Detektīvs veļas pulveru nodaļā

2002.gadā VAK veica pētījumu, kāda sastāva veļas pulverus varam iegādāties, diemžēl izrādījās, ka Latvijā sastopamo pulveru sastāvs lielākoties nav videi draudzīgs. Šī iemesla dēļ jau pāris gadus, iegādājoties mazgājamos līdzekļus, veikalā pavadu krietnu pusstundu. Parasti šo produktu nodaļā izcilāju katru kārbiņu, paku un pudeli, lai atrastu piedāvātā satura atšifrējumu. No kā tad sastāv mazgājamie līdzekļi, un kam jāpievērš uzmanība, tos iegādājoties?

Virsmas aktīvās vielas – īstenie mazgātāji

Ūdens ir galvenais pamatlīdzeklis tīrīšanas procesā. Taču uz apģērba uzpilējusī lāsīte uzreiz neiesūcas audumā, jo vispirms veido tādu kā krellīti. Šo ūdens īpašību sauc par virsmas spraigumu, un tā apgrūtina pa īstam samitrināt audumu. Tāpēc mazgāšanas līdzekļu (ML) sastāvā vissvarīgākās ir virsmas aktīvās vielas (VAV). Tās, nomācot ūdens virsmas spraiguma pretestību, palīdz audumu saslapināt ātrāk un atrauj netīrumu daļiņas, sašķeļot tās sīkāk un noturot izkliedētā stāvoklī, līdz strūkla visu aizskalo. Ražotājs vai izplatītājs uz iepakojuma dažreiz VAV nosauc svešvārdos – surfaktanti jeb tenzīdi.

VAV savukārt iedala pēc to sastāvā esošajām jonu daļiņām.

Anjoniskās (negatīvi lādētie joni) VAV parasti lieto veļas, trauku un mājas kopšanas ML produktos. Tie jonizē (pārveido elektriski lādētās daļiņas) šķīdumu, pārnesot negatīvo lādiņu, tādā veidā iemantojot izcilas tīrīšanas īpašības. Šie savienojumi ļoti labi puto. Diemžēl visbiežāk lietotā anjonu VAV ir alkilbenzolsulfanāts (LAS). Skandināvijā šī savienojuma lietošana ir aizliegta kā videi īpaši kaitīga.

Ir arī alkilsulfāti, ar kuriem vide pati cenšas tikt galā. Taču mēs diemžēl nezinām, konkrēti kādi anjonu VAV savienojumi ir lietoti tajos ML, kurus pērkam.

Katjoniskās (pozitīvi lādētie joni) VAV padara audumu mīkstāku un saudzē krāsu. Tāpēc tie ir krāsaino drēbju un skalošanas ML sastāvā. Dažiem no šiem savienojumiem piemīt dezinfekcijas īpašības, tāpēc tie ir arī sanitāro telpu ML produktos.

Amfotēro (ir gan negatīvie, gan pozitīvie joni) VAV klātbūtne ML produktos nodrošina tā maigumu, noturību un labu putošanu vienlaicīgi.

Tiem piemīt gan anjonu, gan katjonu spējas iedarboties uz mazgājamo šķīdumu atkarībā no ūdens pH (cik ūdens skābs vai sārmains). Nosaukums cēlies no grieķu vārda amphoterus, kas nozīmē – abējāds.

Nejonogēnās jeb nejonu (nesatur jonus) VAV maz puto. Tāpēc tās izmanto veļas un trauku ML, kas paredzēti automātiskajām mazgājamām mašīnām. Tā kā savienojumiem nav nekādu elektrisko lādiņu, tie nejonizē mazgājamo šķīdumu un ir izturīgi pret cietu ūdeni, labi iztīrot lielāko daļu traipu.

Ūdens mīkstinātāji

Mīkstinātāji un kompleksie savienojumi ir ML palīgvielas. To uzdevums: nodrošināt, lai netīrumi nenosēžas atpakaļ uz izmazgātajām drēbēm, bet paliek mazgājamā ūdenī, līdz tos aizskalo. Tie noņem arī auduma statisko elektrību. Lai samazinātu ūdens cietību un padarītu to sārmainu, izmanto dažādus savienojumus. Vispopulārākie un ražotājam lētākie ir fosfora (fosfāti, fosfonāti) un citrātu (citronskābes sāļu vai organisko skābju atvasinājumu) savienojumi, kas ūdens cietās daļiņas (magniju, kalciju u.c.) satur tā, lai netraucētu VAV darboties. Savukārt sodas (Na) karbonāti un silikāti ūdens cietās daļiņas sašķeļ un pārveido sīkās nešķīstošās vielās. Visjaunākie savienojumi – ceolīti (alumīnijsilikāti) – jonu maiņas procesā apmaina ūdens cietās elementārdaļiņas. Šie mīkstinātāji gan ir dārgāki, taču tos lieto valstīs, kurās ir prasība, lai ML sastāvā būtu pēc iespējas mazāk fosfora.

Lai novērstu kunkuļu veidošanos, pulverim pievieno pildvielas, kas bieži vienlaicīgi ir arī ūdens mīkstinātāji. Tomēr nereti ar to apjomu ražotājs vienkārši palielina produkta masu. Dažos pulveros pildvielas sasniedz pat 30% no tā kopējā daudzuma. Koncentrētajos (kompaktajos) ML gan to ir tikai daži procenti. Bet mazgāšanas kvalitāte vienāda.

