Kā maksāt par apkuri mazāk

Vienalga, kāds apkures veids ir jūsu mājoklī, šo siltumu nodrošina saule. Jā, saule! Vienalga, vai tie ir seno dzīvnieku un augu pīšļi, kas miljoniem gadu laikā pārvērtušies gāzē, akmeņoglēs vai naftā, vai malka un granulas, kas fotosintēzes rezultātā ir «izaugušas» mežā. Iespējams, tā ir elektrība siltumsūknī, kas radusies no upēm (jūra > tvaiks > mākoņi > lietus > Daugava >HES > elektrības vadi > skaitītājs).

Siltumenerģiju, kas nonāk mājoklī, saucam par apkuri un iedalām divās daļās. Pirmā ir siltuma avots – katls, siltummezgls, siltumsūknis, krāsns, saules kolektors u. c., otrā – radiatori, siltās grīdas, dvieļu žāvētāji, ventilācijas agregāti un karstais ūdens dušā. Padomāsim par tiem otrajiem, kas izdala siltumu, jo, izrādās, tieši te notiek vislielākā enerģijas izniekošana, kaut dārgo siltumu var izmantot energoefektīvāk.

Kā atpazīt siltuma izniekošanu?

Izrādās, 82% no visām izmaksām par enerģiju mēs maksājam par apkuri un silto ūdeni, 18% – par elektrību. Nomainīji kvēldiega spuldzes pret LED lampiņām? Tas ir labi, bet nieks, jo apgaismojums mājokļa izmaksu kopējā bilancē ir nieka 1–2%. Iesaku ar enerģiju taupošām ierīcēm aprīkot apkures sistēmu un ietaupīt līdz pat 40% kurināmā un naudas.

Ja jums mājās ir par karstu, enerģijas pārtēriņš jau mērāms kā 20–30% izšķērdība, jo temperatūras pazemināšana par 1°C samazina kurināmā patēriņu par 5–8%. Katlu ražotāji saņemtu Nobela prēmiju, ja sasniegtu kaut 3% energoefektivitāti. 20–30% ir daudz, ļoti daudz, ticiet man! Ja gadā siltuma nodrošināšanai tērējat 1000 eiro, ir iespēja ietaupīt 200–300, pat 400 eiro. Jums taču nevajag karstu mājokli, ja neesat mājās, pietiks ar 16–18°C, kas ir komfortabla temperatūra arī naktsmiera laikā. Galu galā – silta istaba jums nepieciešama vien pāris stundu no rīta un kādas sešas vakarā. Jau ierasts, izejot no mājas, izslēgt apgaismojumu, tagad pienācis laiks pierast aizejot izslēgt apkuri. Bet tā, lai nesāk pelēt istabas stūri un neaizsalst ūdenssistēmas! Vienkārši nemaksājiet par to, ko nelietojat! Lai to izdarītu, radīti dažādi gudri palīgi, kas jūsu virsvadībā samazinās vai palielinās siltuma padevi.

Privātmāja

Uz katra radiatora jāuzskrūvē bezvadu radiatora regulators precīzai temperatūras regulēšanai, piemēram HR92. Katrā telpā, kur ir siltās grīdas, jāuzstāda bezvadu temperatūras sensors-regulators, kas mēra temperatūru istabā un noraida to uz silto grīdu regulatoriem, relejiem vai radiatoru regulatoriem. Pie katla vai siltumsūkņa jāpievieno relejs vai katla vadības modulis, kas katlam pateiks – «dod siltumu!» vai «izslēdzies!».

Dzīvoklis jaunajā projektā

Uz katra radiatora jāuzskrūvē bezvadu radiatora regulators precīzai temperatūras regulēšanai, katrā telpā, kur ir siltās grīdas, jāuzstāda bezvadu temperatūras sensors-regulators. Ja dzīvoklim ir siltuma skaitītājs, var palūgt santehniķi uzstādīt vārstu ar elektrisku motoru, kas var aizvērties automātiski ar releja palīdzību.

Privātmāja vai dzīvoklis ar gāzes katlu – attālinātā vadība

Komplektā: bezvadu telpas temperatūras regulators, releja modulis un interneta modulis.

Novietojiet temperatūras regulatoru telpā, kuras temperatūru regulēsiet, pieslēdziet releju pie siltuma avota (elektriskais radiators, gāzes katls, siltā grīda, jonu katls, apkures cirkulācijas sūknis), pieslēdziet interneta moduli pie interneta maršrutētāja. Gatavs! Jūs varat regulēt temperatūru pat ar viedtālruni. Cik bieži būs ieslēgts apkures ekonomiskais režīms, par tik mazāks būs rēķins.

Redaktores pieredze: man patīk vienkāršāki risinājumi. Jānis Šipkovs pie mana gāzes katla pirms pāris gadiem pievienoja temperatūras regulatoru. Kad esmu mājās un strādāju, darba istabā turu +20°C, kad dodos prom no mājas, samazinu uz +16°C. Guļamistabā ar temperatūras regulatoru, kas pielikts pie radiatora, zemu temperatūru turu gandrīz vienmēr, jo man patīk gulēt vēsumā, un arī tad, kad strādāju, nav jēgas turēt siltu istabu, kurā manis nav. Sarunā ar kaimiņu, kuram ir tieši tāds pats dzīvoklis un apkures katls, atklājās, ka viņš par gāzi mēnesī maksā 80 eiro, es – 40 eiro.

PSRS laiku dzīvoklis

Atvainojiet, te vēl nevaram palīdzēt! Vienīgais risinājums ir ēkas kapitālais remonts un pamatīga apkures sistēmas pārbūve.

Kad cilvēce atkal iemācīsies dzīvot bezatkritumu režīmā, varēsim būt droši par planētu. Jūsu mājoklis būs saskaņā ar dabu tikai tad, kad tas patērēs 0 kWh siltuma enerģijas. Bet jau tagad varat nodrošināt komfortu, patērējot iespējami mazāk enerģijas, izmantojot dažādas modernas ierīces.

Konsultācijām: energodata @ energodata.lv Plašāk: medusaka.lv

Jānis Šipkovs, energoefektivitātes speciālists
Pilnu rakstu kopā ar attēliem skatiet pdf formātā VV 05/2015

 

Atbildēt