Cilvēci izglābs kazas piens

Kazas piens ir vērtīgs ārstniecisks uzturlīdzeklis un tikai no laba un tīra piena var pagatavot kvalitatīvus piena produktus (kefīru, krējumu, sviestu, sieru, jogurtu u.c.). Ārstnieciskos nolūkos kazas pienu lieto cilvēki, kas sirgst ar bronhiālo astmu, tuberkulozi, kuņģa čūlu, aknu un žultspūšļa slimībām, ekzēmu, migrēnu, aizcietējumiem un citām slimībām. Ja katrs cilvēks aprūpētu divas kazas un piecas bišu saimes, tad viņš bez bēdu nodzīvotu līdz 100 gadu vecumam.

 kaza

Pašlaik daudzās attīstītajās zemēs (ASV, Anglijā, Francijā, Vācijā, Beļģijā, Itālijā, Polijā u.c.), neskatoties uz pārtikas produktu pārpilnību, ar katru gadu palielinās kazu skaits. Daudzviet tiek izveidoti kūrorti un slimnīcas, kur slimniekus sekmīgi atveseļo ar kazu piena palīdzību. Bet, runājoties ar Baltijas valstu kazu audzētājiem, uzzinājām, ka šeit kazu skaits aug tāpēc, ka govju turēšana kļuvusi neizdevīga, bet, tā kā lauku cilvēks nav pieradis dzīvot bez savas piena devējas, tad izvēlas mazo māsu – kaziņu. Un pareizi dara.

Lai iegūtu tīru un kvalitatīvu kazu pienu:

 • pirmā prasība – veselas kazas;
 • otrā – pareiza kazu ēdināšana, turēšana un kopšana;
 • trešā – piena bakterioloģiskā tīrība, piens jāslauc higiēniskos apstākļos;
 • ceturtā – atbilstošs somatisko šūnu skaits pienā;
 • piektā – lai piens būtu svaigs, bez piegaršām, lai tur nebūtu cilvēka veselībai kaitīgu vielu.

Latvijā pienācis pēdējais laiks nopietni pievērsties kazkopībai, jo ekonomiski izdevīgi ir gan audzēt šķirnes dzīvniekus, gan ražot sierus vai pārdot kazu pienu siera meistariem un veikalos. Piena cena svārstās no 0,50 līdz 1,0 Ls/l, bet siera cena ir no 3,0 līdz 6,5 Ls/kg. No vienas kazas gadā iegūto pārtikas produktu vērtība 8–10 reizes pārsniedz paša lopiņa cenu.

Labturības pamatprasības

Lai iegūtu kvalitatīvu un tīru pienu, no kura var ražot augstvērtīgus produktus, jāievēro šādi noteikumi:

 • kazu baro ar pilnvērtīgu un kvalitatīvu barību, turklāt kazas par lielisku ēdamo uzskata arī rupjas, kokšķiedrainas koku un krūmu atvases un zarus, latvāņus, dadžus un citus augus, kam daudzi zvēri ne virsū neskatās;
 • kazām jāierāda tīra, sausa, labi vēdināta un ar pakaišiem apgādāta kūts, bet nedrīkst pieļaut caurvēju;
 • kūtī jābūt dzirdināšanas ierīcēm ar vienmēr svaigu ūdeni, ziemā vēlams dot siltu ūdeni;
 • pie kūts durvīm jābūt dezinficējošam paklājam;
 • telpai, kurā atrodas kazas, jānodrošina ērti darba apstākļi gan slaukšanai, gan barošanai un mēslu izvešanai, tai jābūt pietiekami lielai – vismaz 1,5 m2 vienai kazai un 0,5 m2 vienam kazlēnam.
 • kazas obligāti turamas atsevišķi no āžiem, telpas platība āzim no 2,0 līdz 3,0 m2;
 • atsevišķā telpā nepieciešams novietot piena dzesēšanas trauku (2,0-5,0 0C).

Tesmeņa uzbūve

Kazu tesmenis sastāv no divām pusēm, kuras atdala stipra saistaudu josla, uz ko guļas tesmeņa smagums. Tesmeņa iekšpuse sastāv no dziedzeriem, kas ķekara veidā sakārtoti ap centrālo tukšo telpu – piena cisternu. No tās uz āru caur pupu ved piena izvadkanāls. Tesmeni caurvij asinsvadi, kas gādā par piena veidošanu. Kazām, paliekot vecākām, tesmeņiem ir tieksme nokārties. Tas var arī apgrūtināt slaukšanu, traucē kazām pārvietoties, un pastāv tesmeņa ievainošanas briesmas. Tāpēc, izvēloties kazas audzēšanai, pievērsiet lielu uzmanību tam, lai tesmenis būtu augstu virs zemes. Tesmeņi, kuru abas puses ir skaidri atdalītas ar spraugu (stipru saistaudu joslu) arī vecumā reti nokaras.

Vai kazkopim ir cerības kļūt bagātam

Ja turat kazas pašapgādei, tad finansiālais ieguvums ir mazsvarīgs. Taču, ja tiecaties pēc peļņas, nepietiek tikai ar to, ka ar labu tehniku slaucat veselīgo pienu un sienat sierus. Latvietis ir čakls, visu prot izaudzēt, bet vai tikpat viegli sokas ar tirgošanu? No kazkopības iegūtie pārtikas produkti gan tiek pieprasīti un labi apmaksāti, taču nevajag aizmirst, ka Latvijā pastāv neliels piedāvājums. Palielinoties piedāvājumam, iespējams, ka augstās cenas nenoturēsies. Kazu produktiem pašlaik nav savas izplatīšanas organizācijas, turklāt tikai retais kazkopis spēj nodrošināt piena pārstrādi atbilstoši Eiropas prasībām. Vienīgie, kas spējuši iekļūt lielveikalu plauktos ir Raimonda Meldera z/s «Līvi» gatavotie sieri un Māras Liepiņas z/s «Līcīši» siers un bioloģiski sertificētais piens. Lielākoties pienu, biezpienu un sierus kazkopis tirgo saviem kundēm. Turklāt cilvēki nenovērtē diētisko kazlēnu gaļu un ādiņas visbiežāk tiek apraktas. Ja gribat palielināt kazu ganāmpulku, ir prātīgi to nedarīt lieliem soļiem, lai spētu ieņemt vietu tirgū. Ja gribat kļūt par profesionālu kazkopi, jāņem vērā, ka ganāmpulks ir jāuzskaita, jāveic regulāras analīzes un jātiecas pēc tīršķirnes dzīvniekiem.

No balta piena – balts sviests

Kazu piens, pretēji govs pienam, nesatur karotīnu, kas ir A vitamīna priekšpakāpe un līdz ar to arī sviests ir pilnīgi balts. Toties tas satur vairāk A vitamīnu. Pēc garšas tikko izslaukts kazas piens maz atšķiras no govs piena. Tipiskā, nedaudz asā kazas piena smarža rodas vēlāk. Vienā litrā kazas piena ir 2074 līdz 3000 IV A vitamīna, bet govs pienā tikai 1560 IV.

Kazas piens bagāts ar kazeīnu, pie kam kazeīns un albumīns nav tik blīvi kā govs pienā, tāpēc nesagremotā veidā neiziet caur zarnu sieniņām, bet kuņģa sulas iedarbībā izgulsnējas vieglās pārslās un organisms to viegli pārstrādā jeb uzņem pašsaprotami kā mātes pienu. Cilvēki, kuriem ir alerģija pret govs pienu, droši var lietot kazas pienu.

Tauku saturs kazu pirmpienā sasniedz pat 14 %, tauku lodītes ir ļoti sīkas, vienmērīgi sadalītas pienā, tādēļ ātri un vienmērīgi tiek sagremotas un uzsūktas. Kazu piens satur daudz kaprīnskābes, kurai piemīt uzbudinošas īpašības un labvēlīgi ietekmē bērnu, vecu un slimu cilvēku organismu. Kazu pienā esošās omega 3 taukskābes ir neaizvietojamas un veicina sirds un asinsvadu veselību. Vitamīni un minerālvielas, kuras atrodas kazu pienā sekmē kaulu stiprināšanu un labvēlīgi iedarbojas uz redzi un ādu.

Kazu piens, it īpaši, ja viņas saņēmušas kazām paredzēto kombinēto spēkbarību, satur visas aminoskābes ļoti labās attiecībās. Kopējā aminoskābju summa vislielākā bija Latvijas vietējo kazu pienā, t.i., 33,77 g/kg. Pēc kopējo aminoskābju summas otrajā vietā izvirzījās Zānes kazas, kazu pienā bija 27,39 g/kg, bet trešajā vietā – Latvijas vietējo un Zānes kazu krustojumi.

