Dabas fotogrāfs Sandris Rabkevičs

Sandris Rabkevičs ir jauns puisis no Milzkalnes, strādā «NP Foods» – uzņēmumā, kas pārstāv «Laimas», «Guttas» un «Staburadzes» produkciju. Tātad ikdienā viņš valkā uzvalku un komunicē ar lielajiem klientiem – lielveikalu tīkliem –, bet, atgriezies mājās, par to vien domā, kā izsprukt dabā. Sandris gan atzīst, ka bildēšanai gatavs fotoaparāts viņam vienmēr ir rokas stiepiena attālumā uz automašīnas rokas bremzes. Kā puisis ar ekonomista izglītību no biznesa aprindām kļuvis par tik labu dabas fotogrāfu? Sandris ir pieticīgs un diži augstu savas prasmes nevērtē. Stāsta, ka pirmo spoguļkameru nopircis brīdi pirms meitiņas Sandijas piedzimšanas – tātad pirms sešiem gadiem. Kad ar bērnu ratiņos devies pastaigās, bildējis jūras putnus un pagalam apnicis kolēģim, labam putnu pazinējam Ainim Platajam, rādīdams bildes un jau kuro reizi taujādams, kas tā par kaiju. Ainis ieteica Sandrim pamācīties atšķirt sugas. Nācās pašam urbties pa noteicējiem, salīdzināt putnus savās bildēs ar putniem.lv redzamajām. Sandris slavē portālu www.dabasdati.lv. Viņš esot viens no aktīvākajiem dabas novērojumu publicētājiem, un, droši vien pateicoties neatlaidībai, zinātkārei un mierīgajai attieksmei pret pasmīnēšanu, viņam izdevies samērā vīzdegunīgajās ornitologu aprindās radīt arī pamatīgu satraukumu. Tieši Sandris pirmais Latvijā iekšzemē pie fermas Smārdes novadā nobildēja Lapzemes stērsti. Pēc laiciņa nolēma atkal pastaigāt ar meitiņu gar šo fermu. Bērns priecājās par govīm, tēvs, cerēdams atkal satikt reto stērsti, bildēja zvirbuļu barus, kas knābāja izbirušo lopbarību, un pie ksēja jaunu sugu Latvijas putnu sugu sarakstam – priežu stērsti. To, protams, konsultējoties ar ārzemju kolēģiem, konstatēja mācītie ornitologi. Šo sešu gadu laikā Sandris ir nofotografējis 240 sugu putnus Latvijā, un par vismīļākajām bildēšanas vietām viņš atzīst Kaņiera ezeru un Dunduru pļavas, kā arī mammas dārzu. Tur bildēts egļu mūķenes kāpurs, kura fotogrā ja pērn kukaiņu fotokonkursā ieguva trešo vietu.

Pirms gada – kā pārsteigums un dāvana trīsdesmit gadu jubilejā no sievas Inas – tika sarīkota Sandra pirmā fotoizstāde. Kopā ar draugiem Ina atlasīja, viņuprāt, labākās bildes no pārsimt tūkstošiem kadru un uzaicināja vīru uz izstādes atklāšanu. Līdz gada nogalei varat aplūkot Sandra Rabkeviča otro fotoizstādi Šlokenbekas muižā, kur izliktas 40 bildes. Dažas no tām publicētas arī šeit.

Šis morinella tārtiņš Charadrius morinellus šoruden sacēla pamatīgu nemieru putnu vērotāju aprindās. Putnu pirmais pamanīja Igors Deņisovs, un pēcāk uz Mangaļsalu šo retumu skatīt paši savām acīm devās daudzi putnu vērotāji – kā nekā tikai devītais novērojums Latvijā. Sandris prāto, ka viņi tārtiņu nemaz nav traucējuši, jo putniņš cienīgi pastaigājies un nemaz negrasījies bēgt no fotogrāfiem. Pamucis vien tad, kad parādījušies cilvēki ar suņiem.

Visu rakstu kopā ar Sandra fotogrāfijām skatiet pdf formātā VV 03/2013

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *