Jelgavas zirgu vārdotājs – Einārs Nordmanis

Pirms septiņiem gadiem Einārs Nordmanis nonāca sava dzīves ceļa krustcelēs. Viņš jau bija nolūkojis aviobiļeti uz Islandi vienā virzienā, lai nekad vairs Latvijā neatgrieztos. Pabeidzis mācības Latvijas Lauksaimniecības universitātes Mežsaimniecības fakultātes Kokapstrādes katedrā, kopš 2000. gada viņš daudz uzturējās Jelgavas Pilssalā, kur bijušajās LLU mācību darbnīcās bija izveidojis sietspiedes uzņēmumu. Bet tad Latvijas Dabas fonda pētnieki viņam piedāvāja pieskatīt savvaļas zirgus, ko plānoja izvietot šajā regulāri applūstošajā «Natura 2000» teritorijā. Einārs, ne mirkli nedomājot, piekrita un tagad atzīst, ka šis laiks, kopš 2007. gada 29. augustā uz Pilssalas tika izlaisti 16 ‘Konik’ šķirnes zirgi, viņa dzīvei devis jaunu jēgu, viņam atvērusies pavisam cita pasaule. Ar zirgiem Einārs ir kopā diendienā, jo dzīvo turpat blakus ganībām. Viņam vienmēr kaklā ir binoklis, lai varētu palūkot, kur zirgi, un bieži vien līdzi ir arī fotoaparāts, tāpēc bilžu arhīvs ir milzīgs – tur ir gan sniegoti ziemas kadri, gan unikālas dzemdību ainas, gan jauno ērzeļu cīņas par augstāku rangu barā.

Jelgavas Pilssala ir unikāla vieta – bagātīga palieņu pļava 70 ha platībā stiepjas 4 km aiz Jelgavas pils kā īsts Noasa šķirsts jeb zaļais koridors, bet otrpus tiltam, iepretī studentu kopmītnēm, Pilssala tiek vērienīgi labiekārtota, bez žēlastības aizstumjot prom jebkādas dabas paliekas, – tur iesēts viensugas zālājs, kas priecē tikai tos, kam tīkamāka pastaiga pa īzētām taciņām. Taču desmitiem cilvēku ik dienu izvēlas doties dabā, lieguma teritorijā blakus zirgiem vīri makšķerē, putnu vērotāji priecājas par cīruļiem gaisā… Šī ir vieta, kur ligzdo neparasti daudz griežu, melnās puskuitalas, gugatņi, ķikuti, ormanīši, tāpēc no aprīļa līdz jūlija vidum ekskursijas pa Pilssalu tiek ierobežotas, lai netraucētu pļavu putnu ligzdošanu. Pateicoties pelēcīgajiem zāles plūcējiem zirgiem, Pilssalā aizvien labāk jūtas gan putni, gan arī retu sugu augi, kam tīkama atklāta ainava, tie lekni zied, un nav citas vietas Latvijā, kur tik labi justos savvaļas tulpes, rūtainās fritilārijas, dažādas dzegužpuķes un dzegužpirkstītes.

Nu savas pastāvēšanas krustcelēs ir Pilssalas dabas vērtības, to saglabāšanas projekts, proti, Jelgavas pilsētas dome iecerējusi pāri šai «Natura 2000» teritorijai būvēt tiltu. Ierēdņi ir pārliecināti, ka buldozeru stumdīšanās pa salu putnus netraucēs un retajiem augiem nekaitēs, bet dabas aizsardzības speciālisti un vietējie žurnālisti jau ceļ trauksmi. Interesanti, kā projektu vērtēs vietējie iedzīvotāji, jo bez ietekmes uz vidi novērtējuma un sabiedriskās apspriešanas te neiztikt.

Visu rakstu kopā ar Eināra fotogrāfijām skatiet pdf formātā VV 03/2014

Anitra Tooma

 

Atbildēt