Laba kosmētika ir ēdama!

Novembra vidū Latvijā ciemojās uzņēmuma «Essential Care» dibinātāja un direktore Abija Vīdsa (Abi Weeds) – visu «Essential Care» kosmētikas līdzekļu formulu autores Mārgaretas Vīdsas (Margaret Weeds) meita.

1

«Essential Care» produktiem ir gara vēsture: jau 1980. gados, studējot aromterapiju un fitoterapiju, Mārgaretā radās interese par dabīgo medicīnu. Tā kā kosmētisko līdzekļu tirgū nebija produktu, kas būtu piemēroti pašas un ģimenes ļoti jutīgajai un uz ekzēmu tendētajai ādai, viņa radīja patiesi efektīvas formulas produktiem, kuru pamatā bija tikai un vienīgi organiski ārstniecības augi, augu eļļas un dabīgas aktīvās sastāvdaļas. Produkti, kas vēl joprojām tiek gatavoti pēc Mārgaretas receptēm un tikai ar rokām, ir unikāli.

«Essential Care» filozofija ir vienkārša: visām sastāvdaļām jābūt ārstnieciski vērtīgām un pamatotām. Un, protams, produktiem ir jābūt tādiem, lai tos būtu prieks lietot. Ārstnieciskos augus un ēteriskās eļļas «Essential Care» izmanto tādās devās, lai šiem produktiem būtu ārstnieciskas īpašības. Piemēram, pētījumos ir atklāts, ka alveja ir efektīva tikai tad, ja tās koncentrācija pārsniedz 70%, tādēļ «Essential Care» to izmanto 100%, lai iegūtu maksimālu efektivitāti. Augu eļļām jābūt pirmā spieduma un auksti spiestām, lai tās saglabātu visus vitamīnus ādas aktīvai mitrināšanai un aizsardzībai pret pāragru novecošanos.

«Essential Care» uzņēmuma vadītāja Abija Vīdsa piekrita atbildēt uz dažiem mūs interesējošiem jautājumiem.

«Kādas ir jūsu domas par organisku ķermeņa kopšanas līdzekļu tirgu Latvijā? Vai šeit pieejamais klāsts, jūsuprāt, ir plašs un pietiekams? Kādu vietu Latvija ieņem jūsu produkcijas pārdošanas topā?

Organisku ādas kopšanas līdzekļu Latvijā noteikti ir vairāk nekā daudzās tuvējās valstīs, piemēram, Lietuvā vai Polijā. Liels prieks redzēt organisko kosmētiku plaša patēriņa preču veikalos, kā arī lielākajos ekoproduktu veikalos, ņemot vērā to, ka šī kosmētisko līdzekļu tirgus daļa nopietni attīstījusies tikai pēdējos divus trīs gadus. Un, manuprāt, tirgum vēl ir, kur augt un augt, jo visā pasaulē cilvēki tikai tagad sāk atklāt un saprast dabīgās kosmētikas priekšrocības. Kas attiecas uz «Essential Care» produktiem, Latvija, kaut arī ir viena no mazākajām Eiropas valstīm, ir mūsu labāko pircēju saraksta galvgalī. Mēs tikai nesen esam parādījušies tādos Eiropas tirgos kā, piemēram, Francija.

Vai plānojat kāda jauna produkta ražošanu? Kuri pašlaik ir vispieprasītākie dabīgās kosmētikas produkti tirgū?

Mēs nepārtraukti nodarbojamies ar pētniecību un jaunu produktu radīšanu! Mums par prieku, pircēji ir ļoti prasīgi un sniedz mums lielu iedvesmu ražot arvien jaunus produktus. Nesen Latvijas tirgū mēs sākām piedāvāt attīrošu sejas masku, kas attīra un noloba atmirušās ādas šūnas, kā arī daudzus apbalvojumus ieguvušo kokosriekstu karameles skrubi. 2010. gadā paredzēti jaunumi «Essential Care» māmiņu un mazuļu produktu klāstā.

Cik ilgs laiks parasti ir nepieciešams, lai ieviestu tirgū jaunu produktu?

Tas ir ļoti atšķirīgi, bet pašlaik minimālais laiks ir seši mēneši, lai pārbaudītu produkta stabilitāti, izsūtītu brīvprātīgajiem testētājiem, izveidotu iepakojumu un etiķetes; tad atliek vien apstiprināt sastāva formulas un dizainu neatkarīgajā sertifikācijas institūcijā «Soil Association» (Augšņu asociācija). Maigā ārstniecisko augu šampūna radīšanai gan bija nepieciešami vairāki gadi. Tas bija pats pirmais organiski sertificētais šampūns, kas paredzēts konkrētu problēmu ārstēšanai – cilvēkiem ar jutīgu galvas ādu un psoriāzi. Līdz ar to ārstniecisko augu šampūns bija inovatīvs produkts.

