Bioloģiskās lauksaimniecības celmlauzis «Rapunzel»

Bioloģiskās lauksaimniecības produktu uzņēmumu «Rapunzel» 1974. gadā Vācijā nodibināja trīs draugi: Jozefs Vilhelms (Joseph Wilhelm), Hanss-Peters Erlingers (Hans-Peter Erlinger) un Dženifera Fermēlena (Jennifer Vermeulen). Viņu mērķis bija veicināt veselīgu dzīvesveidu un ilgtspējīgas lauksaimniecības attīstību, audzējot, pārstrādājot un izplatot augstākās kvalitātes ekoloģiski audzētus pārtikas produktus. Lai atgādinātu cilvēkiem, cik svarīgi ir ēst veselīgu, pilnvērtīgu pārtiku, uzņēmuma nosaukuma «Rapunzel» izvēles pamatā ir brāļu Grimmu pasaka «Rapuncele» («Salātlapiņa»), kur kāda sieviete lūdz vīru atnest garšīgus, svaigus salātus no raganas dārza.

No maza veikaliņa Augsburgā «Rapunzel Naturkost AG» 30 gadu laikā kļuvis par akciju sabiedrību ar 250 darbiniekiem, un tās apgrozījums pārsniedz 200 t dažādu pārtikas produktu dienā. Tagad «Rapunzel» produkti ir vairāk nekā 2000 Vācijas lielveikalu un veselīgas pārtikas veikalu plauktos. Lai saražotu vairāk nekā 600 produktu plašo klāstu, «Rapunzel» iepērk ekoloģiski audzētas izejvielas no fermeriem vairāk nekā 35 valstīs visā pasaulē. «Rapunzel» produkti tiek eksportēti uz vismaz 30 valstīm, arī Latviju.

1

Izejvielas no visas pasaules

Godīgās tirdzniecības (Fair Trade) ietvaros kakao, kafiju, riekstus un cukuru, eksotiskus augļus un dārzeņus, garšvielas u.c. izejvielas «Rapunzel» iepērk tieši no ražotājiem Dominikānas Republikā, Kostarikā, Bolīvijā, Brazīlijā, Šrilankā. Pienācīga samaksa un darbinieku sociālā aizsardzība, ilggadējas partnerattiecības un sadarbība nodrošina šīm izejvielām pastāvīgi augstu kvalitāti.

«Hand in hand» – no rokas rokā

«Rapunzel» ir izveidojuši logo «Hand in hand», kas norāda, ka produktu izejvielas ir audzētas ekoloģiski, piegādātas Godīgās tirdzniecības ietvaros un atbilst kritērijiem, ko nosaka Starptautiskās bioloģiskās lauksaimniecības federācijas (IFOAM) vadlīnijas un SA 8000 sertifikāts*, ko izstrādājusi Ekonomisko prioritāšu padome (CEP).

Visi «Rapunzel» produkti, kuru sastāvā ir vismaz 50% šādu izejvielu, marķēti ar «Hand in hand» emblēmu; patlaban tirdzniecībā ir 85 produkti ar šo emblēmu.

«Hand in hand» fonds

Katru gadu «Rapunzel Naturkost AG» ziedo aptuveni 50 tūkstošus eiro «Hand in hand» fondam, kurš atbalsta sociālos, vides aizsardzības, ekoloģijas, veselības veicināšanas un izglītības projektus preču eksporta valstīs. Fondu administrē Vācijas Vides aizsardzības atbalsta asociācija (DUH). Kopš 1998. gada ir atbalstīti vairāk nekā 35 uz sociālo taisnīgumu un ekoloģiju orientēti projekti kopumā par vairāk nekā 200 tūkstošiem eiro.

Sadarbība ar «Demeter»

2004. gadā «Rapunzel» parakstīja sadarbības līgumu ar «Demeter»**, kas bija kā punkts uz «i» pēc daudzu gadu sagatavošanas darbiem un vairāku lauksaimniecības projektu īstenošanas Turcijā, Spānijā, Brazīlijā un Dominikānas Republikā.

Jau 2000. gada sākumā «Rapunzel» uzsāka sadarbības projektu ar 15 saimniecībām četros dažādos Turcijas reģionos un deva iespēju tām kļūt par biodinamiskām saimniecībām. Līdzīgi projekti tika īstenoti arī Dominikānas Republikā un Brazīlijā.

Tā tika izstrādāti jauni produkti – rieksti, riekstu maisījumi un žāvēti augļi –, ko laida pārtikas tirgū ar apvienotu šo firmu nosaukumu «Demeter/Rapunzel». Vēlāk šo produktu klāstu papildināja arī šokolāde, nerafinētais niedru cukurs, kakao, olīvas un olīvu eļļa.