Tīrs ir balts… vai zils

Balinātāji ir palīgvielas, kas balina audumu un atdala traipus. Daži ir arī dezinficējoši. Videi visbīstamākie ir hloru saturošie ML. Likvidējot kaitīgos mikrobus, tie diemžēl nonāvē arī tos mikroorganismus, kas strādā notekūdeņu attīrīšanas iekārtās. Tomēr visizplatītākie balinātāji ir perborāti. Tie satur boru, kas, nonākot ūdeņos, ietekmē arī dzīvās būtnes.

Izvēlieties tādus ML, kuros izmantotas balinošās vielas uz skābekļa bāzes (piemēram, perkarbonāti, etiķskābe, ūdeņraža peroksīds).

Bieži baltās veļas ML sastāvā ieraudzīsiet burtu savienojumu – TAED. Šī piedeva palīdz balinātājiem sākt darboties jau nelielā temperatūrā. Mazgājot balto veļu 40 grādu tempe-ratūrā, tiek ietaupīta enerģija.

Diemžēl reti kurš ML ir bez optiskā balinātāja. Jau vārds «optisks» liecina, ka savienojumā ir kaut kas tāds, kas saistīts ar redzi un izmanto gaismas pārvērtības. Patiesi, šīs vielas sastāv no fluorescentām daļiņām, kas absorbē (uzsūc) saules gaismas ultravioleto (UV) starojumu un, zilajai gaismai saplūstot kopā ar auduma dzeltenīgumu, veido balto krāsu.

Cilvēks it kā redz, ka materiāls izskatās baltāks, kaut gan patiesībā tā šķiedras ir pieķepinātas ar zilajām daļiņām acu apmānam.

Optiskais balinātājs ir kā tāds sadzīves triku meistars, kas liek audumam dienas gaismā izskatīties baltam. To pašu it kā balto palagu apskatot UV staros, ieraudzīsiet gaiši zilu! Bet baltās drēbes, kas mazgātas ar ML bez optiskā balinātāja, būs gaišas gan dienas gaismā, gan arī UV staros. Optiskie balinātāji lielākoties bioloģiski nesadalās un tāpēc diemžēl nelielos daudzumos (pagaidām?) ir atrodami ūdenstilpēs. Centieties izvairīties no ML, kuru sastāvā ir optiskie balinātāji un balinātāji uz hlora vai bora bāzes!

Pret rūsu, traipiem un smaku

Skābes pievienotas tajos ML, kas paredzēti specifiskām vajadzībām (piemēram, rūsas noņemšanai u.tml.). Izvēlieties tos ML, kuru sastāvā ir dabiskās skābes, t.i., etiķskābe, citronskābe.

Pretmikrobu līdzekļi iznīcina vai aptur mikroorganismu vairošanos, kas var izraisīt slimības vai sliktu smaku. Ja to sastāvā ir dabiskās izejvielas (piemēram, priežu eļļa) – viss kārtībā! Ja kādā savienojumā tomēr pamanāt hlora klātbūtni, esiet atturīgi!

Enzīmi jeb fermenti ir īpašas olbaltumvielas, kas paātrina netīrumu sadalīšanu, palīdzot traipus sašķelt mazākās formās. Amilāze iedarbojas uz cietes traipiem, lipāze – uz taukainiem un eļļainiem traipiem, proteāze – uz olbaltumvielu netīrumiem, celulāze palīdz audumu šķiedrām nesavelties un nesataukoties.

Krāsvielas (zaļos vai zilos pigmentus) pievieno produktam, lai tas atšķirtos no citiem. Arī smaržvielas domātas tikai piedāvājuma iezīmēšanai un maņu labsajūtai. Konservanti aizkavē produkta novecošanos, kuras rezultātā var sākt sadalīties dabiskās sastāvdaļas (oksidēties, var savairoties baktērijas). Pretkorozijas vielas aizsargā mazgājamās mašīnas metāla daļas no cieta ūdens ilgstošas ietekmes. Parasti tas ir sodas (Na) silikāts, kas ir arī ūdens mīkstinātājs.

Kas maksā, tas pasūta… un pērk savu pulveri!

Pirms izvēlaties ML, izpētiet informāciju uz iepakojuma! ML sastāvs ir sameklējams uz iepakojuma. Tie ML, kas pamatoti lepojas ar savu sastāvu, to izvieto redzamā vietā. Bet ir arī tādi ML, uz kuriem tikai ar grūtībām kārbas apakšējā malā sīku burtiņu vidū atradīsiet ziņas par tā sastāvu.

Neļaujiet, lai reklāmas un tuvējā veikala pārdevējs ar pierasto piedāvājumu nosaka jūsu izvēli! Jūs paši varat būt tik zinoši, lai izvērtētu katra piedāvātā ML priekšrocības. Plauktos nav neviena ML, kurā būtu niecīgs fosfora sastāvs un maz videi kaitīgu vielu? Nekautrējieties, vaicājiet to pārdevējam! Vienreiz, otrreiz utt. Parasti tirgotājs, būdams ieinteresēts apkalpot savu pircēju, centīsies atrast un piedāvāt jums vēlamo preci! •

  • Izvēlieties tos ML, kuros ir pēc iespējas mazāk fosfora savienojumu! No vides aizsardzības viedokļa visnekaitīgākie mīkstinātāji ir soda (nātrija karbonāts), nātrija silikāts un organisko skābju sāļi jeb karboksilāti.

2014.gada piebilde: Latvijā nu jau vairākus gadus nedrīkst tirgot veikalos VML, kas satur vairāk par 0,5% fosfora savienojumu, komercmazgātuves tos drīkst lietot joprojām.

Sandra Urtāne

Publicēts 2002.gada novembrī.

Atbildēt