Dabas vēstures muzejs Londonā

Dabas vēstures muzejs Londonā (The Natural History Museum), ko bieži dēvē arī par Britu Dabas vēstures muzeju, ir viena no vecākajām un lielākajām šāda veida iestādēm pasaulē. Vēsturiski šis muzejs ir izveidojies kā 17. gadsimta Anglijas privāto publisko muzeju mantinieks. Kolekcijas pamatā ir sera Hansa Sloane (H. Sloane, 1660–1753) dabas vēstures materiālu un artefaktu apkopojums, kuru par simbolisku cenu iegādājās britu valdība. Viens no šās iegādes nosacījumiem paredzēja speciālas ēkas celtniecību kolekciju uzglabāšanai un izpētei. Un tā 1759. gadā Anglijas parlaments pieņēma lēmumu par H. Sloane kolekcijas nodošanu Britu muzejam (The British Museum).

Gadsimtu vēlāk profesors Ričards Ovens (R. Owen, 1804–1892), toreizējais Britu muzeja Dabas vēstures nodaļas pārvaldnieks, pārliecināja valsts amatpersonas par jaunas, lielākas ēkas nepieciešamību nodaļas vajadzībām. Tika nopirkts zemesgabals Londonas prestižajā Dienvidkensingtonas rajonā un 1864. gadā uzsākta tagadējās Dabas vēstures muzeja ēkas projektēšana. Alfrēda Voterhausa (A. Waterhouse, 1830–1905) projekts paredzēja celt majestātisku ēku romāņu stilā. Celtniecības darbi tika sākti 1873. gadā; 1881. gadā muzejs jau vēra durvis apmeklētājiem un zinātniekiem. Muzeja ēka ir tiešām skaista un iespaidīga. Ēkas arhitektūrā un interjerā plaši izmantota terakota apdare ar bareljefiem dažādu dzīvnieku un augu formā.

Trīs dienas, neatejot no stendiem

Muzeja dienesta gaiteņu kopgarums ir 14 km, ekspozīcijas daudzmaz pilnīgai apskatei ir nepieciešamas… trīs dienas. Muzeja darbinieku vajadzībām ir vairākas bibliotēkas, kur iespējams atrast pilnīgi visus ar bioloģiju saistītos izdevumus – no 16. gadsimta līdz pat mūsu dienās izdotiem. Londonas muzeja ekspozīcija sadalīta vairākās «zonās» pēc tematikas: dabas vēsture (t. sk. dinozauru izstāde), zooloģija, zemes vēsture un ģeoloģija, botānika, cilvēka evolūcija utt. Fantastisks ir dažādu interaktīvo eksponātu un rīku klāsts, kas ideāli piemērots jebkura vecuma apmeklētājiem. Viss, ko vien dabas draugs var vēlēties, šeit ir pieejams: spēles, zinātniskās un multiplikācijas filmas, spēļu automāti, lekcijas. Šeit iespējams uzzināt, kā darbojas aligatora žokļu muskuļi, kāda ir bijusi allozaura āda, cik baktēriju ir vienā lietus lāsē, daudz ko citu var izpētīt bērnu mācību telpās (learning room). Komentāri ir lieki…

Mūsdienās Dabas vēstures muzejs Londonā ir viens no vadošajiem un nozīmīgākajiem dabas muzejiem pasaulē, un tā milzīgās kolekcijas nepārtraukti tiek papildinātas; muzeja darbinieku rīcībā ir pati modernākā aparatūra un rīki. Muzejs piedāvā lieliskas iespējas gan zinātniekiem, gan vienkārši apmeklētājiem. Ekspozīcija pamatoti ir atzīta par vienu no labākajām Eiropā. 2007. gadā to apmeklēja vairāk nekā četri miljoni cilvēku! Ko šeit vēl piebilst? Ak jā, – ieeja muzejā ir bez maksas!

londonas muzejs
Dabas vēstures muzeja ēka Londonā neapšaubāmi ir ārkārtīgi skaista. Turklāt tas ir viens no lielākajiem dabas muzejiem pasaulē. Muzeja ēkas fasādē un interjerā plaši izmantotas terakota plāksnes un bareljefi gan reālu, gan mītisku dabas būtņu veidolā.
03
Ienākot muzejā pa galvenajiem vārtiem, apmeklētājs nokļūst plašā zālē, kur sagaida muzeja gidi un milzīgs Kārnegi diplodoka (Diplodocus carnegiei) skelets.
05
Populārākais apskates objekts muzejā – karaliskā tiranozaura (Tyrannosaurus rex) rekonstrukcija, kas kustas un rūc. Šo rekonstrukciju BBC studija savulaik izmantoja slavenās filmas «Pastaigas ar dinozauriem» tapšanā.
12
Dabas vēstures muzejā ir lielākais posmkāju (Arhtropoda) sugu krājums pasaulē. Muzeja kolekcijā ir pārstāvēta vairāk nekā puse no visām pasaulē zināmajām kukaiņu sugām, t. i., aptuveni 500 tūkstoši sugu.  Pasaulē lielākais kukainis ir Amazonē mītošais milzu koksngrauzis (Titanus giganteus). Attēlā: biologi iepazīstas ar kukaiņu pasaules milžiem.

15

The Natural History Museum mājaslapas adrese internetā: http://www.nhm.ac.uk.
Muzeja adrese: The Natural History Museum, Cromwell Road, SW7 5BD London, UK.

M.Sc. Dmitrijs Teļnovs,
Latvijas Entomoloģijas biedrība;
D. Teļnova, K. Greķes foto (autortiesības uz visiem attēlos redzamajiem objektiem un
eksponātiem pieder The Natural History Museum un Oxford University Museum of Natural History)

Publicēts 2008.gada maijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *