Latvijas daba no drona augstumiem

Vispirms Valda Skudres fotogrāfijas pamanīju sociālajā tīmeklī «Facebook»: manā jaunumu lentē itin bieži parādījās skaista bilde ar Ventas rumbu no augšas, un skaidri bija redzams, ka tas nav viens kadrs – te īpaši piestrādāts. Tūkstošiem cilvēku dalījās ar šo bildi un nekavējās paust sajūsmu. Sāku meklēt vairāk informācijas par tās autoru, bet nekā – tikai bildes, kuras liecina, ka neskartā daba Valdi interesē visvairāk, kaut netrūkst arī skaistu urbānu ainavu: Rundāles pils ar dārzu, Rīga dažādās diennakts stundās…

Uz tikšanos Vecīgā atnāk jauns puisis, kuram novembrī paliks trejdeviņi gadi. Ikdienā Valdis nodarbojas ar fotogrā ju apstrādi un gra sko dizainu. Fotografēt sācis pirms gadiem sešiem, kad par 100 eiro nopircis lietotu fotoaparātu «Olympus» E420. Tolaik fotografējis visu, līdz atklājis, ka tieši ainavas bildēt viņam patīk vislabāk. Šobrīd uz zemes Valdis fotografē ar diviem «Nikon» aparātiem, bet no augšas – ar dronu «DJI Phantom 4Pro». Pa šiem diviem gadiem viņš nomainījis vairākus dronus, līdz atradis pašlaik labāko ar teicamu spoguļkameru un stabilizatoru. Fotogrāfam rokās ir vadības pults ar ekrānu, atliek vien fokusēt kadru, iestatīt asumu un bildēt. Izrādās, tagad droni ir ar teju katra profesionāla fotogrāfa rīku arsenālā.

Vaicāts, vai ar dronu var bildēt arī dzīvniekus, Valdis atbild, ka savvaļas dzīvnieki šo rūcošo lidaparātu uztver ļoti mierīgi, mājlopi gan metoties mukt. Putni veikli izvairās, bet kukaiņi sašķīst pret drona korpusu kā pret auto priekšējo stiklu.

Uz žurnāla pēdējā vāka redzamo Ventas rumbas attēlu Valdis uzskata par pašlaik labāko savu bildi, un tā tapusi, iedvesmojoties no kāda turku fotogrāfa. Tā veidota no pieciem attēliem, kas fotografēti dažādos augstumos un leņķos. Vispirms fotosesija esot rūpīgi jāizplāno, jo bildes nemanāmi saplūdināt kopā ir sarežģītāk, nekā izklausās. Šai fotogrā jai feisbukā ir vairāk nekā 250 tūkstoši skatījumu, 2000 atzīmju «patīk», simtiem cildinošu komentāru, un ar to dalījušies 4000 šā sociālā tīkla lietotāju.

Feisbukā profilam «Valdis Skudre photography» ir 2000, bet «Instagram» – 6000 sekotāju. «Attiecības» ar sociālajiem tīkliem tiekot koptas regulāri, bet nepārspīlējot: viena bilde dienā «Instagram», galerija nedēļā «Facebook». Valdim ir arī privātā portfolio lapa www.valdisskudre.com, un nelielus, bet regulārus ienākumus dodot bilžu izlikšana vienā no tā sauktajām fotobankām – «ShutterStock» (www.shutterstock.com): Valda savdabīgās un kvalitatīvās fotogrājas novērtē gan ārzemēs, gan arī Latvijā. Itin bieži viņš piedalās dažādos projektos, kur nepieciešamas labas bildes no zemes un gaisa.

Valdis stāsta: «Man patīk gan lidot, gan kāpt skatu torņos, un drons ir tāds kā kompakts skatu tornis. Bildēšana no augšas dod netveramu brīvības izjūtu, tomēr vienlaikus tā ir arī liela atbildība. Pašlaik drons vairs nav nekas ekskluzīvs, to var nopirkt tikpat viegli kā telefonu, un vecāka modeļa aparāts maksā vien 400–500 eiro – nereti to iegādājas bērnam kā rotaļlietu.» Bet ar drona iegādi vien nepietiek – ir jāprot ar to rīkoties. Valdis atgādina pavisam nesenu gadījumu, kad pirmajā skolas dienā bērni laiduši gaisā balonus, un tie sapinušies nemākulīgi vadīta drona propelleros: «Labi, ka drons neuzkrita kādam virsū! Tā pārgalvīgi vai nepieredzējuši dronu piloti maitā godprātīgo fotogrāfu reputāciju. Bieži vien arī mazie lidaparāti pārkāpj gaisa telpas izmantošanas noteikumus. Reiz fotografēju Siguldas pili, un pēkšņi pavisam zemu izlidoja privātais lidaparāts, kurš šajā zonā nemaz nedrīkstēja atrasties. Bet, ja tas saskrietos ar dronu, lidotājs droši vien vainotu mani, ne sevi.»

Visvairāk dronam traucē brāzmains vējs, tāpēc, ja brāzmas pārsniedz 10 m/s, Valdis cenšas nefotografēt. Toties jūras vējš, kaut spēcīgs, ir vienmērīgs, un Liepājā sanākot skaistas bildes. Lietū, putenī un tad, kad aukstāks par -20°C, arī nevajagot riskēt un laist gaisā dronu – diez vai kas prātīgs sanākšot. Tomēr – fotogrā jas no Gaujas senielejas, kas skatāmas žurnāla pēdējā atvērumā, fotografētas tieši šādos apstākļos. Tā gan neesot bijusi vienkāršākā fotosesija, jo elektronika niķojusies. Tagad Valdis domās jau ir Himalajos, kurp dosies novembrī. Tā būs ekspedīcija uz Nepālu kopā ar citiem filmētājiem un fotogrāfiem, tā ka iesaku arī turpmāk pievērst uzmanību šim dabas fotogrāfam – būs gana daudz skaistu bilžu!

Anitra Tooma
Pilnu rakstu kopā ar Valda fotogrāfijām skatiet pdf formātā VV 03/2017

Atbildēt