzi, psoriāzi, nātreni, izsitumus.

p-phenylenediamine – krāsviela, ko iegūst no akmeņoglēm. Kancerogēna. Sagrauj imūnsistēmu, izraisa alerģiju.

Hexylene glycol – šķīdinātājs. Kairina acis, ādu un elpceļus, var izraisīt dermatītu.

Propylene glycol – šķīdinātājs. Kairina acis, ādu un elpceļus. Veicina ādas caurlaidību un palīdz citām toksiskām vielām nokļūt asinsritē un iekšējos orgānos.

Soytrimonium chloride – virsmaktīvā viela. Toksiska. Kairina ādu, elpceļus. Var izraisīt nelabumu, vemšanu, nemieru, komu, elpošanas muskuļu paralīzi.

Isopropyl alcohol – šķīdinātājs. Kairina acis un gļotādu. Izraisa depresiju, ekzēmu. Laboratorijas dzīvniekiem bojā aknas.

Ethanolamine – virsmaktīvā viela. Kairina acis, elpceļus. Izraisa astmu. Ātri uzsūcas asinsritē, uzkrājas aknās un nierēs. Reaģē ar citām sastāvdaļām un veido kancerogēnas vielas.

Oleth-5, oleth-2 – emulgators. Izraisa alerģijas un plaušu vēzi.

Parfum – smaržvielas. Izraisa astmu, kairina ādu. Bojā CNS, izraisa galvassāpes, atmiņas zudumu, depresiju, bojā hormonālo sistēmu.

Cocamidopropyl betaine – virsmaktīvā viela. Kairina acis, ādu, izraisa alerģiju, veicina kancerogēnu vielu veidošanos.

Ammonium hydroxide – pH izlīdzinātājs. Kairina un apdedzina acis, ādu, elpceļus. Izraisa ādas vēzi.

Phenyl metyl pyrazolone – oksidējoša viela, ko iegūst no akmeņoglēm. Kancerogēna. Pētījumos ar dzīvniekiem pierādīts, ka no mātes organisma iekļūst mazulī un mazina intelekta spējas.

Laboratorijas dzīvniekiem šīs vielas izraisa vēzi, bet joprojām tās iekļautas matu krāsu sastāvā

4-chlorom-phenylenediamine,

2,4-toluenediamine,

2-nitro-p-phenylenediamine,

4-amino-2-nitrophenol

Avots: http://www.theecologist.org

Atgriežamies pie dabiskā

Vismaz es jau gadus piecus matus krāsoju tikai ar dabiskajām krāsām, visbiežāk ar lēto Irānas hennu, kam piejaucu mazliet basmas, melno tēju, kurkumu un saņemu uzslavas par interesanto toni. Labas dabīgās matu krāsas nopērkamas arī «Biotēkā» un Austrumu preču veikaliņos.

Tomēr, lai cik lieliem burtiem uz krāsu paciņas būtu uzrakstīts vilinošais apgalvojums, ka šī krāsa ir dabiska, noteikti atrodi un mēģini izlasīt sastāvu. Ja tas nodrukāts nesalasāmi, vari būt droša, ka tur slēpjas kāda kaitīga sastāvdaļa. Ja sastāvdaļu uzskaitījumā atrodi nosaukumus ne tikai latīņu valodā, bet ķīmiskas vielas angliski, labāk nelieto šo krāsu. Daudzi ražotāji izdabā pircēju vēlmei izvēlēties veselīgus produktus, un matu krāsas cildināšana par dabisku daudzos gadījumos ir tikai caurspīdīgs mārketinga triks.

Anitra Tooma

Publicēts 2008.gada oktobrī.

Zīmols Nosaukums Cena, Ls Cildinājumi Brīdinājumi Vai iespējams veikalā saburtot sastāvu;
0-3
Ilgnoturīgās matu krāsas lietošanai mājas apstākļos
«L’Oreal»
Francija
«Casting creme gloss» 5,50 Nesatur amonjaku Satur ūdeņraža pārskābi, diaminotoluēnus, rezorcīnu ***
«Palette»
Vācija
«Permanent natural colours» 2,10 Ar alvejas ekstraktu Satur ūdeņraža pārskābi, rezorcinolu, fenilēndiamīnus **
«Londa»
Vācija
«Color naturals» 1,90 Bagātināts ar granātābolu ekstraktu Satur ūdeņraža pārskābi, fenilēndiamīnus **
«Garnier»
Vācija
«Nutrisse» 4,60 Ar augļu eļļu, augļu aromātu Satur ūdeņraža pārskābi, amonjaku, diaminobenzēnus, rezorcīnu *
«Juniokosmetik»
Krievija
«Estel Love» 1,60 Ar ilang-ilang eļļu, augļu kompleksu Satur ūdeņraža pārskābi Nav iespējams
«Wella»
Vācija
«Wellaton naturals» 2,35 Ar citrusaugļu ekstraktu Nav bīstamo vielu saraksta Nesalasāms
«Schwarzkopf»
Vācija
«Natural & Easy» 3,75 Nokrāso visus sirmos matus Satur ūdeņraža pārskābi, rezorcinolu, fenilēndiamīnus ***
Profesionālās krāsas
«LK»
Itālija
«Millenium» Satur naftolu, fenilēndiamīnus, amonjaku, rezorcinolu ***
«BES»
Itālija
«Hi-fi» Satur 6 krāsu fiksējošas augu valsts liposomas Satur amonjaku ***
«Alter Ego»
Itālija
«Colorego» Satur amonjaku, diaminobenzēnus, rezorcinolu, naftolu, aminofenolu, diaminotoluēnus ***
Dabīgās matu krāsas
«Urtekram»Vācija «Natural henna»
100 g
6,40 Hennas lapu pulveris, akācijas koksnes ekstrakts, indigo lapu pulveris, guāra sveķi ***
ir tulkots latviski
«Logona»
Vācija
«Herbal hair color»
100 g
6,00 100% dabīga matu krāsa. Kviešu proteīns un džodžoba eļļa piešķirs matiem apjomu ***
«Stimul kolor kosmetik»
Krievija
Dabīgā Irānas henna
25 g
0,15 ***
ir tulkots latviski

2 Replies to “Matu krāsas, kas izraisa vēzi

  1. Lasot šo rakstu, īpaši, kur autore uzskaita plašāk lietoto matu krāsu sastāvdaļu ietekmi uz veselību, ir skaidri saskatāms kāpēc vēzis un citas slimības, kuras bija aktuālas vecākiem cilvēkiem, tagad ir aktuālas jauniešiem. Un nav runa tikai par alerģijām, bet par slimībām, kuras var stipri iespaidot visu jaunieša atlikušo dzīvi.

Atbildēt