Kādēļ jūs izvēlējāties tieši šīs institūcijas sertifikāciju?

Augšņu asociācijas prasības ir visstingrākās Eiropā. Mēs vēlējāmies pircējiem dot vislabāko neatkarīgo kvalitātes garantiju. Citas sertifikācijas institūcijas neuzstāj, ka visām sastāvdaļām jābūt bioloģiski audzētām. Turpretī Augšņu asociācija pieprasa, ka visām sastāvdaļām, cik vien iespējams, jābūt organiskām. Tas nozīmē, ka nevar «izvairīties» no dārgajām sastāvdaļām, piemēram, no organiskas rožu eļļas, kas maksā vairāk nekā 6000 britu mārciņu kilogramā.

Vai kādreiz izmēģināt uz savas ādas arī konkurējošo zīmolu produkciju? Kā «Essential Care» atšķiras no citiem dabīgiem ādas kopšanas līdzekļiem, ko sertificējusi Augšņu asociācija?

Godīgi sakot, mēs parasti nemēģinām konkurējošo zīmolu produkciju. «Essential Care» piedāvā ļoti plašu – vairāk nekā 40 – produktu klāstu: krēmus, vieglus losjonus, šampūnus, ķermeņa balzamus… Turklāt mūsu produkti ir izstrādāti tā, lai derētu pat ļoti jutīgai ādai. Mazumtirgotāji parasti mūs uztver kā zīmolu, kas ražo vistīrāko produkciju, tādēļ, piemēram, grūtniecei viņi drīzāk ieteiks «Essential Care» produkciju, nevis kāda cita ražotāja produktus.

Kā cilvēki Lielbritānijā uzzina par organiskās kosmētikas atšķirību no citas dabīgās un arī tradicionālās kosmētikas līdzekļiem?

Drukātā prese mums vienmēr ir bijusi lielākais sabiedrotais šajā jautājumā. Tagad plaši pazīstamais laikraksta «The Guardian» pētījums 2004. gadā bija pirmais, kas atmaskoja kosmētikas līdzekļos atrodamo toksisko ķīmisko vielu bīstamību. Mūsu pārdošanas apjomi uzreiz divkāršojās. Šis žurnāls neviļus nospēlēja milzīgu lomu daudzu britu sieviešu ķermeņa kopšanas ieradumu maiņā.

Vai būtu iespējams radīt produktu tikai no sastāvdaļām, kas iegūtas Lielbritānijā ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm?

Tas nebūtu viegli. Lielākā problēma būtu bāzes eļļas, jo mūsu klimatiskajos apstākļos nav iespējams izaudzēt, piemēram, olīvas, kokosriekstus vai avokado. Bet, kur vien iespējams, mēs tiešām iegādājamies Lielbritānijā audzētas sastāvdaļas. Lielākā daļa «Essential Care» produktos izmantoto ārstniecisko augu tiek audzēti biodinamiskās zemnieku saimniecībās Anglijas vidienē.

Kas ir svarīgāks – bioloģiska pārtika, kosmētika vai mājas uzkopšanas līdzekļi?

Viss nosauktais ietekmē mūsu veselību, tāpēc es teiktu, ka svarīga ir gan pārtika, gan kosmētiskie un mājas uzkopšanas līdzekļi – viss. Pārtika visuzskatāmāk iekļūst mūsu organismā, taču tāpat notiek arī ar to, kas nonāk uz ādas. Vislabāk to izprast vai iztēloties, ja zina, kā darbojas hormonu vai nikotīna plāksteri. Sintētisko tvaiku ieelpošana no mājas tīrīšanas līdzekļiem arī nav veselīga. Turklāt, jo vairāk produkta sastāvdaļu mēs varam izaudzēt bioloģiskajā lauksaimniecībā, jo labāk, – zinātniski pierādīts, ka tā ir vismaz par 25% energoefektīvāka nekā intensīvā, uz pesticīdiem balstītā lauksaimniecība, turklāt bioloģiskā audzēšana nekaitē dzīvajai dabai. Tā mēs varam sev palīdzēt cīnīties arī ar klimata pārmaiņām!»

«Essential Care» produktu ražotāji uzskata, ka visam, ko cilvēks smērē uz ādas, ir jābūt ēdamam, tādēļ semināra apmeklētāji tika cienāti ar siltu tēju un cepumiem ar kokosriekstu karameles skrubi!

Laura Siliņa

Publicēts 2009.gada decembrī.

Atbildēt