Lietuvas riepu ugunsgrēka sekas

16. oktobrī Lietuvā, Alītā, 2000 kvadrātmetru plašā riepu noliktavā, kur atradās 1,9 tūkstoši tonnu nolietotu riepu, izcēlās ugunsgrēks, un bija nepieciešama vairāk nekā nedēļa, lai to nodzēstu. 28. oktobrī notikuma vietu apmeklēja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, kurš atklāja, ka redzētais bijis «apokaliptisks skats».

Apkārtnes zemniekiem ir aizliegts lietot uzturā un pārdot saražoto pienu. Izputēšana draud Alītas rajona ekoloģiskajām zemnieku saimniecībām, jo daļai lika izmest visu ražu.

Ugunsgrēks desmitiem gadu atstās ietekmi uz cilvēku veselību, uzskata Lietuvas Veselības zinātņu universitātes profesore Rūta Ustinavičiene, jo vidē nonākušās kancerogēnās vielas nogulsnējas augsnē un no turienes nokļūst dārzeņos, gaļā un pienā, tādēļ piesārņojums būs ilglaicīgs un no tā īpaši cietīs reģiona lauksaimniecība. «Piesārņojums, ko rada degošas riepas, ir milzīgs un ne ar ko nav salīdzināms. Tas simtiem reižu pārsniedz mežu ugunsgrēku radīto piesārņojumu un desmitiem reižu piesārņojumu, kas rodas no atkritumu ražošanas vai vulkānu izvirdumiem,» Ustinavičienes teiktais citēts Veselības zinātņu universitātes izplatītajā paziņojumā.

Riepu sastāvā ir gan kaučuks, gan sēra savienojumi, gan smagie metāli un dažādi piejaukumi, un to sadegšanas gaitā izdalās oglekļa dioksīds, oglekļa monoksīds, sēra oksīdi, cietās daļiņas, benzpirēns, dioksīni, furāni un polihlorbifenili, kā arī smagie metāli, piemēram, arsēns, kadmijs, niķelis, dzīvsudrabs, hroms. Profesore norādījusi, ka piesārņojuma sekas var būt daudz plašākas nekā tikai kaitējums elpceļiem – tas palielina arī sirds un asinsvadu slimību, kā arī onkoloģisko saslimšanu risku. Piesārņojums var ietekmēt asins recēšanu, paātrināt aterosklerozes attīstību, tā palielinot miokarda infarkta vai smadzeņu asinsrites traucējumu iespējamību, vienlaikus tas saistāms arī ar plaušu un elpceļu vēža attīstību, turklāt piesārņotajās teritorijās pieaug arī hronisku slimību saasināšanās iespēja, kas lielākajai daļai cilvēku apziņā pat nesaistās ar piesārņojumu.

Alītas mērs paziņojis, ka problēmas nav beigušās, jo nevienam nav skaidrs, ko darīt ar pārogļojušos masu, kas sajaukusies ar betonu. «Notikuma vietā, iespējams, sabrauca visas Lietuvas atbildīgās iestādes. Visi kaut ko pētīja, mērīja, uzskaitīja. Un neviena no tām nedalās ar iegūtajiem datiem. Īsumā – kreisā roka nezina, ko dara labā. Precīzāk – katra dzīvo savu atsevišķu dzīvi,» mērs izteicies savā «Facebook» kontā.

Saistībā ar ugunsgrēku Alītas pilsētā un rajonā tika izsludināta ārkārtējā situācija. Dažas dienas pēc ugunsgrēka apkaimē krasi pieaudzis piesārņojums ar bīstamajām vielām. Saistībā ar tā izraisītajām veselības problēmām pie mediķiem pēc palīdzības vērsušies astoņi cilvēki. Pašlaik notiek izmeklēšana, lai noskaidrotu, kas bija ugunsgrēka cēlonis.

Mihails Parahins

 

Izmantotie avoti:

https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1111225/lithuania-grapples-with-ecological-effects-of-tire-warehouse-fire

https://www.kurier.lt/pozhar-v-alituse-posleslovie/

https://ru.delfi.lt/news/live/nachato-rassledovanie-pozhara-na-alitusskom-predpriyatii-po-pererabotke-pokryshek.d?id=82558933

http://www.aprinkis.lv/index.php/jaunakas/12396-lietuviesu-zinatniece-alitas-riepu-ugunsgreka-ietekme-uz-sabiedribas-veselibu-bus-jutama-vel-desmitiem-gadu

https://lt.sputniknews.ru/society/20191105/10597403/V-Alituse-pozhalovalis-na-otsutstvie-dannykh-o-pozhare-i-ego-likvidatsii.html

Atbildēt