Dāvinātam zirgam zobos neskatās?

Tuvojas savstarpējās apdāvināšanās laiks, tomēr ir cilvēki, kas to negaida ar prieku: daļu nomāc doma par stumdīšanos veikalos, meklējot dāvanas, kuru cena būtu samērojama ar nansiālajām iespējām, vēl daļu nomāc lielais iepakojuma atkritumu kalns, kas rodas pēc dāvanu izsaiņošanas, un skumīgais jautājums: ko darīt ar dāvanām, kas nemaz nav vajadzīgas un pielietojumu tā arī neatradīs? Man ir nācies saņemt arī tādas kā «aprites dāvanas», kad pamani, ka neesi pirmais, kurš to saņēmis, – slinkāks vai paviršāks dāvinātājs nav pat vīžojis atbrīvoties no viņam veltītā vēlējuma.

No bērnības atceros vecāku sašutumu par kādas mākslinieces teikto: ja kāds uzdāvinot viņas mākslinieciskajā, pārdomātajā interjerā neiederīgu lietu, viņa to izmetot ārā. Maniem vecākiem tas šķita augstprātīgi. Atcerējos šo sarunu, kad kāda sirsnīga tante uzdāvināja kruzuļotu vāzi, kas man nepatika. Aiz cieņas pret dāvinātāju nespēju to izmest uzreiz un noslēpu plaukta dziļākajā stūrī. Nākamajā viesošanās reizē tante jautāja: «Bet kur tad mana vāzīte? Vai nebija laba?» Bērniem gan ir cita attieksme pret dāvanām. Bieži braucot komandējumos, centos saviem bērniem atrast praktiskas, jaukas lietas. Jaunākajam reiz no ceļojuma atvedu zeķītes ar briedīšiem. Bērns, tās ieraudzījis, apraudājās. Viņš bija gaidījis MANTU.

Bet Anitra atceras: «Kad tētis atbrauca no komandējumiem, vienmēr viņam vaicāju: «Ko tu man atvedi?» – «Sevi!» tētis atbildēja. Tolaik man tā šķita skopuļa atbilde, tagad es to vērtēju augstu, jo man jau no bērnības tika ierādīts, ka mantas nav mīlestības mēraukla. Tāpēc mēs ģimenē esam vienojušies – nekādu dāvanu bez saskaņošanas ar saņēmēju! Ja pamanos uzdāvināt ko nevajadzīgu, bērni vai mamma man to pēc laika atdod atpakaļ, un es meklēju mantai citus saimniekus vai lietoju pati. Tā, piemēram, zīda blūze, kas nepatika manai meitai, tagad ir mīļākais tērps draudzenes meitai.»

Ko dāvināt?

Ja esi dāvanu saņēmējs

 1. Izveido vēlamo dāvanu sarakstu un ļauj viesiem pašiem izvēlēties, ko dāvināt. Esi godīgs – ieliec iespējas dažādu maciņu biezumam – un aicini viesus sadarboties. Internetā ir vietnes, kas to piedāvā, bet vari vienkārši izveidot slēgto grupu sociālajos tīklos vai «Google.com» dokumentu, kur katrs var pierakstīties un komentēt. Starp citu, dāvanas var būt arī lietotas, piemēram, grāmatas. Dāvanu sarakstā vari ielikt arī nemateriālas lietas, piemēram, kopīgu pastaigu, rosīšanos virtuvē vai bērnu pieskatīšanu brīvam vakaram.
 2. Aicini viesus ziedot ballītes izmaksām vai kādam lielam, skaistam pirkumam. Bērna jubilejā vecāki var lūgt viesus piedalīties kādas bērna kārotās mantas iegādē – nevis daudzu maziņu, ātri izmetamu un aizmirstamu, bet vienas lielākas, dārgākas. Un tad visi kopā šo lielo dāvanu pasniedz.
 3. Aicini viesus ziedot kādai organizācijai vai iniciatīvai – kādai aktīvai NVO, labdarības organizācijai vai skolai. Nosūti viesiem organizāciju sarakstu un bankas rekvizītus, lai viņiem nav tālu jāmeklē. Tikai noskaidro, vai organizācija tādus ziedojumus gaida, lai nav tā, ka atskaita atpakaļ.
 4. Ziemassvētkos noder loterija – katrs uzraksta vēlamo dāvanu noteiktas summas robežās, un tas, kurš to izlozējis, sagādā.

Ja tu esi dāvinātājs

 1. Pajautā cilvēkam, ko viņš vēlas. Tik un tā ir labi jāpazīst dāvanas saņēmējs, lai atrastu kāroto atbilstoši viņa gaumei. Nereti cilvēki nevēlas atbildēt uz šādu jautājumu, jo baidās dāvinātāju pārāk apgrūtināt.
 2. Pagatavo dāvanu pats – un tu vēl vari paspēt ielēkt kādā no «Zero Waste» pulciņiem. Nereti gan tas lielākais prieks un gandarījums ir pašam dāvanas taisītājam, bet jautājums – vai tavu darinājumu vajadzēs apdāvinātajam? Un vai tas nebūs atkal jauns priekšmets, ko izmest miskastē? Tomēr, ja esi meistars, vairākums cilvēku novērtēs paštaisītu lietu vai ēdienu. Reiz no draugiem saņēmu kalendāru ar viņu ģimenes ēdienu receptēm. Lieliska ideja! Vari dāvināt draugiem viņu personīgās mūzikas albumu.
 3. Gards ēdiens, dzēriens un garšvielas noder gandrīz vienmēr, tomēr jāatbilst saņēmēja gaumei un nedrīkst būt par daudz, lai nesabojājas un nenonāk atkritumos. Tikai nedāvini vegānam siera plati, nedzērājam vīnu vai tradicionālajam ēdājam superfūdu izlasi! Tev dāvanas saņēmējs tomēr jāpazīst.
 4. Uzdāvini biļetes uz kādu pasākumu kopā ar tevi, bet iepriekš uzzini, kad dāvanas saņēmējam ir laiks un vai ir vēlme uz to doties.
 5. Vairāki dāvinātāji var sadarboties un samest naudiņu, lai kaut daļēji piepildītu kādu sapni (piemēram, braucienu uz Stokholmu ar prāmi).
 6. Tuvam cilvēkam vari uzdāvināt kopīgu iepirkšanos noteiktas summas robežās. Ja vien cilvēkam patīk, ka kāds nāk līdzi un palīdz izvēlēties.
 7. Ja nekas cits nenāk prātā, tad labāk pasniedz naudu vai dāvanu karti, kas, lai arī cilvēku iepriecinās, tomēr ir bezpersoniska un mazliet nevērīga.

Jana Simanovska
Pilnu rakstu kopā ar attēliem skatiet pdf formātā VV 04/2017

Atbildēt