Bezgalīgais stikla ceļš

Tukšo stikla taru vairs tikai retais nes uz pieņemšanas punktu, bet nemaz nav tik daudz to, kas stikla iepakojumu neslinko iebērt stiklam paredzētajā konteinerā. Taras punktos nodotā stikla tara nonāk pie produktu ražotājiem, un to izmanto atkārtoti, savukārt šķiroto stiklu ved uz pārstrādes uzņēmumiem, kur no tā ražo jaunu stikla iepakojumu. Latvijā stiklu vairs nepārstrādā, toties Lietuvā ir divas stikla izstrādājumu ražošanas rūpnīcas. «Panevežas stiklas» no bezkrāsainā stikla ražo ne tikai pudeles un burciņas, bet arī logu un auto stiklus. Krāsaino stiklu pārstrādā rūpnīcā Kauņā. Liela daļa Latvijā savāktā šķirotā stikla nokļūst šajās Lietuvas rūpnīcās, daļu ved uz Ukrainu.

02

Stikla ražošanai izmanto kvarca smiltis, sodu un kaļķakmeni. Bet 30-40% no kopējās masas var aizvietot ar stikla atkritumiem. Ražotāji atzīst: lai gan viņi katru gadu pārstrādā 18 tūkstošus tonnu stikla taras, šo daudzumu varētu krietni vien palielināt, tikai trūkstot otrreizējo izejvielu. Galvenie šķirota stikla piegādātāji no Latvijas ir SIA «Agra» un SIA «Ekoreverss». Rūpnīca bezkrāsaina stikla lauskas pērk arī no Vācijas un Somijas. Vidēji šķirotu stiklu iepērk par 50 Lt/t jeb 10 Ls/t.

03

«Panevežas stiklas» darbojas jau kopš 1965. gada. Rūpnīcas sirds ir varenā krāsns, kas 5-7 gadus strādā nepārtraukti. Tehnoloģisko procesu nodrošināšanai nepieciešamā temperatūra ir 1550°C. Tādu materiālu, kas izturētu šādu karstumu, uz Zemes nav daudz, un krāsns remonts izmaksā aptuveni 8 miljonus litu jeb 1,6 miljonus latu.

04

Kad 1550°C karstumā no smiltīm, sodas, kaļķakmens un stikla lauskām izveidojusies viendabīga stikla masa, ik pēc sekundes divi karsta stikla pilieni 1200oC temperatūrā tiek formēti par pudeli (skaties otrajā plānā). Tad pudeles lēni atdziest jeb norūdās.

05

Pēc rūdīšanas pudeles aizceļo uz šķirošanas līniju.

06

Šeit notiek automātiska kontrole: vai stiklā nav kāds gaisa burbulītis, vai pudeles sieniņas nav par plānu, kakliņa diametrs pareizais un vītne laba… Brāķētās pudeles atgriežas kausēšanas krāsnī.

07

Pārbaudītās un atdzisušās pudeles ir sterilas; tās iesaiņo vakuumā, lai ražotājs nekavējoties var tās piepildīt.

1 t stikla lausku ietaupa 1t kvarca smilšu un 250 kg kalcinētās sodas. Īpaši tiek ietaupīti arī enerģijas resursi, jo stikla lūžņu kausēšanai nav nepieciešama tik augsta temperatūra kā smiltīm.

Ja izejvielām piejauc 10% stikla šķembu, enerģijas patēriņš samazinās par 2,5%, jo stikla šķembas veicina siltuma pārvietošanos stikla masā.

Izgatavojot gaišās pudeles, stikla lausku piedeva var būt līdz 60%, izgatavojot tumšās pudeles – pārsniegt pat 80%.

Stikls ir pārstrādājams bezgalīgi un pārstrādāts saglabā tādas pašas īpašības, kādas ir jaunam stiklam.

Padomi tiem, kuri šķiro stiklu

Ja atkritumu šķirošanas laukumā ir konteiners gan bezkrāsainam, gan krāsainam un logu stiklam, izmanto iespēju šķirot stiklu vairākās frakcijās.

Pirms izmet, burciņas un pudeles izskalo.

Noņem visas metāla vai plastmasas daļas, vāciņus vai korķus.

Nemet stikla konteinerā porcelānu, kristāla priekšmetus, stikla glāzes un logu stiklus.

Auto stiklus nodod atsevišķi, piemēram, auto servisā.

Anitra Tooma

Publicēts 2008.gada novembrī.

4 Replies to “Bezgalīgais stikla ceļš

  1. LABDIEN, man ir drumslas no rūdīta stikla, bija iekarinātas bīdāmās durvis, labprāt to pārdotu ja ir iespēja, apjoms ir 5 spaiņu tilpumā. Svars droši vien ap 100 kilogramiem.
    Pastāstiet lūdzu, vai Jūsu pārstāvis atbrauks pie mums? Mums nav transporta, ar ko to pārvadāt. Paldies, ar cieņu Ervins.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *