Kādām jābūt īstām ziepēm?

Gadsimtiem ilgi augstākā labuma ziepes gatavoja šādi: ar sārma palīdzību saskaldot kokosriekstu vai olīvu eļļu, izveidojās ziepes, glicerīns un ūdens. Ziepes attīrīja ādu, bet glicerīns maigi putoja, aizsargāja un mitrināja to. Taču mūsdienās ziepju ražošanā visbiežāk izmanto dzīvnieku taukus, nevis mitrinošās augu eļļas. Gandrīz visu iegūto glicerīnu nošķir, lai pārdotu kosmētikas industrijai. Ziepes piebāž ar sintētiskiem komponentiem – putas veidojošām vielām, konservantiem, smaržvielām utt. Regulāri mazgājoties ar šādām ziepēm, noārdās dabiskais ādas tauku slānis, izraisot ādas lobīšanos un sausumu.

dr.Bronners
Pirms 50 gadiem ASV vācu ziepju meistars Dr. Bronners sāka ražot 100% dabiskas, cilvēkam un videi draudzīgas šķidrās ziepes «Dr.Bronner’s Magic Soap». Tagad tās nopērkamas arī Latvijā. Dr.Bronners uzskatīja, ka visas dzīvās būtnes ir viena garīgā sākuma bērni, kam jādzīvo saskaņā un jārūpējas citam par citu. Mākslīgi industriāli izgudrojumi, kas balstās uz piesārņojuma, resursu izsmelšanas vai nežēlības rēķina, cilvēkam nav vajadzīgi, jo viss dabiskais viņam ir daudz piemērotāks. Saprotams, ka savas ziepes Dr.Bronners padarīja par šo principu iemiesojumu. Apzīmējums «Castile Soap» uz etiķetes norāda, ka šīs ir pilnīgi veģetāras ziepes – bez nogalinātu dzīvnieku taukiem, gatavotas tikai no mitrinošām augu eļļām. Uz etiķetes atradīsiet arī truša simbolu – starptautiski pieņemtu apzīmējumu, kas apstiprina, ka ziepju testēšanā nav izmantoti mūsu mazākie brāļi. Nonākot dabā, ziepes pilnībā bioloģiski sadalās. To iepakojums izgatavots no otrreizējās pārstrādes plastmasas, bet etiķete uzklāta sietspiedes tehnikā tieši uz pudelītes. Ziepju ražošanas iekārtās izmantots Zemes gravitācijas un inerces spēks, lai taupītu energoresursus.

Dr.Bronnera ziepju dabiskums izpaužas arī to nesamākslotajā vienkāršībā. Viss iegūtais glicerīns Dr.Bronnera ziepēs tiek saglabāts – tā ir trīs četras reizes vairāk nekā lielākajā daļā citu ziepju. Tāpēc vēl kādi mākslīgi putotāji vai mitrinātāji šajās ziepēs ir lieki. Svaigumu saglabā dabisks, no augiem iegūts E vitamīns un citronskābe, nevis ķīmiski konservanti.

Pasmaržojiet Dr.Bronnera ziepes! Jūs uzreiz pamanīsiet atšķirību! Dabiskās ēteriskās eļļas – piparmētra, lavanda, eikalipts, mandeles un Austrālijas tējas koks u.c. – smaržo pavisam citādi nekā sintētiskie parfīmi. Ir ziepes bez smaržvielām – tās var lietot bērni, arī paši mazākie, un pieaugušie, kuriem ir īpaši jutīga āda. Pēc mazgāšanās ar tām jūs sajutīsiet, cik patīkami un viegli maigās putas zem strūklojošā ūdens noskalojas, atstājot ādu gurkstoši tīru. Dr.Bronnera ziepes ir trīs četras reizes koncentrētākas par lielāko daļu citu ziepju – lai nomazgātos, nepieciešami vien daži to pilieni, bet 118 ml pudelītes pietiks vairāk nekā mēnesim. Vairāk nekā piecus gadu desmitus alternatīva dzīvesveida piekritēju lokā visā pasaulē Dr.Bronnera «Burvīgās ziepes» dēvē par «Ziepju karalieni». Ziepes var nopirkt Biotēkas veikalu tīklā.

Publicēts 2004.gada decembrī.

Atbildēt