«Rapunzel» produktu ražošana

«Rapunzel» produkti tiek audzēti tikai ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm un tiek pārstrādāti, cik vien iespējams, minimāli, izvairoties no ilgstošas transportēšanas un uzglabāšanas, kā arī sintētisku piedevu (konservantu, aromātu u.c.) pievienošanas. Tas nozīmē, ka, piemēram, rieksti, tiek grauzdēti īsi pirms to iepakošanas vai malšanas, augu eļļas tiek izspiestas, neizmantojot ķīmiskas palīgvielas un karsēšanu, cukurniedres tiek pārstrādātas turpat fermā, kur tās augušas, tūlīt pēc novākšanas utt. Tādējādi produktos tiek maksimāli saglabāti vitamīni, minerālvielas un citas vērtīgās uzturvielas.

Kvalitātes standarti

Stingru ekoloģiskās lauksaimniecības kritēriju ievērošanas un kvalitātes kontroli veic gan «Rapunzel» eksperti, gan neatkarīgas kvalitātes kontroles institūcijas, piemēram, IMO («Institut für Marktökologie», Šveice). Bioloģiskās lauksaimniecības standartu ievērošanu plantācijās, kur audzē izejvielas, eksperti regulāri pārbauda, personīgi ierodoties saimniecībās. Gatavo produktu paraugi kopumā tiek testēti pēc 250-400 dažādiem parametriem – no pesticīdu un smago metālu klātbūtnes noteikšanas līdz garšas un izskata novērtēšanai.

«Rapunzel» produkti Latvijas veikalos

Gandrīz visos Latvijas ekoveikalos jau tagad nopērkams kāds pārtikas produkts no «Rapunzel» plašā sortimenta, arī veikalā «Aibe» Ķekavā un u/v «Stockmann» Rīgā! Visplašākais produktu klāsts pieejams veikalos «Biotēka» – kopumā aptuveni 100 dažādu ekoloģiski tīru produktu:

  • nepulēti brūnie rīsi, savvaļas rīsi, risotto, jasmīnu un basmati rīsi;
  • Godīgās tirdzniecības kafija, rieksti un žāvēti augļi, nerafinētais niedru cukurs, kakao un kerobs;
  • pilngraudu makaroni un dažādu graudu pārslas, brokastu maisījumi musli, pilngraudu tostermaizes;
  • nerafinētas auksti spiestās augu eļļas, dārzeņu un tomātu mērces, vīna etiķi, kļavu sīrups;
  • amaranta graudiņi (bezglutēna produkts), lēcas, pupiņas, griķi, prosa, kvinoja, kukurūzas milti, turku zirņi, rīsu nūdeles, sausais dārzeņu buljons, tomātu kečups u.c.;
  • dārzeņu buljona kubiņi – pilnībā veģetāri, bez hidrogenizētiem taukiem un E piedevām;
  • jūras sāls;
  • rauga pārslas – lielisks B vitamīnu avots, lietojamas kā garšviela ar sieram līdzīgu garšu vai kā iebiezinātājs zupām un mērcēm;
  • veselīgi našķi – žāvētu augļu, sezama batoniņi, šokolādes un riekstu krēmi ar nerafinēto cukuru. •

* SA 8000 sertifikāts apliecina, ka uzņēmuma sociālās atbildības sistēma ir vērtēta un salīdzināta ar labākās prakses standartu, un ir atzīta par tam atbilstošu. Sertifikāts, ko izsniegusi neatkarīga trešās puses sertifikācijas institūcija, apliecina, ka uzņēmumā tiek nodrošināta darbinieku cilvēktiesību ievērošana.

** Biodinamiskās saimniekošanas preču zīme «Demeter» pastāv kopš 1928. gada. 1997. gadā nodibināja «Demeter–International», kas apvieno 20 pasaules valstu «Demeter» organizācijas. Pašlaik pasaulē ir vairāk nekā 3300 «Demeter» uzņēmumu, arī Latvijā, kas apsaimnieko gandrīz 100 000 ha lielu platību. Šajos uzņēmumos saimnieko pēc «Demeter» prasībām. Vācijā zinātniski pētījumi norisinās Biodinamiskās pētniecības institūtā, dažādās lauksaimniecības augstskolās un skolās. Vācijā 2004. gadā bija aptuveni 1200 biodinamisko saimniecību. Tālhofu, saimniecību Vācijas dienvidu daļā, kur ar biodinamisko saimniekošanas veidu nodarbojas jau kopš 1929. gada, pašlaik vada Latvijas bioloģiskajiem zemniekiem labi zināmā speciālista Volfganga Jorges dēls Siverts Jorge. Saimniecībā ir 65 ha lauksaimniecībā izmantojamas zemes un 33 slaucamas govis ar vidējo piena izslaukumu 6300 litru gadā.

Laura Siliņa

Publicēts 2009.gada martā.

Atbildēt