Piens, kas glābj no sliktā holesterīna

Kazu piena tauku komponentiem – taukskābēm ir gan barojoša, gan medicīniska nozīme. Kazu pienam piemīt unikāls vielu maiņas īpašības, tās nodrošina enerģiju un tajā pašā laikā pazemina, ierobežo un izšķīdina holesterīna nogulsnes. Holesterīna līmenis kazu pienā vidēji ir 0,030 g/100g, t.i. piecas reizes mazāk kā govs pienā. Holesterīnam kā žultsskābes priekštecim organismā ir svarīga loma, bez tam tas ir arī izejviela steroīdiem hormoniem (kartikoīdi un dzimumhormoni). Organismam kaitē gan pazemināts, gan arī paaugstināts holesterīna līmenis. Ja holesterīna daudzums ir 200 mg un vairāk, nepieciešama ārstēšana. Norma ir 200 mg holesterīna 100 mililitros asiņu. Cilvēkiem, kam ir paaugstināts holesterīna līmenis, vajadzētu uzturā lietot kazas pienu, biezpienu un sieru.

Sargā no infekciju draudiem

Pēc mūsu pētījumiem kazu piens satur aizsargvielas. Viena no tām ir lizocīms, kura pamatfunkcija organismā ir bioloģisko membrānu caurlaidības un audu barjeras regulācija. Lizocīmam ir augsta fermentatīvā aktivitāte, kas iedarbojas uz mikroorganismu šūnu apvalkiem, tos lizējot. Lizocīms noteiktās koncentrācijās var ietekmēt un novērst dažādas infekcijas slimības (stafilokoku, streptokoku, salmonellu u.c.). Zānes kazu pienā lizocīma ir 15,2 mkg/ml, Latvijas vietējo kazu pienā – 37,0 mkg/ml, t.i. 2,4 reizes vairāk. Latvijas vietējo kazu piens satur vairāk aizsargfaktoru, kas liecina par tā iespējamo imunostimulējošo (ārstniecisko) efektu.

Cirkulējošo imūno kompleksu daudzums raksturo saiknes antigēna – antiķermeņa klātbūtne kazu organismā, tai skaitā kazu pienā. Cirkulējošos imūno kompleksos parasti atrodas globulīns, kurš galvenokārt izpilda antiķermeņa lomu. Savukārt, globulīna sintēze ir saistīta ar antigēnu klātbūtni organismā. Katrs uzbrūkošais antigēns satiek antivielu, kurai tas atbilst kā atslēga slēdzenē. Ja tie abi savienojas, antigēns ir neitralizēts. Pasīvi iegūtās imunitātes gadījumā organismam pašam vajag veidot antivielas pret antigēnu. Imunitāti panāk, organismā ar kazu pienu uzņemot antivielas. Imunitāte ir organisma neuzņēmība pret noteiktu infekcijas slimību ierosinātāju. Un visbeidzot: mūsu pētījumi pierādīja: ja ir tāda nepieciešamība, kazu pienu droši var uzglabāt sasaldētu, un tas nezaudē uzturvērtību.

Kazas piens nenoliedzami ir pasludināms par cilvēces glābējproduktu. Tomēr nereti gadās sastapties ar klaju šantāžu, ko veic bērnu mākslīgās pārtikas ražotāji: tā Lietuvā pirms desmit gadiem tika izplatīta ziņa, ka kāda ģimene, dzerot kazas pienu, saslimusi ar ērču encefalītu. Tiesa, cilvēkiem šo slimību konstatēja, bet grēkāzīgo kazu neviens pat nepārbaudīja! Kaut arī ir valstis, kur veikti pētījumi par to, ka kazu piens nerada šādas saslimšanas draudus, pētījumu rezultātu publiskošana tiek kavēta. Bet kazkopība Lietuvā pa to laiku gandrīz iznīka.

Jāzeps Sprūdžs, LLU profesors

Publicēts 2003.gada februārī.

4 Replies to “Cilvēci izglābs kazas piens

 1. こんにちは。
  パワハラ指切断でおなじみのド屑県香川のド屑企業フジフーヅでございます。
  裁判も会社ぐるみで偽証をして無事乗り切ったド屑でございます。
  餃子シュウマイなどをスーパーで販売しております。
  店頭で見かけましたらそのときはご購入のほどどうかよろしくお願い致します。

 2. ガールズスレッドやシークレットトークやガールズチャンネルや鬼女に出現する姓名判断士の市木由み華先生と毒島あぐり先生は神である。
  そしてネットアイドルのなるみんこと桑田成海は最高神である。
  これら合わせてネット3女神である。

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *